Görüntülenme: 50309

Bugün ilginç bir mail aldım. Mazhar Alanson'un "Yandım" adlı şarkısıyla ilgili, daha önce karşılaşmadığım bilgiler verilmişti. Deniliyordu ki;

"Yıllar önce Suudi Arabistan'da sanatçıların katıldığı bir toplantı yapılır. Türkiye'den gidenler arasında Ahmet Özhan ile Mazhar Alanson da vardır.

Hafta sonu molasında Ahmet Özhan fırsattan istifade Mekke'ye gitmeye karar verir. Mazhar Alanson'u da beraberinde götürmek ister.
Mazhar Alanson, yaşam tarzından dolayı ilkin gitmeye çekinir...  Ama gidip Kabe'yi görünce; herkesin "kadın" kelimesine takılıp beşeri aşk şarkısı zannettiği "Yandım Yandım" şarkısını yazar. Şarkıyı bir kere de Kabe'yi düşünerek dinleyin çok daha anlamlı geliyor."

 

Ve buyurun sözü edilen güzel çalışmayı dinleyin:
Mazhar Alanson - Türk Lokumuyla Tatlı Rüyalar - Yandım

 

Şarkıyla ilgili internette minik çaplı araştırmam sonucunda yukarıdaki bilginin doğruluğunu teyit eder mahiyetli bilgilerle karşılaştım.

Aşağıdaki bilgi, Can Dündar'ın, Rock'tan Hakk'a başlıklı yazısından alıntılanmıştır.

Dönemin solcularından sayılmasa da dindar bir görüntü de arzetmeyen Mazhar Alanson, NTV'de Gani Müjde'nin programında, sevdalıların birbirlerine söyledikleri son 'hit'i Yandım Yardım için şöyle diyordu:
"Yandım Yandım'ı Hz. Muhammed için yazdım. Mekke'de, Kâbe'ye ilk gittiğim gün, o şarkının 'yandım yandım' sözü çıktı. Mekke'deki ikinci günümde ise '...ki ne yandım' kısmını ekledim. Daha sonra yazılan 'Bana yeniden şarkılar söyleten kadın' mısrası ise hayali bir sevgiliye ithaf edildi. Herkes bu şarkıyı bir kadın için yazdığımı sanıyor, ama öyle değil. Böyle garip bir adamdan bunu beklemezsiniz."
Sufi'nin yazarı Mazhar da "Sevdadan geçme faslında"ydı artık, "Mevla'yı bulma yollarında..."

Bu mesaj, m1gin tarafından, 25.02.2009 04:37:55 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com

Daha önceden böyle bir şey olduğunu duydup da inanmamıştım...Gerçekten doğruysa ne mutlu !

Pek şaşırmadım açıkcası... Mfö' nün Sami Özer ile çalıştığını da biliyoruz.. Sonuç olarak Sami Özer tasavvufi müzikleri ile tanınır. Ki ben Mazhar Alanson'un şu zamana kadar hiç olumsuz bir şey söylediğini de duymadım, söylediyse de bilmiyorum... Ve daha bir çok isim var bu şekilde... Şaşırmamak lazım;)

 

Artık tüm bunlar beni şaşırtmıyor... Aksine hoşuma gidiyor...Ve eğer bir kişi açık bir şekilde, diliyle, bilinçli bir şekilde inkara gitmiyorsa bizim o kişi hakkında bir hüküm vermemiz çok yanlış. Onun için şaşırmamak lazım, Farklı yaşıyor olmaları, imanlarında bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bu tamamen kalbi bir şeydir ve Allah'tan başkası bilemez. Kimsenin iman noktasında  samimiyetini sorgulayamayız.

Bu mesaj, deniz_mavidir tarafından, 25.02.2009 15:05:16 itibariyle düzenlenmiştir.

Bu mesaj, deniz_mavidir tarafından, 25.02.2009 15:15:38 itibariyle düzenlenmiştir.

Bu mesaj, deniz_mavidir tarafından, 25.02.2009 23:36:39 itibariyle düzenlenmiştir.

Bu mesaj, deniz_mavidir tarafından, 25.02.2009 23:37:35 itibariyle düzenlenmiştir.

Mükemmel bir klasik .Zaten MFÖ şarkılarının hepsi klasikler arasında geçer.

Evet gerçekten gözlerimizi kapatıp Kabe yi düşenerek dinlersek daha anlamlı  geliyor.Zaten o manevi atmosferi tadıpta aşka gelecek sözler söylememek mümkün değil.Siyahı, beyazı ,farklı dilleri konuşan insanlar ....Ama tek yürek, tek inançla dönüyorlar o kutsal mabedin etrafında...

İnşallah Mazhar Alanson da yüreğinde halen o manevi atmosferi yaşıyordur.Şunu da dile getirmeden geçemeyeceğim keşke  ' bana yeniden şarkılar söyleten kadın ' dizesini keşke ilham kaynağına itaf edecek kelimelerle yazsaydı.

Benim en çok çekindiğim , başkalarının inançları üzerine konuşurken Allah muhafaza günaha girmek.Can DÜNDAR'ın yazısını okudum. Elbette Allah katında en makbul ibadet nafileler için konuşuyorum gizli olanıdır. Ama 'ben onlardan daha inançlıyım ' diyecek kadarda cesaretli değilim.Belki benim işlediğim açık yada gizli amellerimin değerinde onların işlediği tek bir amel Allah 'ın rızasını kazanmaya daha yakındır. 

Selamlar...A.E.O.

Merhaba deniz_mavidir aynı zamanlarda yazdığımız için cevabınızı geç gördüm.Cem YILMAZ için bende çok sevindim.İlk defa duyuyorum hacca gitme niyetini.En çokta  beni  'ne turistik ne de ticari bir gezi olarak da algılamamanızı öneririm. Bu sadece belli şartlara ulaşmış kişilerin üzerine farz olan bir ibadet. Eğlenmeye değil ibadet etmeye gidiyorum. “ sözleri duygulandırdı. Kesinlikle inanç noktasında insanları sorgulamak bencede yanlıştır.İnşallah hesabını zor vereceğimiz amellerle Rabbimin huzuruna gitmeyiz.

Selamlar...

Mazhar Alansonun da Cem Yılmazın da böyle tarafları oldugunu,hatta kanka olduklarını biliyordum.Allah daim etsin,olamaz mı yani :)

Ben Cem Yılmaz haberinin altındaki "dünyabizim yalan haber servisi" ibaresine takıldım yalnız :))

Ayrıca rockcılar Hakk'a dönmüş mü,Allah bilir,ama yolu küfürden gecenlerin saglam kafayla düsündüklerinde Hakk'ı bulması,yani fıtratlarına dönmesi,olması gerekendir,ve fakat yine de takdiri hakeder..Dileyene hidayeti gösterecek yalnız O'dur..

 Ahmed Özhan'ın Mazhar Alanson'a yaptığını Mazhar Alanson Cem Yılmaz'a yaptı.Geçen yaz birlikte Umre için

Suudi Arabistan'a gittiler.Allah herkese hidayet nasip etsin. 

'yalan haber' ibaresine takılmayalım diye kaldırdım linki:P

'cem yılmaz' konusunu özel olarak araştıracak ve ilgileneceğim

 Benim merak ettiğim konu;acaba Tarkan bu şarkıyı söylerken kime yazıldığını biliyormuydu?Bilmiyordu ise,

bilse söyler miydi?Ve keşke O hiç söylememiş olsaydı!

Yandım
2009/06/02 18:49
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Biliyordum, sezmiştim ilk dinleyişmde bu şarkıda ayrı bir şeyler olduğunu.... Ama yazılanları okuyunca da senelerdir farklı gelenin ne olduğunu anlamış bulunuyorum. Teşekkürler...

Mazhar ALANSON=) kaliteli sanatçı =)

Yandım eseri için yazılanlar ve söylenenler doğru sanırım =) 2007 senesinde Umre ziyaretinde Sarı Laleler eserini Rasulullah için söylerdidik =) Dinlerdim =) Sen olmasan gelemezdim buralara-Anlamazdım dilinden vb.güzel sözler Rasulullah s.a.v. olmasaydı ve Hak Kabe'yi mübarek kılmasaydı şayet çekilmeyecek bir ülke =)

gelelimmm 2008 yılına uçağa doğru yol alıyoruz ve son pasaport kontrolü ve uçuş biletlerimizin elimizden alınması =) inanamıyorum bu adamı gözüm bir yerden ısırıyor =) evet evet bu o Mazhar ALANSON Ekranda daha genç gözüküyor doğrusu =)

Uçağa bindik ve Mazhar abi hayırlı yolculuklar dedim =) teşekkürler cevabını aldım =) Uçak kalktı ve elimdeki özel şahısların şahsıma  yazmış bulunduğu not defterimi alıp yanına doğru gittim =) oda ne Mazhar abi uyuyor =) hayddaaaaa bekle bekle bekle yok abisi amma da ağırmış uykusu hala kalkmadı =) bende rahatsız etmek istemedim ve Mazhar abi Medine havayolların da indi biz Jidde ye gideceğimiz için uçakta kaldık =)enazından Merhaba ve Hoşçakal diyebildim =) daha sonra bir röpörtajını okudum =)şöyle demiş Suudi Arabistan da dinleniyorum - uyuyorum =)) içimden dedim bilmezmiyim abi =))

Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: refrefsuvarisi, vizyon58, Gakk, busbus, siyamiaytar,
Son Oturumlar: