Görüntülenme: 13134
Amerika'dan İzlenimler (Mehmet Çoğal)
2009/07/28 2:25 - Güncelleme: 2017/01/13 16:54
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Daha önceki "Enlem ve Boylam" bölümlerinde yer alan, Mehmet Çoğal tarafından hazırlanan "Amerika'dan İzlenimler" köşesi; süresinin kısaltılması sonucu  "Enlem ve Boylam"da değerlendirilemez duruma gelmişti.  

Öte taraftan, Mehmet Çoğal Bey'e, "Amerika'dan İzlenimler"i ayrı bir podcast olarak yayınlanmasını; anlattıklarıyla, eğitim amaçlı olarak Amerika'ya gitme niyetindeki çok sayıda kimseye yararlı ipuçları verdiğini söyledim. 

Bu anlamda, net bir söz söylemese de; arada fırsat buldukça bu tür kayıtlar yapabileceğine dair işaretler sezdim. 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Amerika'da Radyo Yayınları
2010/01/05 22:02
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Mehmet Çoğal Bey aylar öncesinde bir dizi video anlatı gerçekleştirmiş... Bugün birkaç tanesini kendi blogundan izledim.

Bir tanesi özellikle ilgimi çekti ve dayanamayıp buraya eklemek istedim. İşin içinde radyo olunca, çekici oluyor tabi.
Neyse... Söz Mehmet Çoğal'da..

(HP-238:HP; 2/3)

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
The Role of Media
2010/10/08 5:45
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Daha çok sesli bölümlerin defalarca dinlenilmesini tavsiye ederek İngilizce öğretme amaçlı "Effortless English" serisinde, yer yer dikkat çekici bölümler işleniyor. 

İşte onlardan bir tanesi:

Bu sesli yorumda, medyanın kullanılması sonucu Amerikan halkının yalanlara nasıl inandırıldığı anlatılmaktadır...

Yaklaşık 14 dakikalık bu konuşmada, 6 ila 9. dakikalar arasında, Irak'a saldırmak için yapılan medya propagandaları anlatılmakta ve benzer şeylerin İran için de yinelendiği ifade edilmektedir.

Ve, çevirebildiğim kadarıyla, dikkatimi çeken bazı bölümler: 

İnsanlar gerçekten Irak'a saldırı yapılmasını istemiyorlardı. Bunun için bir sebep yoktu... Fakat Bush hükümeti yalanlar uydurmaya ve büyük medya kuruluşlarını kullanarak bunları yaymaya başladı:
"Irak, nükleer silah üretiyor. Irak atom bombası oluşturmak için Uranyum alıyor. Irak'ın kimyasal silahları var. Irak hükümeti insanları öldürüyor."
Tüm bunlar medyada, gazetelerde, televizyonlarda ardarda ve defalarca tekrarlandı.
Şimdi çoğumuzun gördüğü gibi, onlar yalan söylüyorlardı! Ancak o zaman birkaç ay süreyle, bunlar çok iyi sonuç veriyordu. Amerikalılar da Irak'a saldırmak istemeye başlamıştı.
Ve görebileceğimiz gibi, Bush hükümeti benzer şeyleri bu sefer İran için yapmaya başladı. Yine tüm bu hikâyeleri bu sefer İran için söylemeye başladı: "İran, nükleer silah üzerinde çalışıyor." 
Elbette bunun için bir kanıt yok. Onların sadece bir nükleer programı var. Fakat nükleer silahlarla ilgili bir şey yok. Fakat yeniden Amerikan halkı korkutulmaya çalışılıyor: "İran nükleer bomba üretecek ve Amerika'yı bombalayacak" 
Elbette ki bu da büyük bir yalan.

* * *

Amerika hislerle hareket eder, mantık önemli değil, gerçekler önemli değil. Bir şey yapmak istediklerinde, duygusal bir hava oluşturmaları yetiyor, özellikle korku... 

* * *

İnsanlar medya tarafından çok kolay kontrol ediliyorlar... İnsanların beyinleri haberlerle, hikâyelerle kontrol ediliyor...

* * *

Umarım gelecekte bu durum değişir.... Bilmiyorum...
Belki başka bir ülkeye taşınmam gerekebilecektir... Her neyse... :)

 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 08.10.2010 17:27:00 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: efecan, ForumPolisi, lcam, recep55, krmkdr,
Son Oturumlar: