Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 1475979

"Aylık Plân - 58 (Mart 2011), Ayın Projesi"  mucibince; TGRT FM yapımı olan 40 bölümlük "Monte Kristo" adlı radyo oyununu dinleme kararı almıştım. 

Sıcağı sıcağına dinlemişken, mini bir değerlendirme yapmak istiyorum...
Daha önce dinlemeyen dinleyiciler için, bazı gizleri aralamaktan kaçınmaya çalışacağım...

Ancak öncesinde, radyoya uyarlanan Alexandre Dumas'ın "Monte Kristo Kontu" adlı eseri hakkında Wikipedia'dan kısa bir alıntı yapayım:

Monte Kristo Kontu, Alexandre Dumas'nın romanı. Yazarın başyapıtlarından biri olduğu kabul edilir. Dumas'nın 1844 yılında yazımını bitirmesinden sonraki 2 yılda, 18 bölümlü bir seri olarak yayınlanmıştır.

Romanda yer alan olaylar Fransa, İtalya ve bazı Akdeniz adalarında geçer. O dönemde Avrupa'daki Türk algılayışı hakkında bazı küçük ipuçları da romanda yer almaktadır. Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nu epey meşgul etmiş Tepedelenli Ali Paşa'nın romanda adının sık sık geçmesi, Türk okuyucuları açısından ilginç noktalardan birisidir.

Tekrardan kendi notlarıma döneyim...

Oyunun 16. bölümü beni gerçekten yordu. Bu bölümü tekrar ve tekrar dinlemek durumunda hissettim kendimi... Zira eserin genel akışına halel getiriyordu sanki.
Söz konusu bölümde kraliyet savcısı Villefort, Monte Kristo'nun kahyası Bertuccio tarafından öldürülmüş gibiydi... İyi de bu durum sonlara saklanmalıydı sanki.

Ancak sonraki bölümlerin birinde kraliyet savcısı Vilefort'un hayatta olduğunu gördüğümde ise kendimi yeniden boşlukta buldum.
Yani olması gereken bu idi, tamam; lâkin 16. bölümde ele alınan olay neyin nesi idi?

Birkaç gün süreyle orada takılı kaldım... Bir 16. bölüme giderek tekrar onu dinliyor, sonra geri geliyor ve durumu anlamaya çalışıyordum.
Belki isim benzerliğidir, diyerek olayı geçiştirmek istiyorum... Ama sesler de aynı kişiye aitti işte!

Günler sonra, bu bölümleri mimleyerek yola devam etme kararı aldım. :)

Meğerse, ilerleyen bölümlerde bu olayın perde arkası aralanıyormuş... Onca emek ve beyin jimnastiği yanıma kâr kaldı yani. 

Ancak bir yerde bir husus eksik kalmış gibiydi.
Villefort ailesini zehirleyen katilin, bu zehirlemelerden ne gibi bir çıkarının olduğunu net bir şekilde anlamış değilim.

Acaba eserin orjinalinde de durum böyle midir, yoksa radyoya uyarlanırken kimi kısımlar es geçildiği için mi bu durum ortaya çıkmıştır, bilemiyorum.

Bu radyo oyunundaki Baron Danglars'ın seslendirmesini beğendiğimi özellikle vurgulamak isterim.

Kılıktan kılığa girmek durumunda kalan baş roldeki Edmond Dantes'in seslendirmesini genel olarak başarılı bulsam da, kimi yerlerdeki ses tonunu abartılı buldum; söz gelimi Rahip Busoni tipi. 
Öte taraftan, düşmanlarına tepeden bakan, merhametsiz, yer yer alaycı; iyi insanlara karşı ise alçak gönüllü olan Monte Kristo'nun seslendirmesini başarılı buldum.

İsimler belirtilmediği için, seslendirme sanatçılarının adlarını yazamıyorum...

Yeri gelmişken, şunu ifade etmek isterim ki; keşke TGRT FM her bir radyo oyunu bilgilerini bir web sayfasında sunuyor olsaydı. Böyle bir sayfada eser bilgileri, eserin kısa bir özeti sunulabilir ve ekipte yer alan isimler belirtilebilirdi. Hatta ve hatta oyunlar hakkında dinleyicilerin yorumları da alınabilse pek hoş olabilirdi. 

Neyse... Sonuç olarak, genel bir değerlendirme yapmam gerekirse, Monte Kristo adlı bu TGRT FM radyo oyununu başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Kendimce yaptığım puanlamada, 100 üzerinden 85 puan verdim. 

Dinlenilmesini önerdiğim bu oyuna yukarıdaki listeden ulaşılabilir: Arkası Yarın - Monte Kristo

Bu arada, isimleri doğru yazabilmek için internette araştırmalar yaparken, Monte Kristo adlı bir film ve çok bölümlü bir dizinin varlığını öğrenmiş oldum. Diziyi olmasa bile, filmi izleyebileceğimi sanıyorum... Hatta şartlar elverirse, buraya da ekleyebilirim. 

Ve sözünü ettiğim filmi izlemiş bulunuyorum...
Filmde detaylara pek girilememiş; anlamdan çok, aksiyon var gibiydi... Ayrıca radyo oyunu ile çeliştikleri pek çok kısım vardı.
Öyle sanıyorum ki, söz konusu filmde, eserin orjinaline sâdık kalınmamıştır. Zira internetteki şu metin ile de çelişmektedir: Alexandre Dumas - The Count of Monte Cristo

Her neyse... Şunu pek rahatlıkla söyleyebilirim ki; 40 bölümlük "Arkası Yarın" radyo oyunundan aldığım lezzeti filmde bulamadım... Hatta küçük bir oranını bile...

Monte Kristo radyo oyununun bizlerle buluşmasına vesile olan tüm ekibi tebrik ediyor, onlara teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Bu mesaj, m1gin tarafından, 10.04.2011 06:16:33 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: refrefsuvarisi, vizyon58, Gakk, busbus, siyamiaytar,
Son Oturumlar: