Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 32312
Yanıt: Evlenme Teşebbüsü
2013/05/09 1:16
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7,5 (1 oy)

 Meselenin fıkhi boyutu ile ilgili benzer bir soruya verilen bir cevabın linki

  1. Ev yaptırmak için düşük faizli kredi almak caiz midir?

Ayrıca sorunuzu buradan site yönetimine sorabilirsiniz.

Bir çok kimsenin muzdarip olduğu ve zora düştüğü bir mesele Allah yardımcınız olsun.

Müslümanlar bugün Yahudiye yani bankalara güvendiği kadar müslüman kardeşine güvenebilmiş olsaydı bu sıkıntıların hiç biri yaşanmazdı. ama heyhat .Parasını gönül rahatlığı ile bankaya yatıran müslüman, bir kardeşi kendisinden bir sıkıntısı için yardım talebinde bulunduğu zaman acaba diyor.Ne hale gelmişiz be.
Halbuki dinimizde Karz - Hasen tabir edilen: hiç bir maddi kazanç,çıkar gözetmeksizin mü'min kardeşinin sıkıntısını gidermek ve Allah ın Rızasını kazanmak için karşılıksız borç vermek diye bir kavram vardır.
Adını sadece Fıkıh ve ilmihal kitaplarında okuduğumuz bu eylem biz müslümanlar tarafından bugün yapılabiliyor olsaydı insanlar banka kapılarına faiz bataklıklarına girmemiş olurdu.

Sizin bu meseleniz ile ilgili olarak zaruret durumunda alınacak olan ev için (hiç evi olmayan) bankadan kredi alınabilir diye fetva veren ulemada var.

Buna karşı çıkan alimlerde var.Böyle bir alışveriş için finans kuruluşlarını tercih edin diye fetva veren alimler de var .

Ben takva ile amel edeceğim derseniz hiç bankalara finans kuruluşlarına vs bulaşmayın.Paranızı biriktirmeye devam edin eliniz rahatlayınca Ev lenirsiniz inşallah.Bu arada başlığı okuyunca diğer arkadaşlar gibi bende düğün dernek var zannettim ama bizi ters köşeye yatırdınız m1gin Bey

Yok fetva ile amel edeceğm derseniz ibu mesele mesuliyetli bir iş olduğu için işi ehline bırakmak lazımdır.
Yukarıdaki bağlantıdaki sayfa güvenilir bir kaynaktır.Sorunuzu buraya sorabileceğiniz gibi  Diyanet İşleri Başkanlığının 190 Alo Fetva hattına veya 
Din İşleri Yüksek Kurulunun bu bağlantısına    sorunuzu sorabilirsiniz.

Allah cc yar ve yardımcınız olsun

 

 

Bu mesaj, gunduzalp tarafından, 09.05.2013 01:22:15 itibariyle düzenlenmiştir.
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: Gakk, busbus, siyamiaytar, 1234123123123, Siyami,
Son Oturumlar: