Görüntülenme: 22121
Uzay Gezisi ve Türk Bayrağı
2009/03/19 3:16
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

 Stellarium adlı program sayesinde uzayda hoş bir geziye çıkıyorsunuz.Dünyanın etrafını turluyor,gün batımını izliyorsunuz.Doğru tarih ve konumu yazarsanız güneş ve ay tutulmalarını da yakından izliyorsunuz.

Benim asıl tavsiye edeceğim tarih ve konum ise çok özel.Biliyorsunuz bayrağımızın kırmızı üzerine ay ve yıldız olması, şehitlerimizin kanları üzerine ay ve yıldızın yansıması olduğu efsanesinin ispatı ile ilgili.

Programı indirdikten sonra tarih kısmına 1.Kosova savaşının yapıldığı tarihler olan 28.Temmuz.1389 yazın.

Ülke kısmına Sırbistan-Kosova ayarlayın.

Ve Ay'a bakın.Yanında bizim Dünya'dan yıldız olarak gördüğümüz Jüpiteri göreceksiniz.

VE ŞEHİTLERİMİZ İÇİN BİRER FATİHA OKUYACAKSINIZ....

 

www.stellarium.org

Bu mesaj, m1gin tarafından, 19.03.2009 03:24:30 itibariyle düzenlenmiştir.

teşekkürler citizen güzel bir programa benziyor

 Biraz gecikmiş bir cevap ama hiç olmamasından iyidir.Kesinlikle çok güzel bir program.İlk indirdiğimde yaklaşık 3 saatimi uzayı ve Dünya'yı inceleyerek geçirmiştim.Özellikle uzayın derinliğine gittiğinizde aniden karşınıza çıkan nebulalar  çok güzel. 

 Satürn'ün turkuaz ve turuncu renkli uyduları olduğunu gözlerinizle görmek ilginç bir deneyim.

 İnsan düşünmeden edemiyor,insanlar nasıl ateist olabiliyor diye.

Bu mesaj, citizen tarafından, 22.03.2009 02:08:58 itibariyle düzenlenmiştir.
Yanıt: Uzay Gezisi ve Türk Bayrağı
2009/06/22 22:11
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 2,5 (1 oy)

Selamun aleykum. Ben bu programı yükleyemedim bana yardımcı olur musunuz?

Uzay Gezisi ve Türk Bayrağı
2009/06/23 1:25
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 2,5 (1 oy)

Vealeykumselam,

Linki açtığınızda ana sayfanın sağ üst köşedeki uygun sistemi tıkladığınızda, yükleme otomatik başlıyor.

İşin açığı ben yeni bir pc kullanıcısıyım.Yüklemeyi pc'den anladığım için değil İngilizce bildiğim için tamamlayabilmiştim.

Umarım yüklemeyi bilinçli yapan biri size yardım edebilir.  

 

 

Ben Windows XP için denedim... Özel bir şey yok, varsayılan ayarlarla ilerleyip kurulum tamamlayabildim.

Acaba Mehmet34 başka bir işletim sistemi mi kullanıyor?

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com

 

20/12/2006

yıldızlarla oynamak ister misin?

Programın adı Stellarium. Engin’den (Engin arkadaşım; senin de böyle dostların olmalı; dosdoğru ve delikanlı!) öğrendiğime göre gelişim aşamasında. Giderek büyüyor ve hızlanıyor. Çok sayıda uzman her geçen gün yeni detaylar ekliyor.

Klavyenin tuşları arasında sıkışıp kalan, elinin altındaki mouse’un tıkları kadar gerçekliği olan, joy-stick’in ucuna tutunmakla yetinen bir oyun değil bu... Tıpkı google.earth (google.earth’da yeryüzünün dilediğin bölümünü, tabî yeterince parayı gözden çıkarırsan, uydudan seyredebiliyorsun!) gibi seni gerçekliğin üzerinde gezdiren, varlığın kıpırtılarına temas ettiren ama yine de screen’in ardında kalıp ekranındaki elektronların oynaşmasından ibaret bir sanallığa mahkum.

Stellarium’da dünyanın istediğin bölgesine ve zamanına gidip, oradaki ve o zamandaki gökyüzünü seyredebiliyorsun. Yıldızları, Güneş’i, Ay’ı... Programı ayarlayıp gözünü diktiğin yerdeki gökyüzünde yıldızların akışını yıllar, hatta yüzyıllar içinde seyredebiliyorsun. Tıpkı bir derede suyun akışını izler gibi... Kolayca ve hızlıca...

Yazıyı yazarken açtım programı. Doğum günümü işaretlemişim meğer. Merak işte! Doğduğum gün acaba gökyüzü nasıldı? İşin doğrusu, doğduğum günün gökyüzünü, bugünün gökyüzünden çok da farklı bir yanı yok! Aradan geçen kırk küsur seneye rağmen, gökyüzünde yıldızlardan -en azından benim bildiğim kadarıyla- eksilen yok, ayrılan yok, ölen yok, yaşlanan yok. Oysa, ben doğduğum gecenin gökyüzünden bugünkü gökyüzüne kadar neler yaşadım neler! Kaybettiğim sevdiklerim oldu. Hayatıma yeni sevdiklerim girdi. Kaybettiklerim de kaybedeceklerim de arttı. Hiç beklemediğim üzüntüler yaşadım. Hiç ummadığım mutluluklar tattım.

Göğün yangınlardan daha fazlasını göğsümde yaşadım ben. Sen de öylesin, sevgili zamane! Gökte her biri dünyanın binlerce katı büyüklüğünde yıldızları küçük noktalar eyleyerek çizilen resimlerden daha fazla değişkenin var teninde! Dünyalar dolusu alevleri yutan galaksilerin yiyip bitirdiği, besleyip büyüttüğü yangınlardan daha ateşlisi var yüreğinde! Binlerce yıl içinde sönüp giden, bir anda parlayıp gökleri kan kızılı ateşlere boyayan kırılmalardan daha derinini buluyorsun ayaklarının ucunda!

Stellarium’da zamanı 1950’ye ayarlayıp herhangi bir günün göğüne bakıyorum. Biliyorum ki, ben o göğün altında değilim. Adım yok henüz yeryüzünde. Adımım da yok! Ortalıkta yokum ve yokluğum kimsenin umurunda değil. Bir de 2100 yılına ayarlıyorum. Eh, 137 yaşımı göremeyeceğime göre, programda gördüğüm gökyüzünün altında olsa olsa mezarım duruyor olacak. Sıradan bir toprak yığınına düşecek gün ışığı o sabahların birinde.

Dehşete kapılıyorum. Bir çırpıda zıpladığım o yıllar benimle birlikte ne çok şeyi deşip dağıtacak, ne çok insanı bilmediği beklemediği uzaklara savuracak. Ayrılıklar, kırgınlıklar, ölümler, sevdalar... Yıldızlar sessizce dans ederken, aşağıda şiirlerin anlatamadığı hüzünler, gizli sancılar yaşanacak. Güneş yine usulca sokulurken yeryüzünün ufkuna bir yüzyıl sonra, şimdilerde zalim olanlarla mazlum olanlar aynı toprakta erimiş olacak... Bir gece yarısı Bağdat’ın yoksul evlerinden birinde bir anne ile emzirdiği yavrusunu sadece bir düğmeye basarak yakıp kavuran Amerikan askerinin üzerine de öldürdükleri gibi toprak atılacak. Sözgelimi, İsrail başbakanları Ehud Olmert ve Ariel Şaron da, sırf taş atıyorlar diye katlettikleri delikanlılarla ve genç kızlarla aynı tarafta olacak en fazla bir yüzyıl sonra... ABD başkanları George Bush ve oğlu George W. Bush da terörist diye öldürülen, öldürülmesine göz yumulan, işkence ve tecavüze uğrayan Iraklı, Afganlı, Vietnamlı insanlarla aynı sıfatı taşıyacak: “ölü”.

Zamaneyiz hepimiz, sevgili zamane...

Stellarium’da ya da yeryüzünde şimdi hayran olduğun “star”lar şimdi-lik yeryüzündeler... Şimdi-lik yaşıyoruz, hiç ölmeyecekmiş gibi.. Şimdi-lik kafamıza göre takılıyoruz, hiç hesap sorulmayacakmış gibi...

Ama şimdilik, sevgili zamane, sadece şimdilik..

Şimdilik sıra sende olduğu için hayattasın..

Sırasını savmışlardan sonra geldiğin için sırasını savacaklar arasındasın...

 

 

 

 

Bu mesaj, citizen tarafından, 01.07.2009 02:28:53 itibariyle düzenlenmiştir.

bende ekleyemedım yardımcı olurmusunuz konu ıcın de tesekkur ederım

Yardım Sihirbazı
2015/06/26 14:01
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Hoş geldiniz zehraffrown

Ne eklemek istiyordunuz acaba?

 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Etiket Ekle
Etiket:
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: Martina, Alevko, 60_ahmet_60, selmi, androiduygulamaapk,
Son Oturumlar: