Görüntülenme: 179969
Kur'ân niye bu kadar kalın?
2009/04/08 16:10
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 8,7 (6 oy)

Çantamda taşımaya çalışıyorum. Ama zorlanıyorum. Kolayca sığmıyor. İnce kâğıda basılmışları da var ama sayfa sayısı yine fazla. Bir de meali ve meale dair notları ekleyince, iyice kalınlaşıyor. Kur'ân'dan söz ediyorum. Toplam 30 cüz ve her biri 20’şer sayfa. Kur'ân'ı okumuyoruz. Okuyamıyoruz.
Kolay mı? Tam 600 sayfa. Niye bu kadar kalın? Sanki Rabbimiz, “Alın size sayfalarca Kur’ân; okuyabilirseniz okuyun bakayım” diye meydan mı okumuş biz kullarına? Hafız olmak isteyenlere de haddini bildirmek mi istemiş? “Yıllarca ezber yap da göreyim seni? Yüzlerce tekrar yap da, adam ol!” Azıcık olsaydı Kur’ân’ın sayfaları, hemen hepimiz az bir gayretle hafız olabilirdik! Sayfalar sayfaları izlemeseydi, meselâ otobüs beklerken bir hatim indirebilirdik! Ne hoş olurdu! Celâlini göstermek için mi bunca kalın tuttu Rabbimiz Kur’ân’ı? Korkutup da hizaya getirmek için mi bunca cüz, bunca uzun sureler, ayetler?
Hayır, hayır; eğer bizi vahiy karşısında ezmek olsaydı Rabbimizin dilediği, aksine, yarım sayfalık bir Kur’ân indirirdi. Ve derdi ki bize “İşte sizden istediklerim; bunları yaptınız yaptınız, yapmadınız yandınız!” Bizi korkutmak isteseydi, yıldırmayı tercih etseydi , meselâ sadece Fatiha’yı indirip “Ben anlattıklarımı anlattım; size anlayacak akıl da verdim, göreyim sizi anlayın! Hadi bakayım, kendinizi beğendirin bana! Bir yolunu bulun, gözüme girin!” diye kestirebilirdi. Ne gerek vardı ki Bakara’da uzun uzun konuşmalara? Niye anlatsındı ki kulu Mûsa’yı (as), Meryem’i, Yusuf’u (as), Yunus’u (as), Eyyûb’u (as) ve onca kıssaları hoş bir sohbet edasıyla? Mecbur muydu ki Rabbimiz, sanki biz O’na değil de O bize muhtaçmış gibi nezaketle, sabırla, her defasında yeni baştan hatırlatarak konuşmaya?
Çok iyi biliriz ki şefkatli öğretmenler, dersi tekrar ederler, bir defada anlaşılmayacağını anlayışla karşılayarak, yine yeni baştan alırlar. Dersi net olarak anlatsa da, kısa kesen, hiç tekrar etmeyen öğretmenlerde bir meydan okuma tavrı buluruz. Anlamayız o dersi. Korkarız öğretmeninden. Bir anlatışta anlayamayabileceğimizi anlayışla karşılamayan öğretmenden tırsarız, uzak dururuz. Dersi tekrarlayarak uzatan, örnekleri çoğaltarak bizimle daha uzun kalan öğretmenler daha şefkatlidir bize. Hele de “Şimdi not almayı bırakın, şöyle bir arkanıza yaslanın, beni dinleyin!” demesi vardır öğretmenlerin ki, şeker gibi gelir o dakikalar. Anlarız ki, öğretmenimiz bizim anlayabileceğimize inanıyor. Anlarız ki, öğretmenimiz hemen anlamasak da yeniden anlatmaya hevesli. Anlarız ki, not almadan bile anlayabileceğimiz bir dersimiz var.
Kur’ân’ın uzunluğu ve tekrarları, bir bakıma, “Hadi arkana yaslan benim güzel kulum, sana anlatacağım kıssalar var!” rahatlığını sunar bize. Böylece kalınlaşır Kur’ân. Sayfa üstüne sayfa eklenir. Der ki adeta Rabbimiz bize: “Bakara’yı kaçırdıysan, Al-i İmran var! Maide’de uyuduysan, Rahman var! Dilersen, sana anlatacağımın hepsini bir satırda bile anlatırım: İhlas var!” Bu da olmadıysa, kulağına pınar suyu gibi akacak, kalbine bahar meltemi değdirecek Rahman var! ‘Rabbinin hangi nimetlerini edersiniz inkâr?’ diye diye hatırlattıklarım, bir bir saydıklarım var!”
Yani ki... Kur’ân’ın bunca kalınlığının sebebi, Rabb-i Rahimimizin tekrar etme şefkatindendir. Anlayamayabileceğimizi anlayışla karşılama inceliğindendir. Unutabileceğimizi de unutmama olgunluğundandır.
“Ey kulum, [az önceki surede] açıkça ve defalarca söyledim sana, anlamadın mı? Bak bir daha söylüyorum! Unuttuysan da, üzülme! Ben bıkmam, usanmam, umut kesmem senden. Olsun, yine söylüyorum.”
“Sevgili kulum, kendine yazık ediyorsun, biricik ömrünü heba ediyorsun; işin ciddiyetini kavramamış gibisin. Demiştim ya sana; ‘Şeytan sana apaçık düşmandır!’ İyi dinle, tekrar ediyorum!”
“A benim güzel kulum; az önce hatırlattım sana, yine mi unuttun? Bir daha hatırlatıyorum. Kulum ve elçim Mûsa’nın başından gelenleri anlattığımda yok muydun? Öyleyse, şimdi sana biraz da kulum İbrahim’den (as) bahsedeyim, kulaklarını iyi aç. Hem böyle daha iyi anlayabilirsin. Olmadı mı? Hadi gel, bir de İsâ’dan (as) söz açalım.”
“Bak yine yanıldın, şeytana yeniden kandın. Hadi sil gözünün yaşını. Yeni baştan başlayalım. Hani demiştim ya sana, rahmetimden ümidini kesmeyeceksin diye. Yine söylüyorum... Sözümdeyim ben! Sen gel, yeter ki.. Gel!”

Bunlar çok hafif geliyorsa, bir de Risale-i Nur Külliyatı’na bakalım: “Kur'ân, kitab-ı zikir, kitab-ı dua, kitab-ı dâvet olduğundan, içinde tekrar müstahsendir, belki elzemdir, belki eblâğdır. Zira, zikrin şe'ni, tekrar ile tenvirdir. Duanın şe'ni, terdad ile takrirdir. Emir ve davetin şe'ni, tekrar ile te’kiddir.”

Ne şefkatli ki Rabbimiz, bize kalınca bir Kur’ân indirmiş! Bizimle uzun uzun konuşmaktan usanmamış, bıkmamış... Her hatamızda, yeni baştan beyaz sayfalar açacak denli severmiş bizi. Gözden çıkarmazmış. “Ne haliniz varsa, görün!” demezmiş! Kalınmış Kur’ân, çok kalınmış! Diyorum ki, bundan böyle, Kur’ân’ı hiç olmazsa kitaplığımıza kalınlığını görecek şekilde koyalım. Sırtı değil, sayfaları görünür olsun. Kur’ân’ı okumasak da, Rabbimizin rahmetini sayfa sayfa sayalım.
 

SENAİ DEMİRCİ

evet...

diyecek bir şey gelmedi aklıma.

SENAİ DEMİRCİ ne güzel anlatmış

içime bir şevk geldi gidip kuran okumalısın diyor beynim. ben hayırrr yazılım var çalışmalıyım dedikçe çocukça heveslerime gülüyorum. gülüyorum diyorum ama hala şimdi çocukça bulduğum heveslerimin peşinden gidip HAYATIMI (yok hayat falan tamamı fani hadi git önce kendini kurtar!) kurtar ma Peşindeyim. IŞIK  çok çok teşekkür edicem ama yetişmicek sana ALLAH razı olsun diyorum

 Haklısın CAMBAZ yazıyı okuyupta Kur'an okuma şevkinin artması ne güzel.Umarım yazılına çalışmadan evvel meal bile olsa 1 sayfa okumuşsundur.Ve öyle anlar vardırki okudukça okuyasın daha çok şey anlayasın öğrenesin gelir.Rabbim inşallah Kur'an okuma şevkimizi artanlardan etsin.

Senai Demirci' nin yüreğine sağlık....

 

SEVGİLİ SeMa itiraf etmeliyim ki okumadım ama bu gün okuyacağım bilgisayarın başından kalkar kalkmaz meal okuyacağım  senin de katılımlarını bekliyorum  aramıza hoş geldin:D

Hoşbuldum CAMBAZ..

Kur'an meali , tefsiri,Efendimizin hayatı başucu kitaplarımızdan olamalı kesinlikle. İtiraf etmeliyimki benimde ihmal ederek okuduğum kitalardır ama olmamalı elbette.İnşallah çok çok okuyanlardan oluruz.

CAMBAZ' ım şirinim meal okumana vesile olan Senai DEMİRCİ' den Allah razı olsun.İnşallah senin gibi vede benim gibi bu yazıyı okuyanlara SeMa' nında dediği gibi başucu kitabımızı ihmal etmeden okumak vesile olur.

 Ya Evvel, dilimi kalbimin önüne koy ki, kalbimden geçmeyenleri dilime değdirmeyeyim.

Ya Ahir, kalbimi dilimin ardında tut ki, dilime gelenleri kalbimden kaçırmayayım.

Ya Zahir, göründüğüm hali öyle eyle ki olduğumdan fazla görünmeyeyim.

Ya Batın, olduğum hali öyle eyle ki göründüğümden az olmayayım. 

Senai DEMİRCİ 

paylaşım için teşekkürler ışık çok begendim

şefkatinden   böle kalın oldugu dogrudur bide şöle bakmak lazım hec eksiksiz mükemmel bi şekilde insanı yaratmış evreni  mükemmel bi şekilde kusursuz dizayn etmiş sizce bunları kavramak için rastgele küçük bi kitap yeteeli mi .. bi bilim dalında prof olmak için onlarca kitapla boğuşurken tüm  bilimleri kapsayan insan yaratılışı evren kavramı nasıl anlatılsın küçük  bi kitapla :)

Sağolasın pirisca.Hakkaten beğenilmeyecek yazı değil.İnsanın Kur'an okuma şevkini çoğaltıyor.

Bu arada seni böyle neşeli görmek çok güzel.Ağlamak yakışmıyordu

A Beautiful Hadith -  Güzel bir Hadis

 

Rasulullah (Sallallahu alaihe wasallam) said: 'When a man dies and his relatives are busy in funeral, there stands an extremely handsome man by his head.

When the dead body is shrouded, that man gets in between the shroud and the chest of the deceased. 
Peygamber efendimiz demiştir ki : Birisi öldüğünde akrabaları cenaze işleriyle meşgul iken,son derece güzel bir kişi  gelir

mevtanın başının yanında durur.Kefenlendiğinde kefen ile merhumun göğsü arasına girer
  When after the burial, the people return home, 2 angels, Munkar and Nakeer(names of two special Angels), come in the grave and try to separate this handsome man so that they may be able to interrogate the dead man in privacy about his faith. But the handsome man says, 'He is my companion, he is my friend. I will not leave him alone in any case. If you are appointed for interrogation, do your job. I cannot leave him until I get him admitted into Paradise '. 
Definden sonra herkes evine döner, Münker ve Nekir adlı iki özel Melek gelir,öleni kişisel mahremiyet içerisinde imanı hakkında sorgulayabilmek  üzere ,göğsünde duran güzel kişiyi ayırmaya çalışır.

Güzel kişi der ki.”O benim refakatim,O benim dostumdur hiçbir şekilde Onu yalnız bırakmam.Eğer siz sorgulama için görevlendirildiyseniz,görevinizi yapınız.Onun cennete girmesini kabul ettirinceye kadar terk edemem.
Thereafter he turns to his dead companion and says, 'I am the Qur'an, which you used to read, sometimes in a loud voice and sometimes in a low voice.

Do not worry. After the interrogation of Munkar and Naker, you will have no grief.' 
Sonra ölmüş arkadaşına döner der ki, ”Ben, bazen yüksek sesle bazen de kısık sesle okuduğun Kur’anım.Endişe etme,Münker ve Nekirin sorgusundan sonra üzüntü duymayacaksın.
  When the interrogation is over, the handsome man arranges for him from Al-Mala'ul A'laa (the angels in Heaven) silk bedding filled with musk. 
Sorgulama bitince güzel kişi Onun için Meleul Aladan
(semadaki meleklerden) misk kokusuyla bezenmiş bir döşek hazırlar. 
  Rasulullah (Sallallahu alaihe wasallam) said: 'On the Day of Judgement, before Allah, no other Intercessor will have a greater status than the Qur'an, neither a Prophet nor an angel.' 
Allahın Resulu(SAV) demiştir ki:Hesap gününde ne bir Peygamber,ne de bir melek, Allahın indinde Kur’andan daha imtiyazlı bir şefaatçi olamayacaktır. 
  Please keep forwarding this 'Hadith' to all ....because Rasulullah (Sallallahu alaihe wasallam) said: 
   'Pass on knowledge from me even if it is only one verse'.  
  May A llah bestow this favour on all of us.

Lutfen bu hadisi herkese gönderiniz,çünki Resullah(SAV) demiştir ki:

bir beyit dahi olsa benden olan bir bilgiyi iletiniz.Allahın lütfu hepimizin üzerine olsun.

 

  AMİN

Kur’an, nasıl şefaatçi olur?
2009/05/12 15:22
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)
Ebû Hüreyre Hazretleri’nin, Kur’an okuyanların kazanacağı mânevî derecelerle ilgili olarak Peygamber Efendimiz’den rivayet ettiği şu hadîsi şerîf, mü’min gönüllerin heyecanla tutuşmasına vesile olacak güzelliktedir: “Kıyamet gününde Kur’an-ı Kerîm gelecek ve Allah Teâlâ’ya: ‘Yâ Rabbî! Kur’an okuyan kimseyi şeref süsüyle süsle!’ diyecek; bunun üzerine Kur’an okuyan kimse şerefle süslenecek.

Yine Kur’an-ı Kerîm: ‘Allah’ım! Ona şeref elbisesi giydir!’ diyecek; hemen o zâta elbiselerin en değerlisi giydirilecek. Sonra Kur’an: ‘Rabb’im! Ona şeref tacı giydir!’ diye niyâz edecek; o kimseye şeref tacı giydirilecek. Sonunda Kur’an-ı Kerîm: ‘Yâ Rabbî! O kulundan razı ve hoşnut ol! Senin hoşnutluğundan üstün bir şey yoktur.’ diyerek Kur’an okuyan kimseyi mânevî mertebelerin en yükseğine ulaştıracak (Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’an 18; Dârimî, Fezâilü’l-Kur’an 1). Yüce Kitab’ımızın, kendisini okuyanlara kazandırdığı güzelliklerin haddi hesabı yoktur. Mahşerde, güneşin tepeye dikildiği, herkesin kan ter içinde çırpındığı o dehşetli saatlerde, Kur’an’ın, kendisini okuyan ve buyruklarına göre yaşayan kimselere sağlayacağı büyük imkândan söz eden Efendimiz (sas) şöyle buyuruyor: “Kıyamet gününde, Kur’an-ı Kerîm ile Onun buyruklarını tutup yasaklarından kaçan mü’minler ortaya getirilecekler. Kur’an’ın önünde en uzun iki sûresi, Bakara ile Âl-i İmrân bulunacak. O sırada bu iki sûre, iki bulut gibi görünecek veya aralarında bir nur bulunan iki siyah gölgeliği andıracaklar, yahut bu iki sûre, kıyamet gününde sahiplerini savunmak üzere saf bağlayıp kanat germiş iki kuş sürüsü gibi gelecekler.” (Müslim, Müsâfirîn 253; Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’an 5). Herkesin bir kurtarıcı beklediği mahşerin o dayanılmaz vakitlerinde Kur’an-ı Kerîm’in bir şefaatçi olarak ortaya çıkması ve kendisini okuyup ona göre yaşayanların elinden tutması, Allah’ım, ne güzel bir imkândır.

SEÇKİN SEZGİN

Soru: Kuran-ı Kerimde kaç tane sure vardır?

Cevap: 114

Soru: Kuran-ı Kerimde kaç tane tilavet secdesi vardır?

Cevap:14 tane

Araf 206, Rad 15, Nahl 41, İsra 107, Meryem 58, Hacc18, Furkan 60, Neml 25, Secde 15, Sad 24, Fussilet37, Necm 62, İnşikak21. Alak 19

Soru: Tilavet secdesi ile biten sureler hangileridir ?

Cevap: Araf süresi -Necm süresi -Alak süresi

Soru: Nebilerin ismiyle isimlenen sureler hangileridir?

Cevap: Yunus, Hud, Yusuf, İbrahim, Muhammed, Nuh sureleri

Soru: Ayet sayısına göre Mekki surelerin en büyüğü hangisidir?

Cevap: Şuara suresi 227 ayet

Soru: Kuran da zikredilen en büyük rakam kaçtır?

Cevap: 100 bin rakamı saffat suresi 147. ayet

Soru: Kuran-ı Kerimde zikredilen en küçük rakam kaçtır?

Cevap: 1/10 Sebe:45

Soru: Sure kelimesiyle başlayan sure hangisidir?

Cevap: Nur Süresi

Soru: Besmele iki defa zikredilen sure hangisidir?

Cevap: Neml Suresi

Soru: Besmele ile başlamayan sure hangisidir?

Cevap: Tevbe (Berae) suresi

Soru: İki nebinin ismi ile biten sure hangisidir?

Cevap: Alâ Suresi

Soru: Esma-ül Hüsna'dan birisiyle başlayan sure hangisidir?

Cevap: Rahman Suresi

Soru: Peygamber efendimizin kadınlara öğretilmesi emir buyurduğu sure hangisidir?

Cevap: Nur suresi

Soru: Her ayetinde Allah(c.c)lafzı olan sure hangisidir?

Cevap: Mücadale suresi

Soru: Her gece 30 ayeti okuyan kimseyi kabir azabından koruyan sure hangisidir?

Cevap: Mülk suresi

Soru: Nazil olduğu zaman 70 bin meleğin arza indiği sure hangisidir?

Cevap: En’am suresi

Soru: Cuma günü okunması müstehap olan sure hangisidir?

Cevap: Kehf suresi

Soru: Rasüllah’ın beni yaşlandırdığı buyurduğu sure hangisidir?

Cevap: Hud suresi

Soru: Başından ve sonundan ayetlerin okunup ezberlenmesi deccalden koruyucu olan sure hangisidir?

Cevap: Kehf suresi

Soru: Kendisinde iki tane secde ayeti olan sure hangisidir?

Cevap: Hacc suresi

Soru : Okuyanı şirkten beri kılan ve yatarken son olarak okunması müstehap olan sure hangisidir?

Cevap: Kafirun suresi

Soru: Rasullah'ın Kuran'ın üçte birine denk buyurduğu sure hangisidir?

Cevap: İhlas suresi

Soru:Bir maden ismi olan sure hangisidir?

Cevap: Hadid suresi (demir manasına)

Soru: Ahmed ismi kendisinde zikredilen sure hangisidir?

Cevapaff suresi 6. ayet

Soru: Sahabe ismi kendisinde zikredilen sure hangisidir. Ve hangi isimdir?

Cevap: Ahzab suresi 37. ayet - Zeyd-

Soru: "O gün yalancılara yazıklar olsun (vay hallerine)" ayeti kendisinde 10 defa zikredilen sure hangisidir?

Cevap: Mürselat suresi

Soru: "Ey Nebi" hitabı beş defa zikredilen sure hangisidir?

Cevap: Ahzab suresi

Soru: 29. cüzde bir tane medeni sure vardır ismi nedir?

Cevap: İnsan suresi

Soru: İmam Şafi (r.a) nin insan düşünse bu sure insanlara yeterdi buyurduğu sure hangisidir?

Cevap: Asr suresi

Soru : Rasullahın Zehrevan diye isimlendirdiği sureler hangileridir?

Cevap: Bakara ve Ali imran sureleri

Soru: Kuran-ı Kerimde kaç tane nebinin adı zikredilmiştir?

Cevap: 25

Soru: Aynı ayetin kendisinde 31 defa zikredildiği sure hangisidir?

Cevap: Rahman suresi (febieyyi ala i rabbiküma tükezziban)

Soru: Amme cüzünde kaç tane sure vardır?

Cevap: 37

Soru: Mekkede müşriklere karşı Kuran-ı açıktan ilk okuyan sahabe kimdir?

Cevap: Abdullah b. Mesut

Soru: Rasullahın Kuran'ın zirvesi buyurduğu sure hangisidir?

Cevap: Bakara suresi

Soru: Hüdhüd kuşunun kıssası hangi surede zikredilmektedir?

Cevap: Neml Suresi 20-24


Soru: Ayetel kursi hangi surenin kaçıncı ayetidir?

Cevap: Bakara süresi 255

Soru: Zekatın kimlere verileceğini tek tek sayan ayeti kerime hangi sürede ve kaçıncı ayettir?

Cevap: Tevbe süresi 60

Soru: Binite binince okunan dua hangi sürede ve kaçıncı ayettir?

Cevap: Zuhruf 13

Soru: Bedir gazvesini anlatan süre hangisidir?

Cevap: Enfal süresi

Soru: Uhud gazvesini anlatan süre hangisidir?

Cevap: Ali imran 121-190

Soru: Hendek gazvesini anlatan süre hangisidir?

Cevap: Ahzab 9-27

Soru: Tebük gazvesini anlatan süre hangisidir?

Cevap: Tevbe 38-125

Soru: Peygamber efendimizin hicretini anlatan süre hangisidir?

Cevap: Tevbe 40

Soru: Harut ve Marut kıssasını anlatan süre hangisidir?

Cevap:Bakara 102

Soru: Kıblenin Kudüs’ten Kabe’ye çevrildiğini anlatan süre hangisidir?

Cevap: bakara süresi 142-150

Soru: Mirac hadisesini anlatan süre hangisidir?

Cevap: Necm süresi

Soru: İfk hadisesini anlatan süre hangisidir?

Cevap: Nur süresi 11-26

Soru: Zülkarneyn süresini anlatan süre hangisidir?

Cevap: kehf 83-98

Soru: Talut Calut kıssasını anlatan süre hangisidir?

Cevap: Bakara 246-252

Soru: Musa a.s ile Hızır a.s kıssasını anlatan süre hangisidir?

Cevap: Kehf 60-82..

Alıntı

Kuran-ı Kerim....

Münib Engin NOYAN 'ın ifadesi ile ''İNSAN EL KULLANIM KLAVUZU''

Öncelikle ISIK abla çok güzel-mücizevi bir paylaşım Allah senden sende Allah'tan razı olasın-amin-

Kuran-ı Kerim hediye etmeyide , almayı da çook seviyorum =)  (belki aranızda hediye etmek isteyen çıkar da bi bildireyim dedim   )

Özellikle tarihi Kuran-ı Kerim'lere büyük bir ilgim var hatta 13 yıllık küçük bir Kuran-ı Kerimim var =) Bir SALI hediye aldım =) Gönderecekseniz adresi yazayım

Kuran-ı Kerim Meali'nden bahsetmişsiniz =) bende hemen mahi hesabı atladım =)

Meal okumayı çok seviyorum =) Her gece muhakkak okuduğum sure ve birkaç meal var...

Aslında ISIK abla senle buradan kısa sureler hakkında farklı tefsirler yapabiliriz belki abheri ablada katılır ve değerli asmer  de ve tabii katılmak isteyen birbaşka sakinlerde=)

Son mesajdaki bilgiler çok ilgimi çekti özellikle ASR SURESİ ....ZAMAN en çok ilgilendiğim konu =) tefsiri çok uzun sürmüştü bir zamanlar =) ZAMAN tersten okuyunca NAMAZ =) Belkide buna dikkat çekilmiştir =)

Kuran-ı Kerim'de geçmiş gelecek yazılı....Benim en çok ilgimi çeken belkide adımın anlamlarının gezindiği Mülk Suresin'deki mucize =)

kıssadan paylaşmak istedim ; Yıldızları izlemeyi çok severim =) ve Yıldız kayması =) Tefsirine baktığımda şunu gördüm;Şeytanlar geleceğe dair Gizli bilgileri Melek'lerden çalıp kahinlere bildirmek üzere kaçarlarmış , fakat buna izin vermeyen Yaratıcı ardından ateş topu gönderip,imha edermiş ve bu mucize bize YILDIZ KAYMASI olarak görünürmüş =) Her Yıldız kaydığında içimden şöyle derim =) ;Gitti bir kahinin ekmek parası

 

 

 

 

 

Bu mesaj, Z.SARI tarafından, 09.12.2009 23:57:47 itibariyle düzenlenmiştir.
Tavsiye
2009/12/10 0:32
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Sevgili ISIK ; ismin gibi nurlu eklemelerin için teşekkürler

Teknoloji,internet,cep telefonu ve mp3'ler sayesinde çoğumuz Kur-an'ı Kerim'i yanımızda taşıyabiliyoruz şükür.

Ama ben doğrudan Dijital Kur-an'ı Kerim'i tavsiye etmek isterim. 

Yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum.Kitabımızın tamamı,birçok dilde meal,markaya göre tefsir ve hadis içeriyor.

Ekran ve kulaklığı sayesinde aynı anda hem dinleyip,hem de okuyabiliyorsunuz.Tabi Kabe imamları eşliğinde.

Dijital ekran sayesinde istediğiniz sure ve ayete saniyeler içinde ulaşıyor,kaldığınız yerden zahmetsizce devam ediyorsunuz.

 

teşekkür...
2009/12/10 14:10
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Sağolasınız sevgili Zuhal ve citizen.Sadeca tevafuk eseri rastladığım bu bilgileri burdada sizinle paylaşmak istedim.

Sevgili Zuhal tefsir sunumu çok güzel bir fikir. Kendi adıma konuşmak gerekirse araştırmaya yönelik olduğu için burada sunduğumuz paylaşımlar akılda kalıcı olacaktır. Elbette tefsir yapmak haddimiz değil sadece müelliflerimizin tefsirlerinden yararlanarak burada paylaşabiliriz inşallah. Ve hatta madem ilgini çekiyor Asr Suresi ile başlayabiliriz inşallah.

Bu arada her gece sanırım mülk suresini okuyorsun çok güzel bir alışkanlık . Efendimiz(s.a.v.) in  buyurduğu “Mülk sûresi kötülüklerden engelleyici ve kurtarıcıdır. Kabir azabından kurtarır” hadisi şerifinide uygulamış oluyorsun. Rabbim daim etsin inşallah.

Sevgili citizen benzetmenden dolayı çok teşekkür ederim. Kendimi bu benzetmeye çok uzak hissediyorum ama inşallah nurla belenecek ameller işelmeyide Rabbimden diliyorum.(AMİN)

Tavsiyen için de çok teşekkür ederiz. Daha önce duyduğumu hatırlamıyorum ama araştıracağım. 

 

Kuran değil nefis kalın =)))
2009/12/19 2:51
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Her gece ;

Yasin-Fetih-Mülk-Nebe-Duha-İnşirah-İhlas-Fatiha ve belli birkaç surenin mealini okuyorum =)

Bana huzur veriyor okumak hele meal olarak dillendirmek birbaşka huzur

( duan için Allah razı olsun ablacım =) Mülk suresi hakkındaki açıklamana bende acizane  bir anektod eklemek isterim;Zira Yatsı namazından sonra okumak kabir azabından korurmuş-İnşaallah)

Bence herkes huzur bulduğu sureyi açık  olmak gerekirse haddimi de mazur görünmeali ile birlikte okumalı(!)

O halde ISIK abla ,değerli büyüğüm olarak ;siz söyleyin ne zaman paylaşalım ASR SURESİNİ =)

 

Asr Suresi
2009/12/22 16:54
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Sevgili Zuhal Ben aslında topu sana atmıştım. Saygından dolayı teşekkür ederim. Hiç vakit kaybetmeden Asr Suresi ile ilgili  kısa bir açıklama ekliyorum. Senin  Asr Suresi ile ilgili çalışman var anladığım kadarıyla. Devamını sana bırakıyorum.

ASR SURESİ VE ANLAMI
Bismillahirrahmânirrahîm Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…
Velasri innel insane lefi husr Ant olsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir
İllallezine amenu veamilus salihati vetevasav bil hakki vetevasav bissabr. Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka... (Onlar ziyanda değillerdir).

ASR SURESİNİN AÇIKLAMASI
Kur'an-ı Kerîm'in yüzüçüncü suresidir. Mekke döneminde inmiştir.
Kur'an-ı Kerîm'in kısa bir suresi olmasına karşılık en anlamlı ve özlü sûrelerinden biridir. Bu surede, yaşamda kazançlı insanın neleri yapması gerektiği öz olarak başlıklar halinde anlatılmıştır.
Allah, Asr'a, yani zamana yemin ederek, bazı özelliklere sahip olanlar dışında, insanların zararda olduğunu bildirmektedir. Allah, zamana yemin etmekle, tarihi bize şahit göstermektedir.
Zararda olmayanların sahip olduğu dört özellik acaba nedir? Allah bunları peşpeşe şöyle sıralamaktadır:
1. Allah’a ve O’nun bildirdiklerine iman etmek
2. Salih amel, yani Allah rızasına uygun yararlı işler ve çalışmalar yapmak
3. Sürekli doğrudan yana olmak ve doğruluğu yaygınlaştırmaya çalışmak
4. Sabırlı ve kararlı olmak ve bunu yaygınlaştırmaya çalışmak

Allah, bu dört özelliğe sahip olanların yaşam sınavında başarılı olduğunu, geri kalanların ise kaybedenler gurubunda yer aldığını bildirmekte ve tarihi bize şahit göstermektedir. (Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli)
 

1. ve : andolsun, yemin olsun
2. el asrı : asr, zaman
1. inne : muhakkak
2. el insâne insan
 
3. le : gerçekten, mutlaka
4. fî : içinde, de
 
5. husrin : hüsran
1. illâ : hariç
 
2. ellezîne : onlar, olanlar
3. âmenû : âmenû oldular
4. ve amilû es sâlihâti : ve salih amel işlediler, nefs tezkiyesi yaptılar
5. ve tevâsav : ve tavsiye ettiler
6. bi el hakkı : hakkı
7. ve tevâsav : ve tavsiye ettiler
8. bi es sabrı : sabrı

 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 25.12.2009 09:24:13 itibariyle düzenlenmiştir.
ASR SURESİ
2010/01/05 0:58
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Öncelikle bukadar uzun zaman sonra yazdığım için ve sizi  ve ilgili takipçileri =) çok beklettiğim için özür dilerim ISIK abla =)

Asr Suresi ile ilgili özel bir çalışmam yok lakin zamanında tefsirini okumuş ve ZAMAN a çok değer verdiğim için en sevdiğim tefsir olmuştur =) Kısa surelerden en sevdiğim ise BEYYİNE suresidir bilmem ama ayrı bir cazibesi vardır bende =) Şimdi gelelim ASR SURESİNE =)


ASR SURESİ

1. And olsun Asra ki ,

2. muhakkak insan kat'i ziyandadır.

3. Ancak iman edenlerle güzel güzel amel ( ve hareket) lerde bulunanlar,bir de Hakkı tavsiye edenler böyle değil ( Onlar müstesnadırlar )

 

Açıklama :

*İbni Abbas r.a. ve Cümhura  göre Mekke de, bazılarına göre Medine de nazil olmustur. *

Yüksek faziletinden  dolayı İkindi namazına , yahud; Efendimiz s.a.v. ın asrına , yahud; sürekli zamana.

İmami Şafii der ki; Kuran'da başka hiçbir sure nazil olmasaydı şu pek kısa bir sure bile  ( İnsanların dünya ve ahiret te'mine ) yeterdi.Bu sure Kuran-ı Kerim'in bütün ilimlerini kucaklıyor.

( Örneklendirecek olursak şayet ;

ÖSS sınavına girecek bir öğrenciyi düşünelim ve bu öğrencinin sınavı başarı ile geçmesi için çok çalışması gerektiğini.

Dünya da bizim ÖSS' miz = )ya da biz SKGS ( Sırat Köprüsünü Geçme Sınavı ) ye hazırlanıyoruz =)

Azığımız ne kadar kaliteli olursa yerleşim yerimiz makamımız birokadar lüks ve daimi olur...Bu örnekleri çoğaltabiliriz bir asker de olabilir mesela ; Hepimiz birer askeriz dünyada =) tezkere yanmaması için İnsan El Kullanım klavuzumuz var =) kaldı ki bu klavuzda bize ZAMAN gibi değerli bir Sure rehber kılınmış , açıklanmış...

( buarada ZAMAN demişken ilk zamanı (saati)keşfeden Hz.Yusuf a.s. dir.Bu nedenle kendisine saatlerin piri derlermiş... )

benim yazdıkça yazasım var =) lakin sizlerinde görüşlerini bekleriz =) hem kısa olması daha kolay ve okunaklı olur =) yormayalım gözlerinizi =) bu nedenle her ZAMAN kendimce söylediğim bir söz ile kıssadan hisse diyeyim =) hemde ZAMAN kelimesinde ki sırrı yazayım =)

 

ZAMAN =) 

Tersten okudum azizim NAMAZ (!)

Anladım ki ; iki SECDE arası Ömür dediğin!

(bir azrail tebessümü yeter vuslat anına )

 

Bu benim kendimce çözdüğüm sır =)

bir de Üstad Mehmet Akif 'in bir şiiri var ki Asr ile ilgili onunla sonlandıralım =)

 

 

Haalikın namütenahi adı varien başı Hak

Ne büyük şey kul için hakkı tutub kaldırmak!

Hani ashab-ı kiram ayrılalım derlerken,

Mutlaka sure-i Vel Asr ı okurmuş, bu neden ?

Çünkü meknun o büyük surede asar-ı felah,

Başda iman-ı hakiyki geliyor,sonra salah.

Sonra hak,sonra sebat: İşte kuzum insanlık.

Dördü birleşdi mi yokdur sana hüsran artık...

 

Bu mesaj, Z.SARI tarafından, 05.01.2010 00:59:15 itibariyle düzenlenmiştir.

Öncelikle ISIK abladan ve Z.SARI kardesten Asr suresini cok güzel bir sekilde acikladiklari icin Rabbim onlardan razi olsun insaAllah.

Gercekten ikiside birbirinden güzel ve verimli bir calisma olmus, tabiki bu gibi calismanin devamini mutlaka bekleriz.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bismillah...

Onlar (hakki inkara sartlanmis olanlar) orada, (Cehennemde): " Rabbimiz! Bizi bu azaptan kurtar! Bundan sonra artik (eskiden) yaptiklarimizdan farkli iyi seyler yapacagiz!" diye feryadederler.

(O zaman onlara söyle cevap verecegiz!: ) " Size düsünmek isteyen herkesin düsünebilecegi kadar uzun bir ömür vermedikmi? Ve (üstelik) size bir uyarici da gelmisti. Öyleyse (yaptiginiz kötülüklerin meyvelerini) simdi tadin bakalim : zalimler hicbir yardimci bulamayacaklardir!" Fatir 37

Hakikat bilgisine ulasabilmenin, hakikati kavrayabilmenin yolu hic kusku yokki "düsünme" eyleminden geciyor.

"Düsünmek" ... yani "aklini" , daha dogru ve Kur`ani bir ifadeyle "akil nimetini kullanmak".

Ve Rabbimiz yüce Allah, Uluhiyetinin en latif en müsvik yüzüyle, bilmezlikten gelip, bizi kendimize bu soruyu sormaya tesvik edercesine soruyor mübarek kitabinda, hem de defalarca:

"Siz hic aklinizi kullanmazmisiniz?" Bakara 44

Sahi, biz hic aklimizi kullanmaz miyiz? Kullaniriz elbet, kullaniriz da ...

Onu kullanmamiz gerektigi, yani bize bahsedildigi amac dogrultusundami?

Iste Biz, bu Kur`an`da üzerinde düsünsünler diye insanlarin önüne her türlü örnek olayi koyduk; Zümer 27

Peki, Rabbimiz Yüce Alah nasil yapmis bu isi?

Iste mübarek Kur`an veriyor cevabini:

 

Yeryüzünü yayip genisleten ve onun üzerine yerinden oynatilmaz daglar yerlestirip vadilerinden nehirler akitan ve orada her tür bitkiden iki cins yaratan ve gündüzü geceyle örtüp bürüyen O`dur. Dogrusu, bütün bunlarda, düsünen insanlar icin mutlaka (cikarilacak) dersler vardir. Ra`d 3

O dur gökten suyu indiren; öyle ki, hem siz icesiniz o sudan, hem de, hayvanlarinizi otlattiginiz cayir cimen; onunla Allah sizin icin ekin(ler) zeytin ve hurma agaclari, üzümler ve her türden (daha) nice ürünler bitirmektedir: dikkat edin, bütün bunlarda, düsünen insanlar icin mutlaka bir ders vardir! Ve geceyi gündüzü sizin (yararlanmaniz) icin ( koydugu yasalara) boyun egdirmistir. O günes ay ve bütün yildizlar, hepsi O`nun buyruguna boyun egmislerdir: dikkat edin, bütün bunlarda, süphesis, aklini kullanan kimseler icin cikarilacak dersler vardir! Nahl 10,11,12

Nahl 67,68,69

O göklerde ve yerlerde olan her seyi, Kendinden ( bir bagis olarak) emrinize vermistir bunda düsünen bir topluluk icin mesajlar vardir!      Casiye 13

O`nun isaretlerinden biri de, sizi cezbeden kendi cinsinizden esler yaratmasi ve araniza sevgi ve sefkati yerlestirmesidir: bunda, kuskusuz, düsünen insanlar icin dersler vardir!  Rum 21

Yetmez mi?

Artar bile!

Öyleyse?

Düsünen insanlar icin iste Biz böyle acik acik ve ayrintili olarak dile getiriyoruz ayetlerimizi! Yunus 24

Öyleyse onlar bu Kur`an üzerinde hic düsünmezlermi? Muhammed 24

Ve aklinizi kullanabilesiniz diye mesajlarimizi sizin icin kolay anlasilir kildik. Hadid 17

"(...) yinede aklinizi kullanmayacakmisiniz?" Yunus 16

(...) hala düsünüp ders almazmisiniz? Secde 4

Ya "akil nimetini" amaci dogrultusunda bir türlü kullanamayanlar, kullanmak istemeyenler icin nasil bir tanimlama veriyor Rabbimiz Yüce Allah?

(...) Koyun sürüsü gibidir onlar: dogru yoldan hicmi hic haberleri yok! Furkan 44

Kendi aralarindaki cekismeleri siddetlidir; sen onlari birlik sanirsin, halbuki (aslinda) kalpleri (birbirine karsi) soguktur: cünkü onlar akillarini kullanmayan bir topluluktur, Hasr 14

...

ve Size düsünmek isteyen herkesin düsünebilecegi kadar uzun bir ömür vermedik mi?

...

M. Engin Noyan, Kur`an Günlügü1 den alintidir

vesselam...

Cengaver

Öncelikle bu faydalı bilgiler için bende saygıdeğer hz.cengaver abime teşekkülerimi sunarım =)

Kuran-ı Kerim mealini okumaya başladığım günlere gittim =) cengaver abinin bu paylaşımında =) maziye daldık =)

Münib Engin Noyan =) yüzüme çözemediğim bir tebessüm oluştu =)

Kuran Günlüğü okuduğum zaman neden yapmayayım dedim ki =) ama nefis kalın =) olsun bizde direk yıkmak yerine zımparalamak ile başlarız =)

önce nefsin boyadığı kalıntıları kazıdım =) şimdi zımparalayıp boyama sırası =)

M.Engin NOYAN abimizin tabiri ile;İnsan El Kullanım  Klavuzu...

Bende o günden beri kendimi okumaya başladım =)

halada okuyorum =) nefis kalın olunca kendimi bulmakta zor oluyo

neyse inşaallah son nefeste iman ile göçeriz =) Allah bize hidayet nasib etsin =) -Amin-

buarada cengaver abi hakkatten çok güzel anlamlı kısa net bir paylaşım olmuş ellerine sağlık =)

Allah vahiy olunan yere gitmeni nasib eylesin-Aminnn-

Bu sayfada hepberaber tefsir bilgileri paylaşalım dedik duanın hasıda ISIK ablaya

Herkesin paylaşımları bizide bilgilendirecek =) her nefis kendine değil mi ama =)

Sırada hangi sure var =)  ?

 

Bu mesaj, Z.SARI tarafından, 09.01.2010 01:18:19 itibariyle düzenlenmiştir.
İhlas Suresi...
2010/01/14 17:06 - Güncelleme: 2018/11/08 7:42
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Sağolasın cengaver. Sayfaya katkılarının devamını bekliyoruz .Tefsir paylaşım fikri Zuhal' den geldi ve Asr Suresi ile başladık inşallah.  Sevgili Zuhal' de herzamanki mütevazılığı ile paylaşım konusunda dualarını göndermiş, bende duann nasibini hem katkıda bulunan hem de okuyanlar için genişleterek Amin diyorum...İsteyen arkadaşlar  da sure olsun yada ayet olsun açıklaması yada fazileti ile ilgili paylaşımlarıyla katkıda bulunabilirler elbet. Sevgili Zuhal 'Sırada hangi sure var '  soruna  aklıma ilk ihlas geldi.

İhlas Suresi ve Anlamı

İhlas, samimi olmak, dine içten bağlanmak, dinin esaslarını sırf Allah rızası için uygulamak, her türlü hurafe ve batıl inançlardan samimiyetle arınmaktır.

İhlas suresi hakkında kısa bilgi:

İhlas suresi, Kur'an'ın 112 suresidir. Mekke döneminde nazil olmuştur. Kur'an'daki en kısa surelerden biridir. 4. ayettir. Bu sure İslam dininin temeli olan "Allah'ın birliği(tevhit)" ilkesini en güzel, en özlü bir şekilde açıklar.

İhlas ve anlamı

Bismillâhirrahmanirrahim
Merhametli, esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla

1.Kul hüvallâhü ahad.
(Ey Muhammed!) De ki: O Allah’tır, bir tektir

2.Allahü s-samed. 
Allah samettir.(Her şey ona muhtaçtır; o, hiçbir şeye muhtaç değildir)

3.Lem yelid ve lem yûled.
O, doğurmamış ve doğmamıştır.

4.Ve lem yekûn lehû küfüven ahad.
Hiçbir şey O’nun dengi ve benzeri değildir.

 

İhlas Suresinin Faziletleri

(İhlâs suresini okumak, Kur'an-ı kerimin üçte birini okumaya denktir.) [Buhari]

(On kere İhlâs okuyana Cennette bir köşk verilir.) [İ. Ahmed]

(Yatarken yüz kere İhlâs okuyan Cennete girer.) [Tirmizi]

(Sabah namazından sonra 11 kere İhlâs okuyana, Cennette bir köşk verilir.) [Haraiti]

(Sabah namazından sonra 12 kere İhlâs okuyan, Kur'an-ı kerimi dört defa hatmetmiş gibi sevaba kavuşur.) [Bezzar]

(Sabah akşam üç kere İhlâs ve Muavvizeteyni okumak, bela ve sıkıntılardan korur.) [Tirmizi]

(Evine girerken İhlâs okuyan yoksulluk görmez.) [T.Kurtubi]

(İhlâs okuyan Müslümana Cennet vacib olur.) [Nesai]

(Bir kimse, sefere çıkarken 11 kere İhlâs okusa, Allahü teâlâ, seferden dönünceye kadar onun evini muhafaza eder.) [İ. Neccar]

(Arefe günü, [Besmele ile] bin kere İhlâs okuyanın bütün günahları affolur ve her duası kabul olur.) [Ebu-ş-şeyh]

(Bin kere ihlâs okuyan kendini Allahü teâlâdan satın almış olur.) [Râfi’î]

(Cuma namazından sonra, yedi kere İhlâs ve Muavvizeteyn okuyan, bir hafta kazadan, beladan ve kötü işlerden korunur.) [İbni Sünni]

(Yatarken Fatiha ve İhlâs okuyan kimse, ölümden başka her şeyin zararından emin olur.) [İbni Abdilber]

(Üç şey kendisinde bulunan, Cennete dilediği kapıdan girer: Kul hakkını ödeyen, her namazdan sonra 11 defa ihlâs suresini okuyan, katilini affederek ölen.) [Berika]

(Cana, mala, ırza dokunmayıp, içkiden de sakınarak, İhlâs suresini yüz kere okuyan müslümanın elli yıllık günahı affolur.) [Beyheki]

(50 defa İhlâs suresini okuyan müslümanın 50 yıllık günahı affolur.) [Darimi]

(Yatarken Fatiha ve İhlâs okuyan, ölüm hariç her şeyden emin olur.) [Bezzar]

(Cuma namazından sonra yedişer defa İhlâs, Felak ve Nas surelerini okuyanı, Allah bir sonraki cumaya kadar kötülüklerden korur.) [İbni Sünni]

İhlas Suresi
2010/01/19 23:56
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

oooo İhlas Suresinin faziletleri buysa ben okuma sayımı artırayım
 

* Bu sure-i celilenin birçok ismi vardır.
Mesela ; bu surenın mazmununa halas ettiği için;
Sure-i İhlas denmiştir.
Yahut; ma'rifeti İlahiye bu surenin manasını tamamıyla bilmekle olacağına binaen ;
Sure-i Ma'rifet ,
Sure-i Mazhar,
Sure-i Tevhid,
Sure-i Esas,

Sure-i Necat ve insanların kalplerini nurlandırdığı için Sure-i Nur denmiştir.
 

Velhasıl birşeyin isminin çok olması o isimlerden herbirinin ayrı ayrı bir fazilete delalet ettiği cihetle o şeyin faziletinin çok olmasına delalet ettiğinden bu surenin fazileti pek çoktur. *
 

* Büyük Kuran Tefsiri - Konyalı Mehmed Vehbi *

 

İhlas Suresinde Hz.Allah'ı tanıdım =)

Ehad-Vahid olduğunu , Eksiksiz Samed olduğunu ve doğurup,doğrulmadığını İhlas Suresinde öğrendim...

Hz.Allah bu surede kendini biz kullarına tanıttı ...İnşaallah nasib olur perde hükmünü aşarız ukbada - Amin...

 
 

Faziletler...
2010/01/21 2:27
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

öncelikle ISIK abladan ve Z.SARI kardesimizden Ihlas suresini isledikleri icin tesekkür ediyorum. Ben bu calismayi yogun takibe aldim insaAllah devamini bekliyoruz

 

Dogal olarak önce ISIK ablanin yazisini okudum ve okuduktan sonra aklima ilk gelen: bu Faziletlerden nasil istifade edebilebilirdimki?

Önce belirtilen rakamlari hayatimin belirli noktalarina yerlestirmem lazimdi, düsündüm tasindim isin icinden cikamadim bir türlü, Ihlas suresini okumam gereken zamanlarda okuma sayisini tutturamam diye düsündüm, ne yani simdi ben bu Faziletlerden faydalanamiyacakmiydim?

Ve bu sure Kur`an`i kerimde 114 sureden sadece 1 tanesiydi, peki diger surelerin faziletleri nasildiki acaba? Onlari ne zaman nasil okumam lazimdi? Dogrusu ISIK ablanin detayli calismasina simdiye kadar biryerde rastlamadim ve kendisine tesekkür ediyorum, beni bu sure ve Faziletlerinin hakkinda düsünmeye sevkettigi icin

Ve daha sonra Z.SARI kardesimizin yazisini okudum, onunda ayri bir agirligi vardi benim acimdan, kisa ve öz. Burada hesap kitap isi yoktu ama onun yerine daha fazla akletmek vardi ve üstte yazdigim yazi geldi aklima...

 

Ihlas suresine iki degisik acidan aciklik getirdiginiz icin tekrar tesekkür ederim.

 

Sirada hangi sure var?

Rakamlar ve İhlas lar =)
2010/01/21 7:56
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Öncelikle teşekküree müteşekkiriz =)

Lakin teşekkür kısmını artık bıraksak =) sadece sonuna Allah Razı olsun yazmamız yeterli olur değil mi ama

Neyse asıl muhabbete dönelim =) Hz.cengaver abimin yorumundaki şu cümle dikkatimi çekti =)  ;

''Önce belirtilen rakamlari hayatimin belirli noktalarina yerlestirmem lazimdi, düsündüm tasindim isin icinden cikamadim bir türlü, Ihlas suresini okumam gereken zamanlarda okuma sayisini tutturamam diye düsündüm, ne yani simdi ben bu Faziletlerden faydalanamiyacakmiydim?''

Bu cümle dikkatimi çekti =) Zira bende ISIK ablanın İhlas Suresini okumanın faziletlerini okuduğumda ;

(On kere İhlâs okuyana Cennette bir köşk verilir.) [İ. Ahmed]

(Yatarken yüz kere İhlâs okuyan Cennete girer.) [Tirmizi]

Bu iki fazilet sayesinde rakamlarda karar kıldım =) Öncesinde bende Hz.cengaver abi gibi , rakamları düşünmüştüm ve bu iki fazilet sayesinde karar kıldım =) Kararımı nasıl aldım arz edeyim hemen =))  ;

Birinde 10 Kere İhlas okuyana Cennette bir köşk verilir diyor ,

diğerinde ise 100 İhlas okuyan Cennete girer =)

''100 İhlas okuyup cennete gireceğime =) 10 İhlas okuyup Cennetten köşk alır kaara geçerim dedim ''

Sonrasında aklıma bir başka hikaye geldi =) hemen yazayım kıssadan hisse =)

Birgün bir genç kız sevgiliye elinde bir tabak dolusu çörek götürür,

Bu genç kızı gören bir başka şahıs elindeki tabağın içindekilerini ve nereye götürdüğünü sorar ?

Genç kız ;tabağın içinde çöreklerin olduğunu ve bunları ileride ki çoban sevgiliye götürdüğünü söyler , bu arada ikram etmeyi ihmal etmez...

Bunun üzerine genç kıza sorar ; Kaç adet yaptın ?

Genç kız ; bilmiyorum efendim, bu çörekleri yapar iken iç sayamadım ,

Bunun üzerine ; A deli kız (!) der adam,insan hiç sevgiliye yaptığı çörekleri saymaz mı ?

kızda ; asıl sevgiliye yapılan çöreklerin miktarı sayılmaz efendim, sevgi gibi onunda sayısının farkına varmadım yapar iken sadece onu düşündüm =)

Adam kıza doğru söylüyorsun deyip , uğurladıktan sonra şunları düşünür ;

Şu kız bile beşeri aşkına yaptığı çörek miktarını saymaya haya eder iken ; ben hangi cüretle sana tesbihatımı sayayım ...

Bu hikayeyi okuduktan sonra bende çok düşündüm ve namazlardan sonra çektiğimiz ( Subhanallah-Elhamdülillah-Allahu Ekber) Tesbihatlarda tesbih-parmak kullanmamaya başladım =)

Derler ki tesbihden ise parmaklar ile zikri çekmek daha sevap imiş ; Zira ahrette parmaklar şahitlik edecek imiş...

Bu hikayeden sonra sayının olmayacağını düşündüm, tesbih ve parmak mevzuunda da sayı kulanmadığım için tesbih ile parmağımın şahitliğini bir kenara bıraktım,

Zira benim yüreğimin şahitliği yeterli olur , dedim =) inşaallah =)

Aşka vefa yüreğe cefa değildir ,

zira gerçek aşık Yaradan ise ki dünya hayatı dediğimiz şu harbedede ,

tekten de tek gerçek değil mi ki Yaradan....

Ben rakamlar konusunu bu şekilde aştım =) paylaşmak istedim =)

 

Bu mesaj, Z.SARI tarafından, 21.01.2010 08:01:39 itibariyle düzenlenmiştir.
fazilete nail olmak .....
2010/01/21 11:34
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Sayfaya katılımın için sağolasın cengaver. Bir sonraki sureyi senden bekliyoruz inşallah.

Allah kelamı her bir ayetin fazileti tartışmasız çok değerlidir. Sevgili Zuhal'  inde belirttiği gibi ayet-i kerime' leri yada sure' leri sayılarla sınırlandırmak doğru değildir belki ama  Buhari - Tirmizi - Ahmed b. Hanbel-....  değerli sahih hadis alimlerimizdir.  Onlar naklettiğine göre vardır bir hikmeti elbet.

Bizlerede bu rakamları artırarak, tesbihimizi - Kur-an'ı Kerim okumalarımızı yaparak Rabbimize niyazda bulunalım inşallah. Allah' ım bunun için hepimize yardımcı olsun inşallah!

Sıradaki Sure ? =)
2010/01/21 14:59
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

ISIK abla duana amin diyorum =)

Ayrıca sayı konusundada hikmet olduğu kanaatindeyim elbette =)

Zira  41 rakamınında ayrı bir gizemi vardır =)

41 kere Maaşallah , 41 Yasin , 41 i çıksın vb.birçok değerler var =)

Hatta bu nedenle azizim İstanbul u tanıtan bir proje yapılıyor 41 eser =) 41 gizemini bu tanıtımdan duymuş çözmüştüm =)

ve bencede sıradaki sure Hz.cengaver abi den olsun bakalım ne buyuracak =)

Siradaki Sure...
2010/01/22 1:27
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

ama simdi siz topu bana attiniz, oysa ben sadece calismanizin iyi bir takipcisi ve okuyucusuyum.

Yani ben sadece yazinizi okudugumda aklima geleni sizinle paylasmak ve buna binaen bu konudaki daha derin bilgilerinizden istifade etmek istedim. öylede oldu, Allah her ikinizden razi olsun.

Yani bundan sonraki sure calismasini bana teklif etmenizden ötürü cok sevindim ama ben bu yükün altindan kalkacagimi düsünmüyorum, zaten sizinde benim gibi has bir ögrencinizi agir bir yükle ezeceginizi tahmin etmiyorum, degilmi hocam .

 

Ama bu calismanin iy bir takipcisi ve aklima takilan konularida sizinle paylasacagimdan emin olabilirsiniz.

 

Hal böyleyken siradaki sure hangi sure ?

Hz.cengaver abide kendine kıyak geçmiş =) daha doğrusu parmaklarına =)

Yazdıklarını okumazsak inanırız hocam bu yazdıklarınıza =) da madem bizden bekliyorsunuz =)

O halde abimizin merak ettiği var ise o sure hakkında paylaşım yapalım =)

Yani söz yine sende Hz.cengaver abi sen surenin adını söyle biz araştıralım =) paylaşalım,

ve katılımcılarda inşaallah günden güne çoğalır , zira ben bunu çok isterim =) Çünkü bu konunun ehli şahıslar sitede mevcut diye biliyorum =)

en azından vardır diye hissediyorum =) Onlarda paylaşsınlarda bizde aydınlanalım değil mi ama ? =)

vee Hz.cengaver abi sırada hangi sure ?  söz sizde yine =)

SAUD AL SHURAİM MP3
2010/01/23 22:57
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

KABE  İMAMLARINDAN    SAUD  AL  SHURAİM İN  SESİNDEN   TÜM  KURAN  VAR BU  SİTEDE .....

 

 

 

www.mp3quran.net/eng/shur_english.html

Özenti
2010/01/25 2:50
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Teşekürler serra kardeş

Sana özenip bende bir link vereyim dedim. Dünyaca ünlü 8 hafızdan Kuran-ı Kerim dinletisi, istediğinizi indirip dinleyebilirsiniz .

www.al-quran.ca

Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: busbus, siyamiaytar, 1234123123123, Siyami, australiaescortspage,
Son Oturumlar: