Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 30684
izlence Projesi
2011/06/21 8:35
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7.5 (1 oy)

Bugünlerde yeni bir projeye başlamış bulunuyorum. "izlence" olarak adlandırdığımız bu proje, bir nevi video sitesidir.

Daha önceden geliştirilen "Dinlence" uygulaması, internet üzerindeki çeşitli kaynaklarda yer alan ses/müzik dosyalarını elde etme ve onları dinletme amacındaydı.

Buna benzer olarak "izlence" projesi, internet üzerindeki video paylaşım sitelerinde yer alan videoları elde etme ve onları izletme niyetiyle inşa edilmeye başlandı.

"Dinlence"de ses dosyaları kontrol edilmeden, doğrudan yayına girebiliyorlardı. Ancak "izlence"nin içeriği video olunca, bu kadar rahat davranamayacağımız ortadadır. Hâl böyleyken, videoların bir onay sürecine tabi tutulmasının gerekliliği anlaşılmaktadır. Ancak elde edilebilecek videoların çokluğu dolayısıyla, oturup bunları teker teker kontrol etmek pek akıllı insan işi değil sanki. 

O halde projenin amacını ve kapsamını değiştirmek uygun olacaktı:
"izlence"de, olur olmaz video yığını yerine, sayıları az da olsa seçkin ve değerli videolara yer vermenin daha anlamlı olacağına kanaat getirdik. 

Televizyon izlemeyi sevmeyen, videolarla arası pek olmayan ben; böyle bir projeye el atıyorsam, bu işin içinde bir bit yeniği aranır sanırım. 
Meseleyi bir miktar açıklamaya çalışayım... 

Internetten kazandığı paralarla ucu ucuna geçinen ben, istiyorum ki daha çok para kazanayım ki, daha rahat geçineyim. 

Videolar geniş kitlelerce ilgi gördüğünden, bu potansiyelden biz de yararlanalım, istedik... Ama işler umduğumuz gibi gelişir mi yoksa gelişmez mi bilemem. Biz elimizden gelen gayreti gösterelim de... :)

Bu arada videoların eklenmesi ve sitenin idaresi konusunda yetki önemli oranda başka arkadaşlarda olacaktır. Ben proje geliştiricisi olarak daha çok kodlamalarla boğuşuyor olacağım ve içerikle pek ilgilenemeyebileceğim. 

izlence şu an için sadece YouTube sitesinden besleniyor. Zamanla daha başka büyük video paylaşım sitelerini de entegre etmek niyetindeyiz.

Sizler de değerli bulduğunuz YouTube videolarını izlence 'ye ekleyerek, projeye katkıda bulunabilirsiniz.  Videolar editörlerce onaylandıktan sonra yayına girmektedir.

Bu arada kullanıcılardan destek alma noktasında aklıma gelen ve beni heyecanlandıran bazı fikirlerim var. Onları biraz daha somutlaştırabilirsem, önümüzdeki günlerde buradan dillendirebilirim. 

Neyse... Ve, henüz saatler önce aktif edilen ve gelişimi devam eden "izlence" projesinin adresi: izlence.mbirgin.com

Fikir, öneri ve eleştirilere açık olduğumuzu belirtmek isterim.

Bu mesaj, m1gin tarafından, 17.07.2011 18:10:01 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: keynes1, DADASIM, MusTurhan, saracoglu, Yorgunradyocu,
Son Oturumlar: