Görüntülenme: 38657
izlence Projesi
2011/06/21 8:35
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7,5 (1 oy)

Bugünlerde yeni bir projeye başlamış bulunuyorum. "izlence" olarak adlandırdığımız bu proje, bir nevi video sitesidir.

Daha önceden geliştirilen "Dinlence" uygulaması, internet üzerindeki çeşitli kaynaklarda yer alan ses/müzik dosyalarını elde etme ve onları dinletme amacındaydı.

Buna benzer olarak "izlence" projesi, internet üzerindeki video paylaşım sitelerinde yer alan videoları elde etme ve onları izletme niyetiyle inşa edilmeye başlandı.

"Dinlence"de ses dosyaları kontrol edilmeden, doğrudan yayına girebiliyorlardı. Ancak "izlence"nin içeriği video olunca, bu kadar rahat davranamayacağımız ortadadır. Hâl böyleyken, videoların bir onay sürecine tabi tutulmasının gerekliliği anlaşılmaktadır. Ancak elde edilebilecek videoların çokluğu dolayısıyla, oturup bunları teker teker kontrol etmek pek akıllı insan işi değil sanki. 

O halde projenin amacını ve kapsamını değiştirmek uygun olacaktı:
"izlence"de, olur olmaz video yığını yerine, sayıları az da olsa seçkin ve değerli videolara yer vermenin daha anlamlı olacağına kanaat getirdik. 

Televizyon izlemeyi sevmeyen, videolarla arası pek olmayan ben; böyle bir projeye el atıyorsam, bu işin içinde bir bit yeniği aranır sanırım. 
Meseleyi bir miktar açıklamaya çalışayım... 

Internetten kazandığı paralarla ucu ucuna geçinen ben, istiyorum ki daha çok para kazanayım ki, daha rahat geçineyim. 

Videolar geniş kitlelerce ilgi gördüğünden, bu potansiyelden biz de yararlanalım, istedik... Ama işler umduğumuz gibi gelişir mi yoksa gelişmez mi bilemem. Biz elimizden gelen gayreti gösterelim de... :)

Bu arada videoların eklenmesi ve sitenin idaresi konusunda yetki önemli oranda başka arkadaşlarda olacaktır. Ben proje geliştiricisi olarak daha çok kodlamalarla boğuşuyor olacağım ve içerikle pek ilgilenemeyebileceğim. 

izlence şu an için sadece YouTube sitesinden besleniyor. Zamanla daha başka büyük video paylaşım sitelerini de entegre etmek niyetindeyiz.

Sizler de değerli bulduğunuz YouTube videolarını izlence 'ye ekleyerek, projeye katkıda bulunabilirsiniz.  Videolar editörlerce onaylandıktan sonra yayına girmektedir.

Bu arada kullanıcılardan destek alma noktasında aklıma gelen ve beni heyecanlandıran bazı fikirlerim var. Onları biraz daha somutlaştırabilirsem, önümüzdeki günlerde buradan dillendirebilirim. 

Neyse... Ve, henüz saatler önce aktif edilen ve gelişimi devam eden "izlence" projesinin adresi: izlence.mbirgin.com

Fikir, öneri ve eleştirilere açık olduğumuzu belirtmek isterim.

Bu mesaj, m1gin tarafından, 17.07.2011 18:10:01 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Seçkin Video Öneri Formu
2011/06/22 13:08
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Ve "izlence" projesine ziyaretçilerin de beğendikleri, değerli buldukları Youtube videoları ile katkı sağlayabilmesi için, "Video Öneri" işlevi oluşturulmuş bulunuyor.

Önerilen videolar şu an için doğrudan aktif olmakta iseler de, önümüzdeki günlerde editörlerce onaylandıktan sonra yayına girmeye başlayacaklardır.

Yakın zamanda video önerisi ile ilgili yeni gelişmeler olacağını sanıyorum. Yüzeysel olarak bahsedeyim hadi. :)
Video öneren ve önerdiği videoları onaylanan kullanıcılara, bir ücret / pay verme taslağı üzerinde düşünmekteyiz. 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 17.07.2011 18:10:47 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
izlence'den Haberler
2011/07/18 20:25
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Doğrusu işin en başında izlence projesini bunca sahipleneceğimi ve önemseyeceğimi düşünmemiştim. Biraz da bu yüzden onu mbirgin.com 'un alt sitesi yapmaktan çekinmiştim. 

Kriterlerin yüksek ve içeriğin kısıtlı tutulması sebebiyle, başlarda birlikte yol almayı aklımdan geçirdiğim bazı arkadaşların şevki kırılır gibi oldu sanki ya da ben öyle hissettim. 

Bu yüzden onlara yeni bir formül sundum... Buna göre, izlence özgünlüğünü korumaya devam edecekti. Ancak dilerlerse geliştirilen sistemin benim etkimin olmadığı, tamamen kendilerinin yönetebileceği ayrı sitelere kurulabileceğini söyledim ve bu teklife sıcak baktıklarını hissettim... :)

Aslında işin başında kısa zamanda hızla büyüyecek bir proje olarak tasarlamıştık. Videolar kullanıcılar tarafından eklenecekti ve videoların izlenmesi oranında, sitenin aylık gelirinin belli bir yüzdesi (mesela yarısı) üyelere dağıtılabilecekti. Ve belli bir limite ulaşan (mesela 5$) üyeler ödeme alma hakkına sahip olabilecekti.

Böyle bir sisteme ilginin olup olmayacağı üzerine bir deneme de yaptım. Bir siteye reklam verdim ve gelenlere, istenen kriterleri göz önünde bulundurarak sisteme Youtube videoları ekleyerek para kazanabileceklerini belirttim. (Bkz. Reklam Metni
Not: Reklamda anlatılan bu uygulama yürürlülüğünü sürdürmektedir.

Bunun üzerine kısa zamanda onaylanmayı bekleyen video sayısı hızla artmıştı... Ne var ki videoları ve onlarla ilgili girilen bilgileri inceleyince, büyük oranının istenen özelliklerden çok uzaklarda olduklarını gördük. Böylece videoları onaylama süreci epey bir zahmetli hâle gelmeye başladı.

Bu durumda ya kapsamı genişletip eklenen olur olmaz içeriği onay olmaksızın kabul edecektik, yahut da seçkin içeriğe yer verme amacımızı sürdürecek ancak bu sistemi yürütemeyecektik.

Az da olsa öz ve nitelikli şeyler yanlısı, etrafı mükemmelliyetçi takıntılarla çevrili bencileyin bir kimsenin ikinci tarafta yer alması kaçınılmazdı elbet... :P
Kendimi ne zaman aşacağım, bilemiyorum. 

Bununla beraber bu türlü bir projenin başarılı olacağına ve gelir getirebileceğine inancım devam ediyor... Belki de bu yüzden, içeriğine benim hiç müdahil olamayacağım sitelerin kurulabileceği fikrini sundum arkadaşlara...

Halihazırdaki durumda, izlence 'de yaklaşık 150 adet onaylanmış ve yayına girmiş video bulunuyor. Şu an için içerikle ilgilenme anlamında ufak tefek kıpırdanmalar var ise de, 1000 videoya ulaşılana kadar ciddi bir hareketlenme beklemiyorum.

Bu arada henüz işin başında sayılabileceğimiz için, izlence 'yi mbirgin.com bünyesine taşıma meselesi de zihnimi işgal ediyor...
Hani sonradan şu andaki temel ölçütlerden önemli oranda vazgeçer miyim ki?
Şayet öyle bir durum oluşacaksa, varsın izlence, mbirgin.com 'dan uzak dursundu yani. 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 18.07.2011 20:34:30 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Tebrik, Tespit, Teşvik Vesaire
2011/07/18 20:44
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)
Kriterlerinizden ödün vermediğiniz için tebrik ederim Mustafa Bey yalnız arkadaşlarınızın önerinize sıcak bakmaları ilginç geldi... Başladıkları işi bitirmeliler değil mi? Umarım performansımı küçümsemezsiniz ama ben de seçkin videolar ekleyeceğim... Allah kolaylık versin.
Ben Varya Ben!
2011/07/18 21:16
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler ey epsilon

Aslında arkadaşları yadırgamamak gerek... Zira kendisiyle geçinilmesi zor olan bir kimse olduğumu biliyorum. 
Hâl böyleyken, ayrıntılar üzerinde çokça vakit kaybettirebiliyorum... Kaldıki bu durum beni de yoruyor... Bazen seyirci koltuğunda oturmak, sahnede ter dökmekten çok daha iyidir. 

İşe başlayan benim... Arkadaşları katan da... Şimdi ayrı yolları gösteren de... :P
Onların başarılarının önündeki bir set olmak istemiyorum... Onlar daha çok kazandıkça, benim de onlardan alacağım pay artacaktır çünkü. 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
İlim Kendin Bilmektir
2011/07/20 19:10
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)
Görünen o ki az değilsiniz! :p ama insanın kendini bilmesi de takdire şayan bir davranış değil mi? :) benim de bir hafta öncesine kadar geçinilmesi zor bir arkadaşım vardı. Bu yüzden arkadaşlarınızı anlayabilirim sanırım :) ilim kendin bilmekse ben de katlanılması kolay biri sayılmam gerçi :) hayır hayır karıştırdım burası "artakalanlar" değil "izlence projesi" nin özel alanı :) Konumuza dönecek olursak: hakkınızda hayırlı bereketli kazançlar dilerim. Umarım başarılı olursunuz.
Yanıt: İlim İlim Bilmekdir
2011/07/20 23:13
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

selamunaleykum..:)

epsilon başlığın bana yunus emrenin bi sözünü hatırlattı arkadaşım

Ilim ilim bilmektir ilim kendin bilmekdir
Sen kendini bilmezsin ya nice okumakdır (Yunus Emre)

izlence projesininde  güzel olacağına ve başında mbirgin oldukdan sonrada başarılı olacağına inanıyorum inşallah.

mustafa abi sizi uyanık biri olarak buldum arkadaşlarınızdan ötürü baksanıza onlar kazandıkça siz pay alıyosunuz:) bu güzel birşey kanımca:):)

o geçinilmesi zor olan arkadaşlardan beendede var ama ben geçinmeye çalışıyorum herzaman:):)

insan epsilonla geçindikden sonra hepsiylede geçinir:):)  neyse mustafa abicim size başarılar diliyorum herzaman destekciniz baştata epsilon sizin destekcinz:)

Bu mesaj, denizz tarafından, 20.07.2011 23:15:11 itibariyle düzenlenmiştir.
Uyanıklık Örneği
2011/07/23 18:05
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Ey denizz, bugüne kadar beni uyuyor bilmiyordunuz, öyle değil mi? Uyanığım tabi... Yani elimden geldiğince... 

Bu arada ben desteği neden uzaklarda arıyorum ki!? Aha da denizz burada! Şimdi ey denizz, yapmanız gereken iş pek basit. :P

Diyelim internette ya da herhangi bir şekilde denk geldiğiniz, özgün, orijinal ve değerli bulduğunuz Youtube videolarını izlence'ye önerebilirsiniz.
Önemsediğimiz bir diğer husus da, eklenen video ile ilgili değerli olabilecek bir bilginin girilmesidir. Değilse, çok değerli bir video bile olsa, onunla ilgili bilgi cılız kalırsa farkedilmeyebilir bile.
Video ile ilgili bilgi konusunda bir örnek vermek istiyorum... Önceki günlerde asmer tarafından izlence 'ye eklenen, Cat Stevens 'in "Father and Son" adlı çalışması için değerli bir bilgi girilmişti:

Cat Stevens'in 1970 yılında çıkarttığı "Tea for the tillerman" albümünün 10. şarkısıdır. Söz ve müzik albümdeki tüm diğer şarkılar gibi Cat Stevens'a aittir. Bir babanın oğluna öğütlerinden ibarettir. Babayla oğulun karşılıklı diyaloğu şeklindedir.

Mesela ben bu şarkının baba ile oğul arasında bir diyalog şeklinde olduğunu daha önce bilmiyordum. Eklenen videoyu bu bilgiyi göz önünde bulundurarak birkaç kez izledim ve daha çok keyif aldığımı hissettim. 

asmer 'e teşekkür edip, bu bilgiyi video sayfasından mı kopyalayıp yapıştırdığını sormuştum.
"Hayır, araştırıp buldum" demişti.
Bunun üzerine "işte bu!" demiştim; özlediğimiz destek bu! :)

Biliyorum, her bir çalışma için araştırma yapmak zahmetli ve bıktırıcı olabilir...
Ancak bizim amacımız az bile olsa, nitelikli bir içerik sunmaktır... Hem sonra zaten çoğunlukla kendimizin beğendiği yahut yeni karşılaştığı çalışmaları sunuyor olacağımız için, çok sıkıcı olmaz sanırım. Kaldı ki acelemiz de yok... 

Durum kısaca böyle... 

Kendinizi baskı altında hissetmediniz, değil mi ey denizz? :) 
Ben sizin şahsınızda konu ile ilgilenebilecek kimselere bilgi vermek istedim... Değilse kendinizi ilgilenmek zorunda hissetmeyesiniz sakın. ;)

Böyle bir projeye katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar, izlence.mbirgin.com adresine gidip kayıt olup oturum açtıktan sonra, sayfa altında bulunan menüde yer alan "Suggest Video" sayfasından video önerebilirler.
Önerilen videoların kabulü oranında günlük 1-10 arası video önerilebiliyor.

Bu arada ben, izlence 'yi mbirgin.com bünyesine taşımış bulunuyorum. Projenin yeni adresi: izlence.mbirgin.com

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Yanıt: İzlence Projesi
2011/07/23 18:45
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

:) tabikide destakcinizim sonuna kadar  sevgili mbirgin

yok kendimi baskı altında bulmadım:) sadece hemen bi panik yaptım Allah ya beceremezsem ne yaparım dedim:):)

ama elimden kurtulmaz hiçbirşey merak etmeyin azimliyimdir:):) (kendimi övmüyorum haaa aman yanlış anlaşılmasın):)

yani birşeyi dener dener sonunda yaparım.ben burdada paylaşmaya çalışacağım youtubede hoşuma gidenleri önereceğim inşallah

öyle sanıyorum:):) eğer yapamazsam yine size döner sorarım sonrasındada yapamazsam okkalı bi tokat atabilirsiniz:):)

tabi bana kıyamazsınız:):)

yapamasamda hakkınızı helal edin:) ama elimden geleni ardına komam merak etmeyiniz birgin abim:):)

hemen çalışmalara başlıyorum YA  ALLAH:)

 

aaa o kadar da zor değilmiş iki video paylaştım dilerim güzel olmuştur ben beğenerek izlemiştim..devamıda gelcek inşallah:)

yaşasın oleyy yaptım:):) ne şımardım yahu:)

Bu mesaj, denizz tarafından, 23.07.2011 19:15:43 itibariyle düzenlenmiştir.
İlk Değerlendirmeler
2011/07/23 21:57
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Yakın ilgi ve çabalarınız için teşekkürler ey denizz; eksik olmayınız. 

Tokat ha! Yapmayın ey! Durduk yerde eşeğin aklına karpuz kabuğunu getirmeyin yahu! :P
Özveri ile izlence 'ye kaliteli videolar önermeniz karşılığında kazanabileceğiniz ufak ufak paralar birikip göze şirin geldiğinde hesabınızı tokatlamama ruhsat mı veriyorsunuz yani? :)
Bu kadar cömert ve dahi alçak gönüllü olmayın; bu devirde aç kalırsınız yahu! :)

Şimdi geçelim ilk denemelerinizi değerlendirmeye..

4 adet video eklemişsiniz... Lâkin sadece 1 tanesini onaylayabildim... Gerekçeleri de belirttim, görmüş olmalısınız. Onaylanmayan videolar, bilgi eksikliği ve orijinal çalışmalar olmamaları sebebiyle idi. 
Bunlar ilk denemeleriniz... Olur bu kadar... 

Onaylanan ve size 3 cent (0.03$) kazandıran video ile ilgili bilgiyi, kendiniz izleyip yazmışsınız galiba; beğendim. 
Gerçi videoda reklam vardı ancak pek rahatsızlık vermiyordu. Ayrıca videonun kalitesi fena değildi. En önemlisi ise orijinal (özgün) bir çalışma idi.

Bu arada zaman sonrası için, şarkı sözleri / hikaye metnini de üyelerin ekleyebilmeleri için bir şeyler düşünüyorum...

Ve bahsettiğim bu videonun adresini vererek değerlendirmemi sonlandırayım:

Sahi! Youtube üzerinde çok sayıda "Bir Kıssa Bin Hisse" bölümleri varmış galiba... Dilerseniz bunları azar azar izlence 'ye aktarabilirsiniz, ey denizz. Tabi izleyip içerikleri hakkında bilgi vermeniz kaydıyla. ;)
Bir de bu hikayelerin metinleri internette var mıdır acaba? Metin de bulunursa ortaya güzel bir çalışma çıkabilir sanki. 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 23.07.2011 22:46:32 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Mazlumun Ahı
2011/07/23 23:25
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

teşekkür ederim mbirgin..evet ilk denememdi 4taneden 1 tane oynaylandı ama en mantıklısıda buydu zaten onlar denemeydi:) ben hiçbiri onaylanmaz diye düşünmüştüm ama sağolun bir tanesi onaylanmış:)

bana tokat atmayacağınızıda biliyorum çünkü yarıbuçukda olsa başardım haa yanlış birşey bilmeden yaparsam o zaman tokatı hak ederim ses çıkarmam:):)

hmm demek parada kazanılıyor bunu bilmiyodum fark etmedim sanırım:) ne güzel ama ben destek olmak için para için değil haa :):)

mazlumun hakkı metin şeklindede var elimde.

Bu mesaj, m1gin tarafından, 22.12.2011 20:07:54 itibariyle düzenlenmiştir.
Kanal İçi Arama
2011/07/24 0:37
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Para için destek vermediğinizi biliyorum ey denizz; kazanılan rakam simgesel bir anlam taşıyor zaten. :)

Hem sonra, örneğine şahit olduğum üzere, bu minik kazanç için girişimde bulunan bir kimse pek özverili davranmayacaktır. Haliyle biz de onun gelişigüzel ekleyeceği videolardan pek bir verim alamayabileceğimiz için, gereksiz bir emek ve zaman kaybı oluşmaktadır. 

Hikaye metni için teşekkürler... Onu ilgili videoya iliştirdim; sayfa dolgun ve zengin görünümlü ve daha bir anlamlı hâle geldi. :)

Bu arada birkaç yeni video eklemişsiniz, ama gördüğüm kadarıyla slayt çalışmalar... Bu tür çalışmaları onaylamıyoruz, bunlar için zahmete girmeyiniz.

Bir örneğini eklediğiniz, "Bir Kıssa Bin Hisse" bölümleri ise ses ve görüntü kalitelerinin iyi olmasının yanısıra, Sacit Onan gibi bir ustanın seslendirdiği anlamlı hikayelerden oluşuyorlar... Bence bunlar üzerinde durabilirsiniz.
Youtube'da bulunan SemerkandTv kanalının yüklediği bu videoları aşağıdaki şekilde filtreleyebilirsiniz:

  • www.youtube.com/user/SemerkandTv#g/u bağlantısını açınız.
  • Bir alttaki "Search Uploads" kutusuna "bir kıssa bin hisse" yazınız.
  • Bölümleri izleyerek ve içerikleri hakkında 2-3 cümle hazırlayarak izlence'ye ekleyebilirsiniz. 

Daha önce de söylediğim gibi acelemiz yok, içimizden geldikçe, kendimizi yormadan hergün 1-2 video eklesek de olur. Önemli olan değerli ve oturaklı bir içeriğin hazırlanmasıdır. 

İşbirliğiniz için teşekkürler... 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Yanıt: İzlence Projesi
2011/07/24 11:04
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

evet haklısınız mbirgin :)

fazla aceleci davrandım ya bu sıralar ne oluyo bana bilmiyorum ya sanırım biraz kafamı topllamam lazım:)

yoksa kendimi tanıyamıyorum..ayrıca paranında rakamsal olarak olduğunu biliyordum canım:) oda işin espri kısmıydı:)

ben ara ara izlediğimi nasip olursa paylaşırım artık

Bu mesaj, denizz tarafından, 24.07.2011 11:17:12 itibariyle düzenlenmiştir.
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: refrefsuvarisi, vizyon58, Gakk, busbus, siyamiaytar,
Son Oturumlar: