Görüntülenme: 21947
Sunay Akın - Yaşamdan Dakikalar
2012/08/10 21:31
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Sunay Akın Kimdir? (Biyografi)

Trabzon'da doğdu. Lise öğrenimini İstanbul Koşuyolu Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Fizik Coğrafya Bölümü’nden mezun oldu. İlk şiirleri 1984 yılında dergilerde yayınlanmaya başladı. Arkadaşlarıyla birlikte 1989′ da Yeni Yaprak şiir dergisini ardından 1990 yılında da Olmaz adlı şiir dergisini çıkardı. 1987 yılında Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü Noktalı Virgül adlı dosyasıyla aldı. 

1990 yılında ise Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nü Makiler şiiri ile kazandı. Buluşlara dayanan, genellikle kısa şiirlerinde, Orhan Veli şiirindeki bir özelliğin günümüzde sürdürümcüsüdür. Bu tür şiire pek de özgü olmayan, yumuşak, lirik bir ses tonu vardır. Şiirlerinde özellikle ince yergi ögelerini kullanmadaki rahatlığı ile dikkat çeker. Cemal Süreyya’nın etkisinde sürdürdüğü şiirlerde, dil oyunlarına dayalı yoğun bir alaycılık ve şaşırtma; çocuklar ve hüzünle birlikte şairin ilgi ve duyarlılığını göstermektedir. 

23 Nisan 2005 tarihinde 11 yıldır dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncaklarla, hayali olan İstanbul Oyuncak Müzesi’ni Göztepe, İstanbul’da tarihi dört katlı bir konakta açtı. 

Sunay Akın ilk şiirini 9 yaşında meteoroloji müdürlüğünde çalışan bir memurun kızına yazar. Kızın isminin baş harflerinin dizelerini oluşturduğu şiiri evlerinin terasında bulunan odunluk kapısının iç kısmına yazar. Kız balkona geldiğinde odunluğun kapısını açar. Mahsusçuktan! … Ama şiir kızın gözüne hiçbir zaman takılmaz. Sunay Akın yıllar sonra “Bir Şairdir Artık”, çocukluğunun geçtiği Trabzon’a gittiğinde sert geçen bir kışta, içindeki odunlarla birlikte kapının da sökülüp yakıldığını öğrenir. Şairin ilk şiiri “Hava Muhalefeti” nedeniyle kayıptır.


AYRICA :  Yaşamdan Dakikalar adlı  sohbet programı Sunay Akın, Nebil Özgentürk ve Hıncal Uluç ile birlikte kültür-sanat üzerine yaptıkları sunumlar ve konuşmaları içermektedir. İlk olarak 2004'te atv'de yayınlanmaya başlayan program, kısa bir süre sonra tv8'e geçmiştir. Günümüzde ise 2011'den beri Skyturk360'da yayınlanmaya devam etmektedir. "Yılın en iyi kültür programı" ödülünü almıştır.

 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 11.08.2012 03:35:06 itibariyle düzenlenmiştir.

 

Elinize sağlık Gamze123; daha önceden bilmediğim bir isimle tanışmış oldum vesilenizle... 

Tiyatral canlandırmalarla yaşanmış öykülerin anlatıldığı bu program hoşmuş hani... 

Çok sayıda bölüm varsa, zamanla bu konuyu zenginleştirebilirsiniz, dilerseniz. ;)

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Sunay Akın - Yaşamdan Dakikalar
2012/08/29 16:59
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Sunay Akın'ın "yaşanmış hikayeleri canlandırma" performanslarını izlemeye devam edelim dedim.E, hadi buyrun:

 Sunay Akın'ın anlatımıyla "Atatürk Anıları"

Sunay Akın "Antep hikayesi"

Sunay Akın "Ay çöreği"

Sunay Akın "donkişot/nazım hikmet"

Sunay Akın "Charlie Chaplin"

Ve aynı zamanda bir şair olan Sunay Akın'ın İbrahim Sadri  tarafından seslendirilmiş şiirleri:

Sunay Akın şiirleri-İbrahim Sadri seslendirmesiyle

Sunay Akın ve Volkan Konak'ın bir tv programında yaptığı şiir atışmaları ve bir yerden sonra mikrofon Volkan Konak'a geçer ve dinlemeye değer sahneler bizi bekler

 Şiir atışması ve Volkan konaktan canlı performans-1

Volkan Konak(keklik gibi ve dido) ve Sunay Akın düeti ve Hüseyin Delen(klarnetçi)

Sunay Akın :)
2012/10/19 21:37 - Güncelleme: 2013/10/14 6:28
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 5,5 (1 oy)
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: refrefsuvarisi, vizyon58, Gakk, busbus, siyamiaytar,
Son Oturumlar: