Görüntülenme: 8261
Kadir Gecesi (Kur'an'ı Anlama Notları)
2016/03/05 4:21 - Güncelleme: 2016/03/05 4:53
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 9,5 (1 oy)

Bazen oluyor, bazı Kur'an ayetlerini sanki daha evvel duymamışım gibi hissediyorum.
Şaşmamalı! Kur'an'ın anlamı yerine okunuş güzelliğine odaklanmış olmamın bir sonucu olsa gerektir.

Her ne kadar Kur'an'ı sözde rehberimiz olarak bilsem de, adamakıllı bir şekilde anlamını okumuşluğum ve ayetler üzerine derin tefekküre dalmışlığım azdır... 

Kur'an'ı ve mealini defalarca okumuş ve sesli olarak dinlemişimdir, tamam. Ancak belli bir ayet üzerine yoğunlaşma, onu dataylıca araştırma, üzerine tefekkür etmek başka bir şey... 

Bazen de bir ayetin anlamına vuruluyorum. Bunu not edip kullanayım diyorum ama öylece kalıyor. 

İnsanlarla/arkadaşlarla konuşma sırasında daha önce öğrendiğim bir ayet özellikle lazım oluyor, ama aklıma gelmiyor. 

Yıllar evvelinden süregelen bazı davranışlarım vardır. Arada bir, bir arada olduğumuzda, ilgilerine bağlı olarak çocuklarla/gençlerle/yeğenlerle, geliştirici ve eğlenceli olması bakımından zeka/mantık soruları ve tekerleme gibi uygulamalar yaparım. Bir-iki tekerlemeden/sorudan sonra, başka talepler gelse de, o an için benim aklıma gelmezdi. 

Çözüm olarak, -her ne kadar zeka soruları için henüz girişimde bulunmamış olsam da- tekerlemeler için oluşturmuş olduğum "En Sevilen Tekerlemeler" özel konusu gayet kullanışlı oldu. Gerektiğinde oraya başvurup yararlanır olmuştum. 

İşte buna benzer şekilde, dikkatimi çeken, beni etkileyen Kur'an-ı Kerim ayetleri için özel bir konu oluşturmak istedim. Öyle ki, lazım olduğunda aradığımı nerede bulabileceğimi bileyim... Hem sonra bu sayede belki düzenli notlar tutarım da, o an için etkilendiğim bir ayet, zaman sonra diğer kulağımdan çıkıp gitmiş olmaz. 

Zaten yakın zamanda İngilizce dilbilgimi geliştirmek için, aralarında İslam'a dair videolar yayınlayan kanalların da olduğu çok sayıda Youtube kanalına abone olmuş durumdayım. Oradan takip ettiğim videolarda da not etmek istediklerim olabilmektedir. 

Bu konu için, başlık olarak "Kadir Gecesi" ifadesini seçişimde, değerli yazar/düşünür/müfessir Mustafa İslamoğlu'nun bu geceye yüklediği anlam önemli rol oynamaktadır. 

Kadir Gecesi'ne, 30.000 kat değer getiren unsurun Kur'an olduğu anlaşıldıktan sonra, tüm kutsallık ve bereketin herhangi bir sabit zaman parçasına/geceye değil Kur'an'a izafe edilmesi doğru ve makul olandır. Bunun anlamı da şudur: Ey insan! İndiği zamana dahi 30.000 kat değer yükleyen bir Kitab, indiği kendi halinde bir çöl kasabası sakini olan Abdullah'ın oğlu Muhammed'i 'Âlemlere rahmet' olan bir elçi eden, sıradan bir çöl kasabası olan Mekke'yi, 'Kentlerin Anası' olan mübarek ve muhterem belde eden bu vahiy, eğer senin yüreğine, zihnine, hayatına ve dünyana da inerse, sana bir gecesi bir ömür kadar bereketli bir hayat bahşeder, senin duygu, düşünce ve eylem potansiyelini binlerce kat artırır!

Kaynak: http://www.mustafaislamoglu.com/yazar_2031_28_kadir-gecesi.html

Hayırlara vesile olması duasıyla... Bismillah...

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Kadir Gecesi (Kur'an'ı Anlama Notları)
2018/08/08 18:07 - Güncelleme: 2018/08/08 18:12
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 9,5 (1 oy)
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
İslam'da Erkek Kadından Üstün müdür?
2022/02/09 3:07 - Güncelleme: 2022/02/09 15:42
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Site eski üyelerinden Z.SARI, WhatsApp üzerinden haftalık olarak ayet mealleri gönderiyor. Son olarak Nisa 25'i göndermiş. Ayet mealini okuyunca birkaç husus zihnimi meşgul etti. 

İçinizden, imanlı özgür kadınlarla evlenmeye gücü yetmeyen kişi, ellerinizin altında bulunan imanlı genç kızlarınız (sayılan, yeminlerinizin sahip oldukların)dan (cariyelerinizden alsın)! Allah sizin imanınızı çok iyi bilendir. Hepiniz birbirinizdensiniz. Onları sahiplerinin izni ile nikâhlayın ve namuslu yaşamaları, zina etmemeleri ve gizli dost da tutmamaları şartı ile uygun bir şekilde mehirlerini de (bizzat) kendilerine verin! Evlendikten sonra bir çirkinlik (fuhuş) yaparlarsa, onlara hür kadınların cezasının yarısı (uygulanır). Bu (cariye ile evlenme emri), içinizden günaha düşmekten korkanlar içindir. Sabretmeniz ise sizin için hayırlı olandır. Allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir.
~  Nisa 25  ~ 

İngilizce konuşma pratiği yaparken bazı kimselerin İslam'ı kötülemeye çalıştıklarına pek çok kez müşahit oldum.

Kur'an'ın, erkeğin kadına oranla 2 kat miras almasını önermesi... Bir erkeğin şahitliğinin 2 kadının şahitliğine denk sayılması gibi ifadeleri kullanarak, İslam'ın kadınları erkekten daha aşağı gördüğünü büyük resme bakmadan, noktaya odaklanıp ileri sürebiliyorlar.

Yukarıya alıntıladığım Nisa 25 'te hür olmayan kadınlara dair olan şu kısım dikkatimi çekti: "Evlendikten sonra bir çirkinlik (fuhuş) yaparlarsa, onlara hür kadınların cezasının yarısı (uygulanır)."

O zaman İslam'ı kötüleyen tayfa şunu söylemelidir: Kur'an, özgürlükleri bulunmayan "cariyeler"i, hür kadınlardan üstün tutuyor... Öyle ya, özgür kadınlara uygulanan cezanın yarısı cariyeler için isteniyor. :) 

Oysa ki biraz dikkat edilirse, Kur'an'ın aslında sorumluluğa göre pay dağılımı sunduğu görülür.

Ayet üzerine düşünürken bir başka noktayı hatırladım.. Bu ayet, aynı zamanda İslam'da "recm" (zina edenin taşlanarak öldürülmesi) cezasının bulunmadığını da ortaya koyuyor. 

Öyle ya, ölüm cezasının yarısı nasıl uygulanır? :)

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: aslandik, refrefsuvarisi, vizyon58, Gakk, busbus,
Son Oturumlar: