Görüntülenme: 10751

Avusturya'lı bir devlet adamı olan, Avusturya'yı Avrupa politikasının başına geçiren, geniş bilgisi, emsalsiz tecrübesi, muhafazakar umdeleri ve aşklarıyla tanınan METTERNİCH (1773-1859), bakın Osmanlı'ya nasıl bir uyarıda bulunuyor:

   ''İmparatorluk günden güne zayıflamaktadır. Sebebi; Avrupalılaşma zihniyeti. Tavsiyemiz şudur: Hükumetinizi dini kanunlarınıza saygı esası üzerine kurunuz . Padişah ve müslüman teb'a (halk) arasındaki en güçlü bağ dindir. Çağın ihtiyaçlarını dikkate alın, idarenizi düzene koyun, ıslah edin. Ama yerine size hiç de uymayacak olan müesseseleri koymak için eskileri yıkmayın. Batı kanunlarının temeli Hiristiyanlıktır. Avrupa medeniyetinden sizin kanun ve nizamlarınıza uymayan kanunları almayın. Adalet ve bilgiyi elden bırakmayın. Bab-ı Ali (Osmanlı hükumeti), kendini ıslah ve tanzimde Avrupa'yı örnek almamalıdır. Avrupa'nın temel kanunları, doğunun örf ve adetlerine taban tabana zıttır. İthal malı ıslahattan kaçının. Bu gibi ıslahat müslüman memleketlerini ancak felakete sürükler.''

    Yanlış anlaşılmasın, kesinlikle Avrupa Birliği karşıtı değilim. Ama hızla küreselleşen dünyaya ayak uyduralım derken köklerimizi ve kültürümüzü unutmayalım. Yukarıdaki yazıyı bu sebeple alıntıladım.

    selamualeyküm

 Evet, yıllardır süregelen şu avrupa birliği tutkusunu ben de anlayamıyorum. Siz yazınızda "avrupa birliği karşıtı değilim" demişsiniz ama ben avrupa birliği karşıtıyım.Yazdıklarınız tam bir ibretlik olaylar silsilesi.Yıllardır batılılaşma yolunda yapmadığımız rezillikler kalmadı.Yanlış anlaşılmasın, uygarlaşmayalım demiyorum, sadece batılıların uygar olmadıklarını savunuyorum.Neden mi? Afganistan'a, Irak'a, Filistin'e, Çeçenlere yaşatılan mezalimlere bakın, anlarsınız. Batılılar sadece kendilerine karşı uygardırlar, sadece kendilerine  karşı kardeştirler, sakın buna aldanmayın. Onlar özellikle müslümanlara karşı vahşi birer canavardan başka birşey değildirler.Bu yüzden bizim onlara yaklaşmamız asla akıl alacak, yol götürecek bir fikir değildir.Biz zaten onlara benzemeye çalışsak da, göründüğü gibi dostumuzun yüz karası, düşmanımızın maskarası oluyoruz.Aklımızı başımıza devşirip, olmamız gerektiği gibi olmaya özen gösterelim.Bizim taklit etmeye çalışacağımız şey müslümanlıktan, islamdan başka birşey olamaz.Biz ancak o zaman  istediğimiz gibi güçlü Türkiye olabiliriz. Yüzümüzü müslüman ve Türk kardeşlerimize, sırtımızı şu andaki durumun aksine, batıya çevirmeliyiz.

  Selamun aleyküm

     Öncelikle yazınızın belirli kısımlarına katılmamak mümkün değil. Evet Batı zalim, evet Batı vicdan denen mefhumdan fersah fersah uzak, evet yaptıkları katliamları hepimiz biliyoruz, evet Batı bize karşı iki yüzlü,...Bu 'evetleri' uzatabiliriz. Fakat bir gerçek var ki gözardı edersek Osmanlı'nın yaptığı hatayı tekrarlamış oluruz ki o da şudur: Osmanlı Avrupa'yı küçümsedi, Avrupa'ya sırtını döndü. Peki sonuç... Osmanlı hep güçlüydü. Fakat gün geldi Avrupa onu geride bıraktı. Oysa Osmanlı onu küçümsemeye devam etti. Onu tamamen reddediyordu. Gün geldi bu hatasını anladı ama yanlış bir Batılılaşma politikası izleyerek daha hızlı kan kaybetti.

      Sevgili dostlar! Müslümanın gözü açık olmalı. Dünyaya, geleceğe açık yaşamalı. Günü ve bir nebze de olsa yarını okuyabilmeli.

      Bugün Avrupa ekonomi, bilim, sanat ve sosyal hayat açısından eşi menendi olmayan bir yer. Bu payeler geçmişte Osmanlı' ya aitti. Ama malesef bugün durum başka. Bugün ''Temel hak ve özgürlükler'' deyince aklınıza herhangi bir müslüman ülke geliyor mu?  

      O HALDE: Avrupa Birliğine EVET, Avrupalılaşmaya, onlar gibi düşünmeye, onlar gibi görmeye, görünmeye HAYIR.

 

 

    

Müslüman bir delikten iki kere ısırılmaz , iki günü bir birine eşit olan ziyandadır sözleri bizim dinimizin sözleridir.

Evet avrupa aynaya hep kendi tarafından bakmıştır.Ebediyende öyle bakacaktır.Bizim ecdadımız dünyaya hükmettiği zaman tertere gibi işlemiştir. Onlar işe keser gibi işlemektedir.Tertere bir ileri bir geri çalişırken düküntüleri hem ileri hemde geri düşer. Ama keser öyle degildir.Hep kendine doğru yontar. 

    Bizim yapmamız gereken dünyanın neresinde olursa olsun bizler için faydalı olanı alıp dahada geliştirip kullanmaktır.Bunu yapabilecek gücün bizde oldugunu tüm dünya bilmektedir.O yüzden ayaklarımızın üzerinde durmamız onların çıkarlarına ters düşmektedir.Bizleri süni gündenlerle oyalayarak enerjimizi boşa harcamamızı istemektedirler.

     Onların oyununa gelmemeli CENAB-I MEVLANIN bizlere göndermiş olduğu yüce kitabı ve EFENDİMİZİN (s.a.v.) sünnetlerini kendimize pusula yapmalı ecdadımızın yaşantılarınıda derleyerek bir yol cizmeliyiz. 

Abonelik Bilgisi Abonelik
Etiket Ekle
Etiket:
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: busbus, siyamiaytar, 1234123123123, Siyami, australiaescortspage,
Son Oturumlar: