Görüntülenme: 32685
Evlenme Teşebbüsü
2013/05/07 19:44
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Yıllardır kirada oturmaktan, kira ödemekten ve taşınmaktan bıktım. :)

Üniversite yıllarında Konya'dayken, henüz yeni yeni gelişen bir bölgeden ev kiralarken, peder beye bir ev satın almanın çok daha akıllıca olacağını söylemiştim.
"Konya'da kalıcı değilsin, birkaç yıl sonra okulu bitirip buralardan ayrılacaksın" diye karşılık almıştım. 

Ve okul ancak 8 senede bitmiştir.. 
O zamana değin ödenen kiralar toplandığında ve evlerin kazandığı değerler göz önünde bulundurulduğunda benim ileri görüşlülüğüm bir kez daha kanıtlanmış oldu. 

Üniversiteden sonra Ankara'ya geçince; beni evlendirmeyi dert edinen bizimkilere bana ev almaları önerisinde bulundum. Öyle ya; evim olunca evli oluyordum zaten. :)
Ancak bizimkilerden bildik karşılık geldi: "Ankara'da kalıcı değilsin. Senin memleketin orası değil; istersen Antakya'dan ev alırız."

Bizimkilerle pek geçinebilen bir kimse değilimdir.
Ortalama yılda bir 3-5 günlüğüne yaptığım Hatay ziyaretlerinin hemen hepsinden keyifsiz ve pişman halde ayrılıyordum.  

Biraz da bu yüzden uzaklarda yaşamak daha bir mutlu ediyor beni.
Her ne kadar ebeveynim, beni yanlarında istiyorlarsa da; onlardan uzak olmamın, onlar açısından da daha iyi olduğu kanaatindeyim. Zira benden beklentilerini karşılamayışım üzerine ısrarlı müdaheleleri bıktırıcı olmakta ve bir süre sonra hırgür kaçınılmaz olmaktadır. 

Her neyse... Bizimkiler yıllardır bana bir ev alacaklar güya...
Büyük bazı akrabaların olumlu telkinlerinin de etkisiyle, sonunda bizimkiler Hatay'a dönmemden umudu kesmiş olmalılar ki, Ankara'dan hesaplı bir ev almaya rıza gösterir hâle geldiler. Ancak ara ara dönmem için çağrıda bulunmaktan ve bir şart öne sürmekten geri durmuyorlar. Şartlarına göre, şayet evlenirsem bana ev alırlarmış.
"Siz ev alın ki, evlenmiş olayım" demek istememe rağmen; Arapça'da bu espri korunmadığı için, bu zevkten mahrum kalıyordum. 

Ve şimdilerde oturmakta olduğum kiralık evin satılması sonucu ev değiştirmem gerekince, yeni bir kiralık ev yerine, satlık uygun bir ev aramaya başladım. 
Bulduğum evler bizimkilere pahalı geliyordu. Halbuki Antakya'dan alabileceklerini söyledikleri bir evden daha ucuzdu. :)
Söylediklerine göre, evin parasının önemli bir oranını peşin, kalanını ise taksitle ödeyebilirlermiş.

Ve sonunda uygun sayılabilecek bir ev buldum. Bizimkilere gelmeleri için haber saldım. Bu arada ellerindeki parayı da sordum. Ödenmesi gereken rakamın biraz altında. İki ay sonra hasat zamanıymış. Kalan kısım o zaman ödenebilirmiş. 
Ev sahibi ile bu durumu görüştük, rıza gösterdi.

Ancak sonradan içime bir kurt düştü. 
Peder bey parasını bankada tutuyordu. Ve faizle içli dışlı bir kimse olduğunu, ihtiyaç duyduğunda bankadan borç para aldığını biliyordum. 
Ev için eksik kalan kısım için kredi çekmemesini özellikle söyledim. 

Peki ama kendisine ait olan para vadeli mi yoksa vadesiz hesapta mıydı? Şayet vadesiz hesapta ise sorun yoktu. Niyetimi belli etmeden bunu nasıl öğrenebilirdim acaba? 
Ve şöyle bir soru sordum:

- "Şimdi siz birkaç gün sonra geleceksiniz ama para vadeli hesapta ise hemen çekilebilir mi ki?"
- "Vadeli olsun ne fark eder, son dönemin kârını almazsın ve vadesini bozarsın" dedi.

Ve böylece paranın faiz getirdiğini anlamış oldum. İştahım kaçtı... Faizli para ile ev sahibi olmak istemiyordum.

- "Sadece ana para ne kadar? Faizi istemiyorum" dedim.

Tepesi attı bizimkinin... :P

- "Sen bu kafayla bir halt olmazsın! Ana parayı bilmiyorum, para birkaç yıldır bankada... Zaten para yetmiyor, üstüne kredi çekmeyi düşünüyorum. Hem sana ne! Türkiye'yi sen mi düzelteceksin!? Sen adam olmayacaksın! ..."

Cevap vermeye kalktıkça saydırmaların dozajı artıyordu. Kendimin de gitgide sinirlendiğini hissediyordum. Kötü bir şey söylememek için; çareyi, telefonu kapatmakta buldum. 

Hayrolsun! :)

Böyle bir durumda ne yapmalıyım acaba? Evi almalı mı yoksa almaktan vaz mı geçmeliyim? Konu ile ilgili fetva araştırmaya başladım... :)
Sahi bilgisi bulunan arkadaşlar öneride bulunurlarsa makbule geçer. 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Bekarlık Sultanlık :)
2013/05/07 23:40
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 5,8 (3 oy)

Eh! hayırlı olsun,düğün ne zaman? demek geldi, başlığı görünce içimden

Valla işin fetva boyutunu bilemem ama faiz kısmını duyunca tüylerim diken diken oldu

Dini yönden para,hesap babanızın diye işin içinden sıyrılmak gibi bir durumunuz olur mu bilemem ama durumun ciddiyetini bilecek yaş ve sorumluluktasınız.

Üstelik harcanacak yer,az uz birşey değil,ev !

Küçük bir serçe vakıf toprağını sarayının çatısına bulaştırarak yıkmakla tehdit etmiş ya Hz. Süleyman'ı...

Tamam,vakıf ayrı olay ama faiz sonuçta haram para.Konu açılmışken almayı düşündüğünüz evi,önce tapudan giderek vakıf olup olmadığını da kontrol edin.

İşiniz zor gözüküyor,Allah kolaylık versin.

Diyanet fetva hattını arayın derim.

Hakkınızda hayırlısı olsun

Yanıt: Evlenme Teşebbüsü
2013/05/08 9:35
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,2 (2 oy)

Allah kolaylıklar versin Mbirgin:)

başlığı görünce hemen aaaa Mbirgin evleniyomu dedim ehh hayırlı olsun ya Allah mutlu mesut etsin inşaallah diyerekden s okumaya başladım

heycanla okurken gülümsedim

Allah yardımcınız olsun Mbirgin..

babam bu işlerin içinde olduğundan az çok bilirim..bildiğimi sizinle paylaşıyım dedim...

bankadan kredi çekerek ev alındığı takdirde şöyle bir durum olduğu zaman caizdir.misal müteahhit evi bankaya veriyo sende bankadan o evi alıyosun..bankda evi sana satarken kendi karını alıyo böyle bi durum efdaldir..

ancak vadeli hesapdan para çektiğin takdirde faizini almasan bile faizli bir anlaşma yapmak haramdır. Bu bakımdan faiz kısmı alınmasa dahi böyle bir

anlaşmaya girmek haram olacağından kişi mesul olur. Düşük de olsa faizli bir muameleye girmek caiz değildir.

siz daha iyi bilirsiniz en iyisi vadesizden çekip alın üstünüde Allah kolaylıklar verir tamamlarsınız çünkü; Rabbim sizin içinizdeki niyeti biliyo bunu bildiği için size öyle güzel kapılar açılırki birde bakmışsınızki evi almışınız:):)

en iyisini Allah bilir..Allah kolaylıklar versin....Allah rast getirsin inşaallah

 

Yanıt: Evlenme Teşebbüsü
2013/05/09 1:16
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7,5 (1 oy)

 Meselenin fıkhi boyutu ile ilgili benzer bir soruya verilen bir cevabın linki

  1. Ev yaptırmak için düşük faizli kredi almak caiz midir?

Ayrıca sorunuzu buradan site yönetimine sorabilirsiniz.

Bir çok kimsenin muzdarip olduğu ve zora düştüğü bir mesele Allah yardımcınız olsun.

Müslümanlar bugün Yahudiye yani bankalara güvendiği kadar müslüman kardeşine güvenebilmiş olsaydı bu sıkıntıların hiç biri yaşanmazdı. ama heyhat .Parasını gönül rahatlığı ile bankaya yatıran müslüman, bir kardeşi kendisinden bir sıkıntısı için yardım talebinde bulunduğu zaman acaba diyor.Ne hale gelmişiz be.
Halbuki dinimizde Karz - Hasen tabir edilen: hiç bir maddi kazanç,çıkar gözetmeksizin mü'min kardeşinin sıkıntısını gidermek ve Allah ın Rızasını kazanmak için karşılıksız borç vermek diye bir kavram vardır.
Adını sadece Fıkıh ve ilmihal kitaplarında okuduğumuz bu eylem biz müslümanlar tarafından bugün yapılabiliyor olsaydı insanlar banka kapılarına faiz bataklıklarına girmemiş olurdu.

Sizin bu meseleniz ile ilgili olarak zaruret durumunda alınacak olan ev için (hiç evi olmayan) bankadan kredi alınabilir diye fetva veren ulemada var.

Buna karşı çıkan alimlerde var.Böyle bir alışveriş için finans kuruluşlarını tercih edin diye fetva veren alimler de var .

Ben takva ile amel edeceğim derseniz hiç bankalara finans kuruluşlarına vs bulaşmayın.Paranızı biriktirmeye devam edin eliniz rahatlayınca Ev lenirsiniz inşallah.Bu arada başlığı okuyunca diğer arkadaşlar gibi bende düğün dernek var zannettim ama bizi ters köşeye yatırdınız m1gin Bey

Yok fetva ile amel edeceğm derseniz ibu mesele mesuliyetli bir iş olduğu için işi ehline bırakmak lazımdır.
Yukarıdaki bağlantıdaki sayfa güvenilir bir kaynaktır.Sorunuzu buraya sorabileceğiniz gibi  Diyanet İşleri Başkanlığının 190 Alo Fetva hattına veya 
Din İşleri Yüksek Kurulunun bu bağlantısına    sorunuzu sorabilirsiniz.

Allah cc yar ve yardımcınız olsun

 

 

Bu mesaj, gunduzalp tarafından, 09.05.2013 01:22:15 itibariyle düzenlenmiştir.
Everything İs İlluminated
2013/05/09 17:07
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,7 (2 oy)

Az önce zihnimde ampuller çarpıştı, şöyle bir çözüm olabilir mi aceba diyorum; diyelim siz ev için gerekli olan paranın tamamını ya da babanızdan gelen şüphe etmeyeceğiniz kısımdan başkasını bir akrabadan veya yukarıda bahsedildiği üzere karz-ı hasen yapacak birinden alsanız ve babanızda ona borçlanmış gibi parayı ona ödese:)) Ya da siz babanızdan borç almış kabul etseniz kendinizi ve azar azar ödeseniz, bunun bir mesuliyeti olur mu bilmiyorum tabi, borcun kaynağı konusunda ne deniyor onu da bilmiyorum. :)

Ya işte böyle süper fikirler ilham olundu az önce ve herşey aydınlandı :P

Yıllar önce, gittiğim misafirliklerde falan yediklerimi sorgulamaya başlamıştım ben de, ya haramsa ya şöyleyse ya böyleyse sonra araştırınca bunda bir mesuliyetim olmadığını öğrenmiştim. Baba konusunda da aynı olabilir belki ama bakmakla mükellef olduğu kısıma kadar sanırım.

Bu arada gündüzalp'in bahsettiği siteye ''uzun saçlı bir çocuk var ve ''başını'' sokacak bir ev arıyor, babası da böyle böyle'' falan diye bahsettim desem de inanmayın, başka türlü sordum tabi ve aldığım cevap ''çok muhtaç ise alabilir'' oldu. ;))

Bu arada evlenecek olsanız buradan ilan etmezsiniz herhalde değil mi, yoksa eder misiniz? :))

Böyle tatsız bir hadise inşlh. hayırlara vesile olur da, peder beyle aranız her zamankinden daha iyi olur ve sizi hakikatta buluşturur! (Her iki tarafta kendine göre haklı sebepler bulsa da böyle ayrılıklar hep çok üzer beni) :(

 

Bozuk Zihniyet
2013/05/09 17:18
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 5,5 (1 oy)

Yol gösterimleriniz ve değerlendirmeleriniz için teşekkürler değerli arkadaşlar...

Peder bey her zaman olduğu gibi burnunun dikine gitmeye devam etmiş ve faizli krediye de başvurmuş. Karşı çıkmam üzerine:

- "Evin tüm parasını bir defada ödeyeceğim, sana ne!" dedi.
- "O zaman evin tapusu da benim üzerime değil, senin üzerine olsun" dedim.

Böylece gerginlik yeniden tırmanışa geçti.

Peder: Sen adam olmazsın! Senin yüzünden herkes hakkımızda konuşuyor.
Ben: Başkalarının ne dediği umurumda değil.
Peder: Millet alay etsin bizimle... Dört duvar arasından çıkma, yokluk içinde sürün sen!
Ben: Ben halimden memnunum.
Peder: Senin yüzünden ayakta duracak halim kalmadı.
Ben: Her gün tarladasınız ama :)
Peder: Çalışmayayım; senin gibi boş oturayım değil mi?
Ben: Çalış ama biraz da öbür dünya için çalış.
Peder: Çalışmak da ibadettir. İnsanların hayırlısı onlara faydalı olandır, diyor Peygamber. Benim faydamın dokunduğu çok kimse var. Senin kime faydan dokunuyor?
Ben: Kur'an'ın meşru gördüğü şekilde iş yapsan bari. Krediyi faizsiz bir finans kurumundan alsaydın ya.
Peder: Faiz hakkında Kur'an'da topu topu 2-3 ayet var. Sen bütün emirlerini uyguladın da bunlar mı kaldı?

Zihniyet bozuk olunca ne anlatılabilir ki!?

Evi almalı mı, almamalı mı bilemiyorum... Hayrolsun bakalım. 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Birkaç Kelam..
2013/05/10 16:47
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Değerli m1gin,

Öncelikle arkadaşların temennilerine yürekten katılıyor, ben de Allah yardımcınız olsun diyorum. Konuyu paylaşmakla güzel düşünmüşsünüz. Zira mühim meselelerde istişare etmek sünnettir..

Kafanız hayli karışmış ve bunalmışsınız… Haklısınız. Bazen bizim üzerinde hassasiyetle durduğumuz konuların başkalarının nazarında değersizleştiğini görüyoruz. Hele bir de bu ailemiz içinde oluyorsa… Sırtımızı dönüp gidemiyoruz belki ama içerliyoruz, çok içerliyoruz.

Biliyor musunuz, insanlar hatalı olduklarını öyle zor kabullenirler ki… Hatta bunu kabullenseler bile içten içe kendilerini onaylamaya devam ederler. Ve babalar hep haklıdır. Hatasını kabul eden ve bunu açık yüreklilikle dile getiren kaç baba tanıdınız? Bunu yapamazlar çünkü, onlar evlatlarından bir eleştiri aldıklarında “baba” vasfını zedelediklerini düşünürler…

Bence babanız zannettiğiniz gibi bozuk zihniyete sahip biri değil. Söylediklerine bakılırsa mümin olmanın gerekliliklerini de gayet iyi bilen biri. Belki hayata yalnızca kendi için “faydalı” görünen tarafından bakmayı yeğliyor… Ama herşeye rağmen size, “öf” denmesi bile yasaklanan yakınlıkta olan biri..Endişeleniyor belki ve yanlış teşebbüslerle de olsa sizin için bir şeyler yapmaya çalışıyor..

Bence daha fazla kırıcı tartışmalara girmeyin. Ev alma işini biraz daha erteleyin. Faiz konusunda benim de bildiklerimi arkadaşlar söylemişler zaten. Benim tek ekleyebileceğim, şüpheye düştüğümüz durumlarda Efendimiz (SAV)’in tavsiyesine uymak; şüpheli işlerden kaçınmak.


Yarın mübarek üç aylar başlıyor. Hepimiz için hayırlara vesile olur inşallah. Rabbim yâr ve yardımcımız olsun.
Selam ve dua ile..
 

Bu mesaj, nefha tarafından, 10.05.2013 17:09:30 itibariyle düzenlenmiştir.
Tavsiye
2013/05/16 15:03
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Merhaba Değerli Mbirgin ,

Öncelikle Allah herkese bir ev nasip etsin . Çünkü günümüzde kirada olmak gerçekten zor. Bizde tam bir sene önce ev sahibi olduk. Ve sizin gibi ev arama sürecinde mevcut birikimimize göre ev bulabilmekte epey zorlandık. Her ne kadar "faizin her türlüsünün haram" olduğunu bilsekte ev sahibi olabilmek için her fetva yetkilisinden açık bir kapı aradık ve kredi için finans kurumlarıda dahil bu noktada caiz olmadığı fetvasını istisnasız aldık. Ve en sonunda "Hasbunallahu ve ni’mel vekil ni’mel Mevla ve ni’me’n nasîr" diyerek Rabbimize dua ile sığındık. Çok kısa bir süre içerisinde hem de birikimimize uygun istediğimiz gibi bir eve Allah' ın izni ile sahip olduk. Öyle ki hayırlı olsuna gelenler ev için ödediğimiz miktarı duyunca "nasıl bu kadar uyguna aldınız" diye sormaktan kendilerini alamadılar.

Bu noktadada sizinde hassasiyetinizi takdir etmek istiyorum. İnşallah bütçenize uygun dilediğiniz gibi bir eve siz de kısa sürede sahip olursunuz . Ancaaaak bir hassas konuda şudur  ki nefta' nın da belirttiği gibi siz de bilirsiniz ki anne babaya "öf" bile demek dinimizde yasak.  Baba zalim de olsa, ona karşı gelmek, onunla sert konuşmak, onu üzmek caiz değildir. Ana-babası günah işleyen , bunlara bir defa nasihat eder. Kabul etmezlerse, susar. Onlara dua eder.

Bu da benden sadece nacizane bir abla tavsiyesi. İnşaallah sizin bu işiniz de hayra çıksın bakalaım.

 

 

Yanıt: Evlenme Teşebbüsü
2013/05/30 22:54
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7,5 (1 oy)

Bu herkesde oluyormu bilmiyorum ama bende olur. Bir başkasında kendimi bulmak sadece ben bunları yaşıyorum dediğim anda Allah sana yüklemedim sen gibi niceleri de var demek için kendimi aynada görür gibi başka yaşamlarda görürüm benim sıkıntılarımı yada çabalarımı ,direnişlerimi,itirazlarımı………….
Ailemle hiçbir zaman iletişimim iyi olmamıştır özellikle son zamanlarda mbirgin gibi senede 1,2 defa bayramlarda görüşüp ayrılıyorum ama yinede onların düşüncelerini kabullenememekden olsa gerek hiçbir zaman hoş sohbet ayrılamıyoruz benim durumumla ilgili olarak beklentilerini hiçbir zaman gerçekleştirememenin verdiği yenilgiden aldıkları hırsla bana daha fazla baskı yapmakda beni kendilerinden daha fazla uzaklaştırmaktalar……
Ama her ne olursa olsun bu kadar fazla dünyalıkla meşgul olmalarını anlamıyorum bana dini konularda onların telkin vermesi gerekirken ben onlardan anne, baba ibadetlerinizi ihmal etmeyin önce ahretiniz için çalışın kalanında dünyalıkla meşgul olun dediğimde nerdeyse karşılarından kovmadıkları kalıyor yanlış anlaşılmasın ben dini anlamda her görevimi yapıyorum da onlar yapmıyor anlamında değil ben dini bilgi anlamında çok eksiklerim var daha yeni yeni namazımı kılmaya başladım başkalarının daha ilkokula başlamadan öğrendiklerini ben yeni öğreniyorum. Öğrendiklerini uygulayabilen ve yaşaya bilenlerden oluruz inş.Ama gönül istiyor ki ailemde bu konuda istekli olsun onlarada öğretilmemiş olabilir bunu kabul ediyorum ama en azından öğrenmek için çaba göstermek gerekir yada bildikleri kadarıyla amel etmek ailem dekiler ramazanda oruç tutup tarlada fazla iş olmadığı kış ayında beş vakit namaz kılmaya çalışan ama tarla işi başlayınca namaz vakitleri beşden geri sayımla azalan işin en yoğun zamanında namazı hiç kılmadıkları olur bir de faiz konusu nerdeyse artık köylüler bile her işlerine bankadan kredi almayı yada olan az bir birikimlerini bankada tutmaları çok normal bir durum aldı en ufak bir nakit ihtiyacında bankadan kredi çekerim diyor babam ben faiz ödemek de doğru değil baba başka yol bulsak dediğimde kızım şimdi her şey faizle oluyor deyip sanki yanlış bir şey söylemişcesine beni susturmaya çaılıyor
Ben burada mbirginle ortak olan yanımızı ailemizi anlatmakdan ziyade konuyu şura bağlamak istiyorum önceden köylülerin dini konularda daha uygulayıcı olduklarını düşünürdüm ama kendi ailem ve duyduğum ve gördüğüm kadarıyla bu durum artık devam etmiyor ikincisi ailelerin dini konularda evlatlarına örnek olması beklenirdi ama bu durum da değişiklik göstermekde evlatlar anne ve babalar için çaba göstermekde ……….
Örnek vermek gerekirse bir kız evlat baba ve anneden (memurluk veya öğrencilik vs için )başörtü engel olur düşüncesi ile başını kapatmasını istemiyorlar daha da vahimi kızlarını istemeye gelen kişiyi dünyalık anlamda her yönü ile araştırıyor soru yağmuruna tutuyorda bir kez bile namaz kılıyon mu kızımızın geçimini nasıl yapacaksın helal ve harama dikkat ediyon mu vs …. Gibi bir soru bile sormuyorlar en fazla kızlarının evlatlarının yaşayabileceği 40 ,50 sene ile ilgili her türlü araştırmayı yapıyorlar da sonsuz alemdeki yaşantısı için bir soru bile sormuyorlar….
Kızlar için örnek vermiş gibi oldum ama erkekler için de durum aynı sanırım erkek evladı olanlarda kız ararken artık dünyalık özellikler aramakda sanki ….
Tabii ben herkes böyle demiyorum ama kendi adıma şunu söyleyebilirim ya ailemden çok şey bekliyorum yada gerçekden ailem bu konularda çok eksik . Onların bana öncülük edemedikleri konularda ben kendime öncülük etmeye çalışıyorum….
Ayrıca kiracı olmanın çok fazla avantajı vardır aldığınız evde komşularla anlaşamazsanız nasıl olsa kiraciyım taşınır giderim zevkinden mahrum kalırsınız .ev sahibi olmanın zorluklarını vergisidir vs…. uğraşırsınız yeni kişilerle tanışmaz aynı kişi ile çok uzun süre komşuluk yaparsınız
Asıl anlatmak istediğimi anlamışsınızdır zaten faizin girdiği evden bütün güzellikler arkasına bile bakmadan çıkıyor ilerde birikimle daha iyilerini alırsınız inş….
Bana özel bir düşünce tabii herkes farklı yorumlaya biliyor ben sadece hissettiklerimi dost meclisinde sesli düşündüm yada yazıya döktüm diyelim ……
Kelin ilacı olsa hesabı size yardımcı olamadım ama sayenizde bende kendi durumumdan dem vurdum …..
 

Yanıt: Evlenme Teşebbüsü
2013/06/09 0:37
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

 Yorumlara bakmadım, yalnızca yazdıklarınzı okudum.. Sayın m1gin faizin hertürlüsü haram..faizsiz kredi diyede birşey yok burda niyet farkı var diğeri adına faiz diğeride kar payı diyor ama iyi niyet haramı helal kılmaz.. bir insan ev almadan da hayatına devam edebilir faizle ev almaktansa hiç harama bulaşmadan huzurlu hayatıma devam ederim daha iyi hadi diyelim aldınız ve sonra dünya evine girdiniz harama bulaşarak aldığınız evde nasıl huzurlu bir aile yuvanız olacak !? şahsen benim fikrim Allahın rızasına uygun olmayan bir işi yapmam ve o eve kendimi mahkum etmem. tabii kendiniz bilirsiniz benim fikrim böyle..

Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: refrefsuvarisi, vizyon58, Gakk, busbus, siyamiaytar,
Son Oturumlar: