Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 336155
Melez
2012/10/12 23:51 - Güncelleme: 2014/09/02 12:43
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7,5 (1 oy)

Sevgili, değerli, pek muhterem site sakinlerine selam ve sevgi ile :)

Bir muhacir torunu olarak(rahmetli annanem Selanik göçmeni), bugün sizlere macır böreği tarifi vereceğim. Ama ben, canım babacığımın Ağlasun’lu olmasından mütevellit melezim. (ne gerek varsa bu ayrıntıya, var var..) :))
 
Pazılı Muhacir Böreği
Pazılı Muhacir Böreği
 
Malzemeler:
1 kg un
1 tatlı kaşığı tuz
Aldığı kadar su
1 su bardağı sıvıyağ
 
İç Malzemesi:
2 bağ pazı
1 büyük soğan
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kırmızı biber
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı tuz
Yarım su bardağı su
Yarım çay bardağı sıvıyağ
 
Yapılışı:
Pazı ve soğanlar doğranarak bir kaba alınır, tuz, karabiber, kırmızı biber ve salça ilave edilir, su ve yağda eklenerek el ile yoğurur tarzda karıştırılır. Daha sonra unu ve tuzu bir kaba alarak yavaş yavaş su ilavesi ile orta sertlikte bir hamur elde edilir. Hamur mandalina büyüklüğünde 13 bezeye ayrılır. Daha sonra 6 beze un serpilerek yemek tabağı büyüklüğünde açılarak aralarına sıvıyağ sürülür ve üst üste konulur, en üste gelen 6. bezeye yağ sürülmez. Üst üste konulan bezeler fırın tepsisinden taşacak kadar hep birlikte tekrar açılır ve yağlanmış tepsiye serilir. Üzerine iç malzemesi konulur. Kalan 7 bezeye de aynı işlem uygulanır ve diğer hamurdan biraz daha büyükçe açılan hamur malzemenin üzerine serilir. Tepsinin kenarlarından taşan hamur alt hamurla birleştirilerek ince olarak bükülür. Üzerine sıvıyağ sürülüp 200 derece ısınmış fırında pişirilir.
 
Not: Bu börek kıymalı(soğanı bol olacak şekilde), pırasalı ve ıspanaklı olarak da hazırlanabilir.
 
Yine göçmenlere has olan el açması bir börek var sırada;
 
Kol Böreği
Kol Böreği
 
Malzemeler:
1 kg un
1 tatlı kaşığı tuz
Aldığı kadar su
1 su bardağı sıvıyağ
 
İç Malzemesi:
5 tane patates
Yarım çay bardağı sıvıyağ
1 tane soğan
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pulbiber
4-5 dal maydanoz
 
Yapılışı:
Patatesler haşlanır ve küçük küçük doğranır. Bir tavaya yağ eklenerek yemeklik doğranmış soğanlar kavrulur, daha sonra patatesler ve baharatlar ilave edilerek 5 dakika pişirilir, küçük küçük doğranan maydanozlar da eklenerek soğumaya bırakılır.
Un ve tuz bir kaba alınarak su ilavesi ile orta sertlikte bir hamur elde edilir. Hamur 12 bezeye ayrılır ve tatlı tabağı büyüklüğünde açılan bezeler aralarına yağ sürülerek ikişerli olarak üst üste konur, üste gelen hamurlara yağ sürülmez. Sonra açılmış ikili beze tekrar ince bir şekilde birlikte açılır. Hazırlanan iç malzemesi hamurun her yerine gelecek şekilde ilave edilir ve hamur bir tarafından yarım daire olana kadar rulo yapılır, diğer taraftan da rulo yapılan hamur yağlanmış fırın tepsisine konulur. Diğer bezelere de aynı işlem uygulanır. En son tüm rulolara sıvıyağ sürülerek 200 derece ısıtılmış fırında pişirilir.
 
Haa.. derseniz ki eğer, ben börek mörek açamam :)
Alın size hazır yufkadan patatesli muska böreği :))
 
hazır yufkadan patatesli muska böreği
 
Tarife gerek yok gibime geliyor :)
Afiyet, şifa olsun..
Sırada bekleyen birkaç tarif daha var ama başka bahara diyelim inşallah. Mevsimsel midir nedir, bu sıralar gece-gündüz uyku ile pek sıkı fıkıyım, belkide kafamdakileri uykuya yüklüyorumdur kimbilir :)
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: Gakk, busbus, siyamiaytar, 1234123123123, Siyami,
Son Oturumlar: