Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 7982
İslam'da Erkek Kadından Üstün müdür?
2022/02/09 3:07 - Güncelleme: 2022/02/09 15:42
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Site eski üyelerinden Z.SARI, WhatsApp üzerinden haftalık olarak ayet mealleri gönderiyor. Son olarak Nisa 25'i göndermiş. Ayet mealini okuyunca birkaç husus zihnimi meşgul etti. 

İçinizden, imanlı özgür kadınlarla evlenmeye gücü yetmeyen kişi, ellerinizin altında bulunan imanlı genç kızlarınız (sayılan, yeminlerinizin sahip oldukların)dan (cariyelerinizden alsın)! Allah sizin imanınızı çok iyi bilendir. Hepiniz birbirinizdensiniz. Onları sahiplerinin izni ile nikâhlayın ve namuslu yaşamaları, zina etmemeleri ve gizli dost da tutmamaları şartı ile uygun bir şekilde mehirlerini de (bizzat) kendilerine verin! Evlendikten sonra bir çirkinlik (fuhuş) yaparlarsa, onlara hür kadınların cezasının yarısı (uygulanır). Bu (cariye ile evlenme emri), içinizden günaha düşmekten korkanlar içindir. Sabretmeniz ise sizin için hayırlı olandır. Allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir.
~  Nisa 25  ~ 

İngilizce konuşma pratiği yaparken bazı kimselerin İslam'ı kötülemeye çalıştıklarına pek çok kez müşahit oldum.

Kur'an'ın, erkeğin kadına oranla 2 kat miras almasını önermesi... Bir erkeğin şahitliğinin 2 kadının şahitliğine denk sayılması gibi ifadeleri kullanarak, İslam'ın kadınları erkekten daha aşağı gördüğünü büyük resme bakmadan, noktaya odaklanıp ileri sürebiliyorlar.

Yukarıya alıntıladığım Nisa 25 'te hür olmayan kadınlara dair olan şu kısım dikkatimi çekti: "Evlendikten sonra bir çirkinlik (fuhuş) yaparlarsa, onlara hür kadınların cezasının yarısı (uygulanır)."

O zaman İslam'ı kötüleyen tayfa şunu söylemelidir: Kur'an, özgürlükleri bulunmayan "cariyeler"i, hür kadınlardan üstün tutuyor... Öyle ya, özgür kadınlara uygulanan cezanın yarısı cariyeler için isteniyor. :) 

Oysa ki biraz dikkat edilirse, Kur'an'ın aslında sorumluluğa göre pay dağılımı sunduğu görülür.

Ayet üzerine düşünürken bir başka noktayı hatırladım.. Bu ayet, aynı zamanda İslam'da "recm" (zina edenin taşlanarak öldürülmesi) cezasının bulunmadığını da ortaya koyuyor. 

Öyle ya, ölüm cezasının yarısı nasıl uygulanır? :)

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: Gakk, busbus, siyamiaytar, 1234123123123, Siyami,
Son Oturumlar: