Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 508939
Hadislerde Kurban
2009/11/19 2:27
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Ebu Said Hudri (r.a.)şöyle anlatır: 
Hz. Peygamber (a.s.), Kurban ve Ramazan Bayramı günlerinde namaz için namazgâha giderdi. Orada önce namaza başlardı. Namazı kıldırıp selam verince cemaat, namaz kıldığı yerde otururken ayağa kalkar ve cemaata dönerdi. Şayet bir müfreze gönderme durumu veya kendisinin bir başka şeye ihtiyacı varsa bundan bahseder, gereğinin yapılmasını emrederdi. Hutbesinde: "Sadaka veriniz, sadaka veriniz, sadaka veriniz" buyururdu. En çok sadaka verenler ise kadınlar olurdu. Daha sonra namazgâhtan ayrılırdı.


Ebu Said Hudri (r.a.)anlatıyor: 
Hz. Peygamber'in (a.s.) şöyle buyurduğunu işittim: "İki günde oruç tutmak sahih olmaz: Kurban Bayramı günü ile Ramazan Bayramı günü."


Cundub b. Sufyan (r.a.)şöyle rivayet etmiştir: 
Kurban bayramı günü Hz. Peygamber (a.s.) ile beraber hazır bulundum. Namazı kıldı, namazı bitirip de selam verince, namaz bitmeden önce kesilmiş olan bazı kurban etleri ile karşılaştı. Bunun üzerine: "Kim namazdan önce kurbanını kestiyse onun yerine bir kurban daha kessin. Kim kesmemiş ise besmele ile kessin" buyurdu.


Berâe (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Dayım Ebu Bürde kurbanını namazdan evvel kesti. Bunun üzerine Hz. Peygamber (a.s.): "Senin bu koyunun yalnız et içindir" buyurdu. Ebu Burde: "Ey Allah'ın Resulü! Bende bir keçi oğlağı var" dedi. Hz. Peygamber: "Onu kurban et. Fakat senden başkasına yaramaz" buyurdu. Sonra da şunları ilâve etti: "Her kim namazdan evvel keserse ancak kendi nefsi için kesmiş olur. Her kim namazdan sonra keserse kurbanı tamam olmuş ve Müslümanların sünnetine uymuş olur."


Enes (r.a.) şöyle rivayet etmiştir: 
Hz. Peygamber (a.s.) aklı karalı alaca ve boynuzlu iki koç kurban etti ve bunları kendi eliyle kesti. Keserken de ayağını onların yanlarına basıp besmele çekti ve tekbir getirdi.


Ali b.Ebu Talib'in (r.a.) rivayet ettiğine göre:

Ebu Ubeyd şöyle anlatmaktadır.Bayramda Ali b. Ebu Talip ile birlikte bulundum.Ali namazı kıldırdı ve hutbede: " Hz.Peygamber (a.s) kurbanlarımızın etlerini (bekleterek) üç geceden sonra yemeyi bize yasakladı" dedi.


 

 

Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: kalebet, repobet, talheitzmcris, tverettglen, nholiznaroman,
Son Oturumlar: