Görüntülenme: 46878
Sual Mahalli
2015/12/03 14:28
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 8,5 (1 oy)

Değerli Dostlar,

Beklenen yeni konu sayfasını huzurlarınızda açıyorum. Konu başlığının; radyo tiyatrolarını fazla dinlemem neticesinde şekillendiği aşikâr olup, beğenmeyenleri zamanla beğenmeye davet ediyorum. Bilirsiniz ki davete icab etmek gerek.

Amacımızın birbirimize eğlendirerek düşündürmek, düşündürerek de bilgi sahibi yapmak olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bu konu başlığı altında;

  • Verilen cevaplara gülmek kimseyi incitmeyeceği için içinizden gelen her şekilde cevap kabûlümüzdür. (Hatta güldürene madalya bile verilecek)
  • Soracağımız soruları bulmaca sorusu gibi direk sormaz isek; biraz giriş edebiyatı yaparak soruyu yöneltirsek çok daha fazla kâbülümüzdür.  (Gösterin edebiyatınızı)
  • Soruların cevapları için kimsenin kulağına fısıldamayın, cevap verenlerin ve vermek isteyenlerin kıvranmalarını büyük bir ilgiyle izleyin. (Azıcık sabır)
  • Cevap verirken de aynı edibiyatı kullanınız. Soruyu genişletiniz, cevabınız ile sadece cevabı değil başka bilgileri de edinelim.
  • Sorunuzu cevaplayabilene kocaman bir teşekkürü borç bilin. (Site sahibinin vermiş olduğu bu imkanı sonuna kadar değerlendirelim)
  • Matematik sorularından ziyade, burasının edebiyat, sanat, tarih kokan, ufak masaları olan, loş ışık altında sessizlik sohbetinin koyu kıvamda demlendiği mistik bir ortam olması için yardım edin. (Gösterilecek hassasiyet için şimdiden teşekkür ederim.)

Siz değerli dostlara iyi günler dilerim. Yolunuz, şansınız, bahtınız açık ola.

 

Hiç övünme, zaman, sen değiştirmedin beni.
Tazelenen gücünle yarattığın ehramlar,
Bence ne şaşılacak yapılar, ne de yeni;
Eski ağızlardaki yeni taam, o kadar.
Ömrümüz kısacıktır: biz o yüzden hayranız
Önümüze eskidir diye serdiklerine;
Tam gönlümüze göre yaratılmış sanırız
Dillere destan olmuş gibi görmek yerine.
Defterlerinle sana meydan okurum işte:
Bugüne de düne de ben asla kalmam hayran,
Kayıtların yalandır, gördüklerimiz sahte:
Büyürler, küçülürler hep senin koşuşmandan.

And içiyorum ve bu anddan dönmeyeceğim:
Tırpanına ve sana rağmen sürecek sevgim.

 

William Shakespeare - Sone 123

 

 

Yanıt: Sual Mahalli
2015/12/04 11:54
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Soruyu buraya taşıyorum. Hadi bol şans. Bugün cevap bekliyorum herkezden.

Bildiğiniz gibi Güneş'in bize çok faydası vardır. Dünya için olmazsa olmaz bir gezegendir. Güneş bir gün ansızın yok olursa şayet, Dünya'da ne kadar süre sonra ne olur? 

Yanıt: Sual Mahalli
2015/12/04 14:49
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7,5 (1 oy)

Selamunalykum indecision

öncelikle şu soruya gelelim..Ne olacak macbetd dünyamız karanlık olur.Güneş gözlüklerine gerek kalmaz artık

tabi şaka bi yana da ...

Sizinde dediğiniz gibi Güneş olmasa olmaz.Güneşin ortadan kaybolsı mümnkün değildir bence Allah gökyüzünü öyle derinlemesine dizayn bir şekilde yaratmışki kusursuz...

hergün günün başında güneş doğuyogün sonunda ise güneşimiz batıyo

Güneş aniden kaybolsaydı önce dünyamız yavaş yavaş karanlık olamaya başlardı..ama günümüzdeki teknoloji o kadar gelişmişki zannımca gece nasıl aydınlatılıyorsa gündüzde aynı şekilde aydınlatılırdıblush

sonra ki Dünyamız yavaş yavaş soğuk olmaya başlar ki güneş bizim enerjimizdi hay ALlah nerden kayboldu şimdi bu güneş hepimiz çok üşürüz..özellikle Mbirgin çok üşür

Ama bunda insanlar yavaş yvaaş önlem alır..jeotermal suların olduğu yerlere giderler tabi bütün dünya oraya sığıcakda değilMisal Mbirgine yer yok ..herkese yer olmayacağından çoğu insan donarak ölücektir..Velhasıl Dünya her geçen sene daha da soğuk olacaktır kimbilir belkide -100 lere -200 kadar soğur bitki yetişmez meyve olmaz.ama güneş görmeyipte yetişen mevye sebzeler olabilr:)

DEnizler göller okyanuslar buz tutar denizi bilmem ama okyanusun tamaı buz tutmazsa belkide içindeki canlılar yaşamlarını sürerler..

sonra insanalr yer altına belkide yer yaparlar.sizinde bildiğiniz gibi yer altındaki magma tabakarı çok sıcak ve çok daha uzun süre bu sıcaklıklarını korurlar..bu nedenle ordaki sıcaklıktan elektirk de üretirler bitkide ve hatta hayvan bile bakabilirlersurprise Tabi yer altında nasıl bi yaşam olur orası mualla

Her neyse işin özü GÜNEŞ olmadanda yaşam olur her ne kadar bugünki gbi kolay olmasa da bi şekilde insan nesli devam eder..Günelşin olmaması insanlığın yok olması de değil..Dünya rahat olmaz ama bi şekilde kendini götürür..

Zaten hepimizin sonu ölüm değil mi arkadaş.Bizimde ebedi hayat süreceğimiz bir yerimiz var ve inşallahki o yerimizde güzeldir.Allahın izniyle hem orada böyle sorularda yok sorunda yok mutluluk huzur var inşallah bizlerde o huzurlu olan yerde firdevs cennetlerinde oluruz...

umarım cevabımı beğenirsiniz eyy Macbetdgerçi zevkler ve renkler tartışılmaz sizn bileceğiniz iş.

Allaha emanet olun selam ve dua ile..

Dünyanın Dengesi
2015/12/05 15:19 - Güncelleme: 2015/12/05 15:30
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7,5 (1 oy)

Aleyküm selam ey denizz,

Yahu siz bana mı sataşıyorsunuz yoksa bana mı öyle geliyor?  
Ne o öyle her fırsatta taş atıyorsunuz? Yazık değil mi bana? 

Benim çok üşüyeceğimi söylemişsiniz ya... Siz benim kombi hikayemi bilmiyorsunuz sanırım.. Bkz: Temyiz :)


Sıradışı ve ilginç sorunuza geçeyim ey MACBETH

denizz gibi etraflıca bir cevabım yok lakin mesele üzerine biraz kafa yorunca şöyle bir dürtüye kapıldım:

Dünya güneşin etrafında döndüğü için, şayet güneş yok olursa, evvela dünyanın dengesi şaşacaktır. :)

Bir diğer dürtü;
Sıcağa hasret kalınacağı için, cehennem daha çok kimseye çekici gelmeye başlayacaktır.
Tabi buna bağlı olarak günah işleme oranlarında da artış olabilir.
 

 

 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Yanıt: Sual Mahalli
2015/12/05 21:06
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 3,7 (2 oy)

Merhaba değerli arkadaşlar

Öncelikle katılımın azlığı beni üzdü. Bugün bir oyun sitesine girsen, flört sitesine girsen milyonlar kuyruk yapıyor.

Sorumun cevabına gelince; bay Birgin oldukça yaklaşmış.

Isı; Hızına bağlı olarak belli bir müddet sonra kaybolacaktır.

Işık; Hızına bağlı olarak belli bir müddet sonra kaybolacaktır.

Ya çekim kuvveti? İşte o anlıktır. Ne ışık ne ısı burada önemsiz kalmaktadır. Güneş yok olduğu an uzayda savrulup gideriz. Yani yörüngeden çıkmaya bağlı anında yok oluruz.

Selamlar...

Dünyanın Döngüsü
2015/12/05 23:40
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Ey değerli Mbirgin,

size sataşmak mıheart yok canım onu da nerden çıkardınız.Takılmak diyelim yoksa ben size kıyamam bilinizki bir zamanlar sizin safınızda yer almıştım tabi canım yazık size

kombi meselesine gelince bir okudum bi baktımki hepsini okumuşum okurken çok eğlendim dedimki ben nerelerdeydim canım bunlar yazılınca.sonraki bir baktım ben biraz daha geç üye olmuşumda görememişim onları yoksa orda denizz de olurdu savururdu :) üşümüyorsunuz :) sanırım çok üşüyen biri olarak sizide öyle sandım demekindecision

Soruya gelince benim cevabım gayet yerinde ve gayet mantıklı ben yaklaşmadım direk olacakalrı söyledim bilime göre kurallaraa göre olması gereknde o zaten..anında kayıp mı oluruz...bu mümnkün değildir...

Dahada denizz den cevap mevap yok bu sondu 

Allaha emanet olun selametle

Yanıt: Sual Mahalli
2015/12/10 15:44
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Merhaba,

denizz kardeşime selam olsun.

Güneş yok olursa ne olur sorusuna gösterdiğin ilgi sebebiyle teşekkür ederim. Tabiki sonucunu Allah'tan başka kimse bilemez. Olaya bilimsel yaklaşmak gerekirse; ısı, ışık ve çekim kuvveti kaybının ilk yaşanacağı çekim kuvveti olacağından dolayı diğerlerinin pek bir önemei kalmayacaktır.

Sevgi ve saygılarımla,

Olmak Ya Da Olmamak...
2015/12/13 4:20
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Selamlar herkese frown

Güzel bir düşünce olmuş MACBETH, tebrik ederim ve evet başlık sana ithaf olunur

İlginin azlığından şikayetcisin, haberim olsa böyle bir başlıktan flört sitesinden çıkar hemencik buraya gelirdim ayol

Geç olsunda güç olmasın,di mi

Gelelim soruna,

Sorunla ilgili ufak bir sorunum var

Güneş bir gezegen değil yıldızdır

Sönen yıldızlar ortadan kaybolmazlar yerlerinde bir kara delik bırakır, biz daha güneşin söndüğünü anlayamadan diğer gezegenelerle beraber o karadeliğin içine vakumlanırız

Günaydın Değerli Dostlar,

Selam sana citizen, takma ismimden dolayı sanata yönelik cümleler yazıyorsunuz, hoş oluyor. Keşke adımı ROMEO yapsaydım. Hiç değilse egosuna mağlup olmuş krala değil, aşkıyla yanıp tutuşan karaktere cümle kurardınız. Hadi onu kenara bırakıverelim, arada bir sizin burada birşeyler karalayıp gittiğinizi anımsıyorum. Büyük kızım ödevini yaparken küçük kızım elinde kalemle birden hızlı bir şekilde gelerek deftere bir çizik atıp kaçıyor. Hahahaha. Gülesim geldi. Gözünde canlandır lütfen.

Sorunun cevabını dikkatle okudum. Yanıtına teşekkür ederim. Yeni yeni düşünceler, fikirler, iddialar geliyor ya hoş oluyor. Lakin soru bir "kült" sorudur. Bu şekilde cevaplanması uygundur. Belki kara deliğin içine savruluruz. Belki başka bir yere savrulup gideriz. Burada dostlarımın dikkatini çekmek istediğim husus bir yanlış bilineni düzeltmek idi. Isı ve ışık hesaplamasının boşa yapılması, çekim kuvvetinin önemi... Yardımcı olduğun için teşekkür ederim.

Citizen, bir başka soru soruyorum şimdi. Bunu parapsikolojik olarak değerlendirmeye alabilirsin. Çünkü sanırım normal yetenekler ile çözüme ulaşılamayacak. Net ve kesin bir bir cevap beklemiyorum hiç kimseden. Bilinen bir soru olup fikirlere, düşüncelere, beyin fırtınalarına ve eş-dost yardımına açıktır.

Eğer ormanda bir ağaç devrilirse ve bunu hiç kimse görmezse, hiç kimse duymazsa; ses çıkarmış sayılır mı, sayılmaz mı?

Hadi siz uğraşınız artık.

Selamlar,

Yanıt: Sual Mahalli
2015/12/14 16:03
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Selam MACBETH ve diğer site sakinleri

Kendi çöplüğümden çıkıp (sohbetimsi bölümünde çiftlik dediğimin farkındayım, ama atasözünün doğrusu çöplük olsa gerek) :) kambersiz olmaz diyerek burada da bir kaç kelam edeyim dedim. Sorular ilk okunduğu anda kolay izlenimini verse de, derinlikli düşünmeyi gerektiren tarzda. İlk soruyu geçiyorum, zira cevaplanmış zaten ama denizz kardeşimin muzip lakin yerinde tesbitleri hoşuma gitti doğrusu :)

Bu arada  sevgili MACBETH, yazım dilinizdeki edebiliği ziyadesi ile beğendiğimi belirtmeden edemeyeceğim. Sorunuza gelince, ağacın devrildiğini kimsenin görmemesi ve duymaması onun ses çıkarmadığı anlamına gelmez! Elbet ses çıkarmıştır. Sanırım bu soruya felsefik yorumlar da gelecektir, ama ben bu kadarla yetinmek istiyorum..

Yanıt: Sual Mahalli
2015/12/14 17:57 - Güncelleme: 2015/12/14 18:00
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Merhaba abheri kardeşim,

Öncelikle edebiyatımı beğendiğiniz için teşekkür ederim. Güzel Türkçe'mizin sayesinde istediğimiz gibi kulaç atabiliyoruz aslında. Su da bir hayli tuzlu. Batmak neredeyse imkansız. Yorulduk mu da, ara ara dinlenmemiz kâfi. Eee bir de hava güzel olunca insanın çıkası gelmiyor.

Soruya verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Aslında soru ses çıkartıp çıkartmadığı değil. Yazınızda yazdığınız gibi, ilk bakışta kolay bir cevaba sahip diyebiliyor insan. Ama sorumuz; ses çıkarmış sayılıp sayılmayacağı. Bu sebeple sadece somutsal olarak düşünmemenizi öneririm. Hadi bir daha cevap veriniz. Efendim? Duyamadım? yazınız lütfen.

Selamlar,

Yanıt: Sual Mahalli
2015/12/14 19:02
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Değerli MACBETH, çok haklısınız türkçemiz hayli güzel, bende gençliğimde bir baştan bir başa kulaç atardım sizcileyin :) Gerçi şu anki yoğun tempomla da alakalı bir durum bu kondisyon düşüklüğü. Sorunuzu da yanlış anlamış değilim efendim. Ses çıkarmamış sayamayacağımızı söylemeye çalışmıştım.

Nasıl ki karıncaların sesini duymuyor oluşumuz, onların konuşmadığı, hiç ses çıkarmadıkları anlamına gelmiyorsa, ağacı düşerken görmemiş, duymamış olmakla da ses çıkarmamış olarak varsayamayız. Göremediklerimizin tümünü de yok sayamadığımız gibi...

Yanıt: Sual Mahalli
2015/12/14 23:37
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Evet sevgili abheri'ye katılıyorum.

Bir şeyi görmemek ya da duymamak onu inkar etmeyi gerektirmez.

"BLACK" filmini izlediğimde bu konuda sorgulama yapma ihtiyacı hissetmiştim.Hayatımız algılarımızın ürünü müydü? Duymadığımız, görmediğimiz,tadına varamadığımız,hissedemediğimiz şeyleri inkar mı edecektik? Birazcık "nihilist" bir anlayışa sahip olsaydık bu inkar gerçekleşebilirdi. 

Bir başka açıdan bakarsak, insanın sınırlı yaratıldığını görüyoruz.Algılarının ötesine geçmeye çalıştığında "delilik" halleri göstermeye başlıyor.Hem algıların ötesine geçip hemde normallik sınırları içinde kalabilenler sadece özel insanlar; veliler,peygamberler,şehitler...

Bir başka açıdan bakarsak;-anne karnıda dahil- görme ve işitme engelli olarak yaratılan bir insanın ses ve görüntüyü inkar etmesi beklenebilir. Ancak böylesi bir durumda bile diğer duyuları öyle bir performansla çalışır ki, algıladıklarının ötesine ulaşma şansını yakalar.

Soruda kasdedilen insan mıdır, yoksa başka bir varlık mıdır, buna da açıklık getirmek lazım.Farklı boyutlardaki varlıkların farklı algılamaları var şüphesiz.

Biz ancak bize bilgisi verilmiş/ öğretilmiş bir şeyi sorgulayabiliriz. Belki ağaç filan devrilmedi. Bu ormanın bekçisi yokmuymuş ki, bulsak ve ağacın ses çıkarıp çıkarmadığını ona sorsak. Zira ben ipin ucunu kaçırdım.

 "En doğrusunu Allah bilir"  deyip kaçayım.

 

Ciddiyet
2015/12/15 4:18
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Merhaba MACBETH, ne iyi oldu bu  başlık, siteye canlılık geldi 

Ben eskiden hergün buradaydım da kendimi uzun bir maceraya attım, gönlüm burada olsada parmaklarım arada sırada ancak uğrayabiliyor ne yazık ki, ama benzetme eğlenceliydi

Ben soruna parapsikolojik değil, metaforik yaklaşacağım

Ormanda düşen ağacın sesini kimse duymasada altında ezilen canlılar, hayatları son bulan bitki ve hayvanları yok sayamayız

Tıpkı düşen bomba seslerini duymadığımız halde o bombaları ve ölümlerini yok sayamayacağımız Filistin ve Suriyeliler gibi

Fazla ciddi olduğunun farkındayım ama bana çağrıştırdığı ilk şey bu oldu

Sitenin en ciddisinden de bu beklenir herhalde değil mi mbirgin?

Schrödinger'in Kedisi
2015/12/16 4:13 - Güncelleme: 2016/10/19 13:20
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Ses aslında bir dalgadır. Işık gibi yani... Gerçi ışığın tanecikli özelliği de var aynı zamanda, ama neyse... :)

Dolayısıyla bir alıcı/gözlemci tarafından algılanmadığında o enerji dalgası ilerlemez/yayılmaz diye bir şey yok.

citizen 'in de değindiği üzere, etkisini hissetmediğimiz olayları yok sayamayız. 

Bununla birlikte bu sorudan ne murad edildiğini doğrusu tam olarak anlamış değilim. :)

Kuantum dünyasında, gözlenen bir olayın, gözlemci tarafından etkilenebildiği dillendirilmektedir. Bu anlamda "Schrödinger'in Kedisi" adında ilginç bir düşünsel deneyden söz edilir. Bu göre;

Kapalı bir kutuya, zehirli radyoaktif madde ve bir kedi yerleştirilir. Radyoaktif madde bozunursa kedi zehirlenecek ve ölecektir. Ancak bu radyoaktif maddenin bozunmama ihtimali de vardır. 
Böylece, kutudaki bu kedinin,
gözlemlenmediği sürece aynı anda hem canlı hem ölü olduğu söylenebilirken; kutu açılıp kedi gözlemlendiği anda ya canlı yahut ölü durumlarından sadece birinde bulunabileceği söylenir. 

 

 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Cemi' Cümle
2015/12/17 0:24 - Güncelleme: 2015/12/17 1:43
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7,5 (1 oy)

Selamlar

Sorunun soruluş amacını bilemem ama ey mbirgin!

Hem fizikçisini, hem edebiyatcısını ve diğer bilimum site üyelerini biraraya toplayıp, meşgul etmeyi başardı 

Böyle durumlar için Anadolu'da güzel bir atasözü vardır 41 kişi ve bir kuyu ile ilgili

Sizin anlattığınız kediyi ilkkez duydum

İlginç

Yanıt: Sual Mahalli
2015/12/17 8:41
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Merhaba Değerli Dostlar,

Bence;

Nötr sorunun, pozitif sonucu ve bu sonucun negatif değer etkisi var sanırım.

Seslere tepki verilir. Tepki yok. Sesler işitilir. İşiten yok. (Negatif değer etkisi)

Mutlaka ses çıkartır. Harekete tabii her nesne ses dalgası yayacaktır. (Pozitif sonuç)

Çok karıştı. Mavi ne renktir? Senin mavinle benim mavim aynı mı acaba? Dur, dur sakin ol... Zaten hiç sevmezdim psikolojiyi.

Nerede benim Hallac-ı Mansurum, Akşemseddinim, Veysel Karanim...

 

Hakikat - Gerçek
2016/01/14 12:24
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

"Hakikat" yerine "Gerçek" diyebilir miyiz? Kullanabilir miyiz?

Gerçek - Hakikat
2016/01/15 3:52
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

hakîkat (A.) [ حقيقت ] gerçek.
hakîkaten (A.) [ حقيقة ] gerçekten.
hakikat-ı halde aslında, gerçekte, işin aslında. (Kaynak: OSMANLI TÜRKÇESİ SÖZLÜĞÜ Prof. Dr. Mehmet KANAR)

Gerçek · Kelime Kökeni

< ETü kértü doğru, doğruluk +çAk ☼ ● Uy, Kaş << ETü gérçek

Tarihçe (En eski kaynak)

gérçek "[< kértüçek] doğru, inanılır, güvenilir" [ TDK, Tarama Sözlüğü (1300 yılından önce) ]
kérşek/kérçek [ Kıpçak Türkçesi Sözlüğü (1500 yılından önce) ]

Kelime Kökeni

Eski Türkçe kértü "doğru, doğruluk" sözcüğünden +çAk sonekiyle türetilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe gérçek sözcüğünden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Türkiye Türkçesinde geŋ biçimi 19. yy'a dek yaygın olarak kullanılmıştır. İkinci hecedeki ses değişimi ilk hecedeki kapalı é'ye asimilasyonla açıklanabilir. Kaynak: Buradan

Yanıt: Sual Mahalli
2016/01/19 11:42
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Merhaba citizen,

Teknik cevabın için teşekkür ederim. Gerçeğin doğruluk olduğunu ben de düşünmüştüm. Senin yazdığın ve aşağıda yinelediğim cümlen ile de kalibre etmiş bulunmaktayım.

Eski Türkçe kértü "doğru, doğruluk" sözcüğünden +çAk sonekiyle türetilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe gérçek sözcüğünden evrilmiştir.

Yaptığım sorgulamalara göre bence; Hakikat'e Gerçek diyemeyiz. Yerine kullanamayız. Hakikate gerçek dediğimizde, gerçekten uzaklaşırız. Zira; gerçek doğru olandır ve kişiye göre değişir, çoktur. Hakikat ise tektir. Duyular gerçek, akıl hakikattir. Gerçek aradığımız, hakikat karılaştığımızdır.

Selamlar,

Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: Gakk, busbus, siyamiaytar, 1234123123123, Siyami,
Son Oturumlar: