Görüntülenme: 7327
Email Servisleri Üzerine Anılar
2008/03/09 10:49
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 8.2 (2 oy)

Yıllar önce (1999-2000), internetle ilk tanıştığım zamanlarda, en iyi Türkçe e-posta servisi olarak kabul ettiğim mynet 'ten bir hesap oluşturmuştum. Ve o hesabı aktif olarak kullandım. Mesajları konularına göre tasnif ettim. Dolayısıyla orada, önemsediğim yüzlerce mesajım birikti.

Daha sonraları Hotmail servisini de aktif olarak kullanmaya başlamıştım. Ama yine de mynet öncelikli hesabımdı.

Hotmail, kendini geç geliştirdi, diye düşünüyorum. Mesela, Gmail 1GB sığa verdiği zamanlarda, hatırlıyorum da, hotmail kotam 2MB idi.
Ama yine de benim derdim başka.
Bir zaman şöyle bir uygulaması ile karşılaştım, hotmail'in. Gönderilen kutusundaki 30 günü aşkın mesajlarım otomatik olarak silinmişti. 
O günlerde, gönderilmiş kutumda birikmiş olan mesajlarım için günlerce ağıt yakmıştım.

Açıkçası hotmail'in bu utanç verici uygulamasını  bir türlü affedemiyorum. 
Ve aradan birkaç yıl geçmesine rağmen, güvenimi pek kazanamadı. Çok önemsediğim mesajlarımı, diğer hesaplarımı kullanarak göndermeye gayret ediyorum, hâlâ. 
Bunlardan biri, yakın zamana kadar mynet hesabımdı. 

Mynet servisinden, ilk kez şu sebep yüzünden soğumuştum: Adres Defteri'ne 100 kişiden fazlasını eklememe müsade etmiyordu. Oysa daha fazlasına ihtiyacım vardı.
Durumu destek birimlerine iletmiştim.

Ayrıca, MSN Messenger, Google Talk benzeri araçlar, kendi hesaplarıyla bütünleşik olarak çalışabildiklerinden; mynet'i kullanmaktan daha pratikti.

Galiba mynet de işin farkındaydı ve iyi bir atak yaptı. Sınırsız alan ve Outlook benzeri programlarla entegrasyon hizmeti sundu. (İlk fırsatta hesabımdaki mesajlarımı Outlook kullanarak yedekledim; öyle olmasaydı, aşağıda anlatacağım olay beni yıkabilirdi.)
Bu, Adres Defteri sıkıntısına rağmen, zaten gözümde prestiji olan mynet'i, tekrar sevmeme sebep oldu.Ama yine de artık gmail'i daha etkin kullanıyordum. Bu yüzden mynet hesabıma nadiren giriyordum.

Ve bugün... Mynet hesabıma girdim ve panikledim!

Zira, hesabımın aktif edilmesi gerektiği; dahası, önceki tüm mesajlarımın silindiği yazıyordu!!!

Hesabımı tekrar aktif ettim; lâkin önemsediğim yüzlerce mesajın yerinde yeller esiyordu.

Mynet beni hayal kırıklığına uğratmıştı. 
O zaman, ne diye, "Ömür boyu ücretsiz e-mail servisi" diye takdim ediyorlardı kendilerini!?

Mynet destek birimine, durumu anlatan aşağıdaki mesajı gönderdim. Bir şeyler yapacaklarından umutlu değilim. Hoş, yapsalar da artık mynet'in bendeki imajı tam anlamıyla düzelmeyecek!

Merhaba, 

Hesabıma iki aydır girmediğim, söylenerek dondurulmuş ve tüm mesajlarım silinmiş. :(
Ben bu süreyi 1 ay olarak bildiğim ve bunu aşmamaya dikkat ettiğim hâlde bu durum neden yaşandı?

Açık söylemek gerekirse, çok anlamsız bir uygulama bu. Mesela yakın zaman sonra askere gideceğim ve oradan erişme imkânım olmayabilir. Bu durumdaki kişilerin tüm mesajları silinecek mi?

Yani ücretsiz bir servis bu kadar olur, dedirtiyor bu uygulama. Ama şunun bilinmesinde fayda var ki, öteden beri mynet'in bende yerleşen kalite ve prestiji bir anda yerle bir oldu. :(

Şunu da hatırlatmak isterim; alternatiflerin gitgide çoğaldığı ve kişileri çekmek için ellerinden geleni yaptıkları bir zamanda; sizin, var olan üyelerinizi soğutan ve uzaklaştıran uygulamalarınız, hiç anlamlı değil.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: adszdzzz, kodak1988, keynes1, DADASIM, MusTurhan,
Son Oturumlar: