Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 81204
Kur'an'dan Dualar
2011/12/09 0:49
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

selamunalykum  kuranda yer alan bazı dulara dikkatimizi çekelim

Allah Musa peygamberi (as) pek azıtan Firavun'a gönderdiğinde,musa peygamber şöyle dua etmişti; ''Ey Rabbim,göğsümü genişlet,işimi kolaylaştır,dilimin bağını çözüver.Ta ki sözümü anlasınlar.''

Allahın özel kulları yeryüzünde alçakgönüllülük içerisinde yürürler;geceyi ibadetle geçirirler ve şöyle dua ederler:''Ey yüze rabbimiz,cehennem azabından bizleri uzaklaştır''.

Bazı kimseler Ey yüce Rabbimiz,bize vereceğini,bu dünyada ver derler.Bunların ahiretten nasipleri yoktur.Bazılarıda; Ey bizim ikram sahibi Rabbimiz.Bize bu dünyada da iyiylik ve güzellik ver;ahirette de iyilik ve güzellikler ver ve bizi cehenmem ateşinden koru derler.İşte bunlar kazandıkları şeylerin hayır ve bereketlerini fazlasıyla görürler.

İbrahim peygamber (as) ve oğlu ismail peygamber (as),Kabe'nin temellerini birlikte yükseltirken,şöyle dua ediyorlardı;Ey rabbim bizden yaptığımız bu  işi kabul buyur.

Bakara süresinin son ayeti şu duayla bitmektedir;Ey rabbimiz,eğer unutmuş veya kasıtsız olarak yanlış yapmışsak bundan dolayı bizi sorumlu tutma.Rabbimiz bizden öncekilere yüklediğin gibi,bizede  ağır yük yükleme.Rabbimiz takat getiremeyeceğimiz şeylerle bizi yükümlü tutma.Bizi affet;lütfen kusurlarımızı bağışla;bize merhamet et.

Nuh peygamber as,tufandan sonra,isyanı nedeniyle gemiye binmeyerek boğulan oğlu hakkında Allaha üzüntüsünü aktardığında,Allah şöyle dedi;o senin ailenden değil;çünkü o,dürüst iş yapan temiz bir insan değildi.o halde,hakkında kesin bilgin olmayan bir şeyi benden isteme.Cahilce bir davranışta bulunmayasın diye sana öğüt veriyorum.Bunun üzerine hz.nuh as şöyle dua etti.Ey rabbim hakkında kesn bilgim olmayan şeyi istemekden sana sığınırım.Eğer beni bağışlamaz ve bana merhamet etmezsen,her şeyi kaybedenlerden olurum.

Evrenin sahibi,islam peygamberinden (as) ve inanan insanlardan şöyle dua etmelerini istemektedir:Ey rabbimiz,sen bizi affet,sen bize merhamet et.Zira merhamet edenlerin en hayırlısı sensin.

Yaratıcı, hz. Muhammet e (asm) şöyle dua etmesini  öğütlemiştir:Deki Ey Rabbim,girişeceğim her işe doğruluk ve içtenlik üzere girmemi,bırakacağım her iştende doğruluk ve içtenlik göstererek çıkmamı sağla ve bana katından destekleyici güç bağışla.

amin..

 

Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: Gakk, busbus, siyamiaytar, 1234123123123, Siyami,
Son Oturumlar: