Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 62171
Gitar Çalma Makinesi
2012/07/07 2:15
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Ve sıra bir kez daha bende... Sıram ne hızlı geliyor öyle ya? 

Selam Sevgili Hocam... Düşündüm de sanki sizi fazlaca alıkoyuyorum... O yüzden daha seyrek yazmaya karar verdim. Haftada bir mesela. :)

Yapmayın Hocam ya; onca enstrüman elinizden geçtiği halde, siz o parmaklara takılan renkli balonları ne yapacaksınız? Yok size balon! :)

Sormayın Hocam ya; doğrusu elim bana da tuhaf görünmüştü. Ne var ki işin sırrını sizin mesajınız sayesinde anladım. Şöyle ki; laptopun kamerası ne hikmetse görüntüyü tepetaklak gösteriyor. Ayaklar havada, baş aşağıda... :)
Ben de program ayarlarından görüntüyü 180 derece döndürdüm ki, ayaklarım yere bassın. :)
Anlaşılan sadece döndürmek yetmiyormuş... Bir de aynadan yansıtmak gerekiyormuş...
Sizden de bir şey kaçmıyor, maşallah. ;)

Cıvıl cıvıl ve iştah açan mesajınız, "Yaşamınız Hangi Renk?" adlı heyecan verici, enfes yazınızı hatırlattı bana... Kendimi de dinledim bu vesileyle. ;)

Am (La minor) ve E (Mi major) akorları değil; ağzımı açmamdı beni zorlayan... Söylemeye kalkışınca gitar kontrolden çıkıyordu yani. :)
Şu ana kadar 5 akor öğrendim; Am E Dm C G
Bunlardan beni zorlayanlar; C ve G

Aslında müzik noktasında sesimi kullanabilen bir kimse değilim... Derdim başka benim... Gitar çalarken, kontrolü kaybetmeden ağzımı açabilmeli ve bir şeyler anlatabilmeliyim, diye mücadele veriyorum. :)
Bunun ileri bir seviye olduğunu söyleyerek beni rahatlattığınız için teşekkürler Hocam. Değilse yeteneğimden kuşkulanmaya başlamıştım. :P

"Bir şeye ilk defa başladığında bocalaman, ilk etapta başaramasan dahi bunu kaygıya değil de eğlenceye dönüştürmen, kendinle dalga geçmen...bana çok sevimli geliyor...self motivasyonun çok hoşuma gidiyor...umut dolu olman çok güzel..."

Bu, benim için önemli bir nokta Hocam... Bazen, bazı şeyleri başarmak için değil de, denemiş olmak için yapıyorum aslında. :)
Başarıya şartlandığımda nedense iştahım kaçıyor ve stres yapıyorum. O yüzden oyalanmayı ve oynamayı tercih ediyorum. :)
Bir de biliyorsunuz, benim haftalık ve aylık planlarım var... Onlar için bazı uygulamalar yapmak zorundayım... Mesela son "Ayın Projesi"nin uygulaması, günlük 1 saat süreyle gitar ile ilgilenmekti...
Zaman sonra dönüp ardıma baktığımda, başladığım noktanın ötesinde olduğumu ve yol aldığımı görünce, cesaret ve motivasyonum artıyor, ayrıca belki daha güzeli, mutlu oluyorum. :)
Henüz netleştirmedim ama bu ay da gitarla ilgilenmeye devam edeceğim muhtemelen. Değilse "Haftalık Plan"larımı gitara ayırmam gerekecek...
Aksi halde, bedavaya neden gitar öğreneyim ki sanki, değil mi ama? :)
Biliyorsunuz sanırım; uygulamalar plan defterime işlenince, işin içerisine para ödülü giriyor da... :P

Hocam son günlerde zihnimi kurcalayan bir mesele var gibi... Yanlış anlamayın lütfen... Amacım kaytarmak filan değil. :P
"Gitar çalmanın zorluğunu gördü ve hileye başvurmaya başladı" diye bir düşünceye kapılmayın hemen... Hele beni bir dinleyin... :)

Düşündüm de, bir gitar çalma makinesi icat etmek çok zor bir şeymiş gibi görünmedi bana. :P
Gitara takılabilen, elektrik yahut akü ile çalışabilen mekanik bir düzenek pekala işimizi görür sanki...
Düzenek, 2 ana parçadan oluşabilir... Birincisi telleri titreştirecek birim.... İkincisi de perdelere basmaya yarayacak oynar bir başlık...

Bu düzeneğe, notaları anlayıp ona göre tellere vurdurup ve perdelere bastırma yetisi kazandırıldığında buluş tamamlanmış olur ve gitar virtüözleriyle rekabete hazır hale gelir. :)

Ardından, bu "Gitar Çalma Makinesi"ni benzer başka enstrümanlara adapte ederek, örneğin "Tanbur Çalma Makinesi, Ud Çalma Makinesi, Bağlama Çalma Makinesi" gibi türlü sistemler geliştirmek zor olmasa gerektir. ;)

Cidden bana zor görünmedi öyle bir düzenek... Bilmiyorum; belki icat edilmiştir hatta.

Ondan sonra da müzisyenler yeni albüm çıkardıkları zaman, albüm kapaklarında gitarı, sazı çalan makinenin marka ve modelini yazarlar artık. :D
Ek olarak, her ortamda 7/24 canlı müzik dinleme imkanına kavuşulmuş olunur. :)

Demek gönderdiğim linklerdeki onlarca albümünü dinliyorsunuz, öyle mi? :)
Ama öyle bedavadan olmasın Hocam ya.. Bari en beğendiğiniz eserleri not edip iletin de biz de dinleyelim. ;)

Esenlikle...

M. Birgin

 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: Martina, Alevko, 60_ahmet_60, selmi, androiduygulamaapk,
Son Oturumlar: