Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 30022
Boykota Çağrı: Google ve Youtube
2012/09/24 13:20
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 9.5 (1 oy)

Eskilerden tanıdığım değerli bir abi, dün bana bir kısa mesaj gönderdi:

Bugünden itibaren 3 gün boyunca tüm müslümanlar Google ve Youtube kullanımını durduracaktır. Onlar Peygamber Efendimiz üzerine hakaret, iftira ve namussuzluk içeren film gösteriminin durdurulmasını reddetti.

Bu sitelerle bağlarımı tamamen koparamayacağımı biliyorum. Ancak en azından bir başka arama motorunu kullanabilirdim. Ve varsayılan arama motoru olarak yandex 'i (www.yandex.com) ayarladım ve bunu kullanmaya başladım. Normal aramalarda google'dan geri kaldığını hissetmedim. 
Hem sonra alışkanlıklardan ve bağımlılıktan birkaç günlüğüne de olsa sıyrılabilecektim. Ne de olsa tebdili mekanda ferahlık vardır.
Alternatif olarak www.bing.com veya www.yahoo.com arama motorları da kullanılabilir.

Bu arada Google, kendince prensipli davrandığını ve dış baskılardan etkilenmediğini mi ispata çalışıyor, nedir?

Ancak bilinmektedir ki; Çin yönetimi, kendi siyasi hassasiyetlerine uygun olmayan içerikleri arama sonuçlarından filtrelemediği takdirde, Google'in faaliyetlerini yasaklayacağını açıklamıştı. Bunun üzerine google, Çin gibi devasa bir potansiyeli kaybetme korkusuyla boyun eğmişti. 
Bu arada, Çin'de en çok kullanılan arama motorunun Google olmadığını belirtmek uygun olur. Kendilerinin geliştirdiği bir arama motoru ilk sıradadır. (Kaynak: Sanal Alem, 2011/01/28)

Birkaç sene evvel imhalal adında, müslümanlarca bir arama motoru projesi başlatılmıştı. Ne durumda olduğunu kontrol ettiğimde, yeterli maddi destek bulunamadığı için projenin sürdürülemediğini okudum.
Salt kendi menfaatini gözeten, derin düşünemeyen günümüz müslümanlarından ne beklenir ki başka?
Dilerim çok geç kalınmadan bir uyanma gerçekleşir.

İlgili konu: Yahudiler ve Hz. Muhammed

Son olarak boykot konusuyla ilgili bir haberi aktarayım.

Youtube ve Google'a boykot çağrısı

(24 Eylül 2012 Pazartesi)

Günlerdir gündemde olan Fitne filmine protestolar devam ediyor. Son olarak Türkiye'de başlatılan boykot çağrısının hedefinde teknoloji devleri Youtube ve Google var... 

Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed'e hakaret eden Fitne filmine protesto gösterileri devam ediyor. Bazı Müslüman ülkeler ve Rusya, tüm tepkilere rağmen filmi yayından kaldırmayan video paylaşım sitesi YouTube'u yasaklamakla tehdit etti.
Dünya genelindeki resmi çağrılara rağmen, YouTube'un sahibi internet arama motoru devi Google filmin yayından kaldırmayacağını açıklayınca bazı ülkeler youtube'a erişim yasağı getirdi.

Türkiye'de telefondan mesaj yoluyla başlatılan youtube ve google'a 3 gün boyunca girmeyin çağrısı dalga dalga yayılıyor. Kimin başlattığı belli olmayan mesaj cuma tebriği diye geliyor. Yasaklanması gereken videoyu sitesinde bulunduran youtube ve google'ı 3 gün boyunca boykot çağrısı yapıldı.

İşte o mesaj:
"Bugünden itibaren 3 gün boyunca tüm müslümanlar Google ve Youtube kullanımını durduracaktır. Onlar Peygamber Efendimiz üzerine hakaret, iftira ve namussuzluk içeren film gösteriminin durdurulmasını reddetti. Peygamberimi seviyorum diyen ona yapılana kendi ailesine yapılmış saymadıkça seviyorum demesin..."

Uyarıda ayrıca, listenizdekileri de bilgilendirin, onlara da bu mesajı gönderin çağrısı yapıldı...

RUSYA DA UYARDI
Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Rusya'da 1 Kasım'da yürürlüğe girmesi planlanan yeni internet yasası kapsamında YouTube'a erişimin tüm ülke genelinde engellenebileceğini açıkladı. Nikiforov, yeni yasal düzenlemeye göre, Müslüman bir ailenin mahkemeye başvurması halinde, YouTube'un "Müslümanların Masumiyeti" adlı film nedeniyle yasaklanabileceğini belirtti.

KIRGIZİSTAN'DA SAVCILIK DEVREDE
Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nurjigit Kadırbekov da, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmi şiddetle kınadıklarını vurgulayarak, ifade özgürlüğünün sorumluluk dışına çıkmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Kırgızistan Başsavcılığı da yaptığı yazılı açıklamayla YouTube'a erişimin engellenmesini tavsiye etti.

SUUDİLER AYAKTA
Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu da, Arap dünyasında tepki çeken filmin en kısa zamanda yayından kalıdırılması için YouTube'a çağrıda bulundu. Komisyon aksi halde en kısa sürede Suudi Arabistan genelinde YouTube erişimin engelleneceği tehdidinde bulundu.

30 KİŞİ FİLM KURBANI
Film karşıtı protestolarda bugüne kadar ABD'nin Libya Büyükelçisi Christopher Stevens ve 3 ABD'li diplomat dahil olmak üzere 20 ülkede 30 kişi hayatını kaybetti.

Raşit Ağzıkara

Kaynak: turkiyegazetesi.com

 

 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 25.09.2012 02:11:48 itibariyle düzenlenmiştir.

 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: Gundzilla, Ebenin, guest3, guest2, guest1,
Son Oturumlar: