Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 79115
İngilizce Kelime Öğrenme ve Tekrar
2015/04/23 1:18 - Güncelleme: 2016/09/24 14:44
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Bu arada yeni bir deneye kalkıştım. vav.mbirgin.com 'a yeni İngilizce kelimeler ekleyip, tekrarlarla öğrenme durumumu ölçeyim dedim. Yani kelimeler için ayrıca özel hayali ilişkilendirmeleriyle uğraşmayacaktım. 

Yeni kelimeleri düzenli olarak her gün 1-2 kez turladığımda, bir hafta sonra kelimelerin büyük bir oranını öğrendiğimi gözlemledim. Tabi vav.mbirgin.com 'un hata yapılan kelimelere öncelik tanıması hayli faydalı oluyordu. Üstüne bir de hatalı kelimelerden sesli-müzikli kelimeler oluşturup onları mp3 çalarımda tekrarlı dinlemem, keyif ve kolaylık katıyordu.

Bana mı öyle geliyor acaba deyip kontrol ettim. Ve gördüm ki, 1-23 Nisan 2015 tarihleri arasında, vav.mbirgin.com 'daki hesabıma 230 adet İngilizce kelime eklemiş ve büyük oranda öğrenmişim. Bu, günde 10 adet kelime demekti. 

Tabi ilgilenilen kelime sayısı arttıkça eskileri hatırlamak zorlaşabilirdi... O yüzden ilgilendiğim tüm kelimeleri ortalama 10 günde bir baştan sona turluyorum. Misal şu anda 2600 'ü aşkın kelime ile ilgileniyor ve 200 'ün altında hatalı kelimem bulunuyor. Yani genel hata oranım % 10 'un altında. 2-3 ay evvel hata oranımın %30 'un üzerinde olduğunu hatırlayacak olursam, düzenli tekrarın ne denli yararlı olduğunu rahatça görebiliyorum. (Güncel istatistik: m1gin)

vav.mbirgin.com 'da kelime eşleştirme oyunu oynarken, bazı kelimeleri hızlıca eşleştirebiliyorken; bazı kelimelerin karşılıklarını hatırlamam biraz zaman alıyordu.

Ve, birkaç gün evvel aklıma bir fikir geldi... Her bir kelimenin kaç saniyede hatırlandığı bilgisi veritabanına kaydedilip, geç hatırlanan kelimeler için bir önceliklendirme yapılabilir miydi acaba? Öyle ya, 1-2 saniyede eşleştirilen kelime oyuncuya kolay geliyor olmalıydı. O yüzden eşleştirimi için 5 saniyeden fazla zaman geçen kelimelere öncelik tanımak, kıvraklığı da arttırabilirdi sanki. 

Ve bugün bu anlamda bir adım attım. vav.mbirgin.com şimdilik sadece eşleşme sürelerini not edecek...
Belki sonra bu bu veriyi kullanan özellikler geliştirmeye çalışıp kendi üzerimde deneyip sonuçlarını görebileceğim. :)

Not: Projeye denek kabul edilir. :)

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: Martina, Alevko, 60_ahmet_60, selmi, androiduygulamaapk,
Son Oturumlar: