Görüntülenme: 23475
Ezan... Yine Ezan...
2011/08/12 17:37 - Güncelleme: 2015/09/03 19:23
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Bugün Cuma... Ve öğle vakti, ezanla birlikte camiye doğru yola koyuldum...

Caminin müezzinler için tahsis edilmiş alanı, ihtiyar heyeti tarafından doldurulmuştu... Acaba bugün sıra hangi birindeydi?

Ve imam hutbeye çıkarken, mikrofon kullanımına dair hiçbir tecrübesi olmadığı bariz olan bir kimse ezan okumaya başladı... Caminin hoparlörleri bile kendilerini tutamayıp titremeye başladı... Patlak patlak çıkan aşırı yüksek ve ciddi derecede rahatsızlık verici ses, az daha camiden çıkmama ve bir süre bahçede oyalanmama sebep olacaktı... 
Daha başka bir yol buldum: Kaçamak bir şekilde kulaklarımı parmaklarımla tıkamaya çalıştım.
Öte taraftan mikrofon kullanılmayacak olunsa bile, ses, zaten kalabalık olmayan cemaat tarafından duyulabilecekti.

Farzdan sonra hemen camiden ayrılacaktım ki; vazgeçip müezzinin tesbihat talimatlarına bile katlandım... 
Namaz bitiminde imamın yanına giderek durumu anlattım:

- Hocam, müezzinlerin kullandığı mikrofondan çıkan ses rahatsızlık verici derecede yüksek.. 
- Öyle mi?
- Evet. Üstelik hoparlörler patlama yapıyor...
- Mikrofonu ağızlarına yakın tutuyorlar, değil mi?
- Evet, ziyadesiyle... O mikrofonun sesini bir miktar kısmanız mümkün mü?
- Hmm... Ama o mikrofonlar hepsi birbirine bağlı. Tümü birlikte kısılmış olur.

İmamın son cevabı üzerine, kendisinin bu konularda bilgisiz olduğunu ispatlamak zor değildi... Lâkin benim amacım bu olmadığından üstelemekten vazgeçtim.

Hatırlıyorum da geçen sene, bari Kadir Gecesi teravih kılmaya gideyim, diye niyetlenmiş ve uygulamaya geçmiştim.
O gün, namaz bittikten sonra, cemaatin büyük bir kısmı, böylesi özel bir gecede dua etmek için, tesbihat bölümünü bekleme eğilimindeydi...
Lâkin ne şanssızlık ki, mikrofonu alan amca dayanılacak gibi değildi. Hoparlörlerden yayılan sesin yüksekliğinin kulaklarda oluşturduğu tahribata, adamın kendine has makamı eklenince cidden işkenceydi...
Duadan sonra, aynı kişi "Amenerresulu"yü okumaya girişince, geride kalan cemaat de resmen kaçmaya başlamıştı.

Yani tamam her camide güzel sesli profesyonel müezzinler bulunacak değildir elbet, kabul... Ancak en azından eldeki imkânlar doğru kullanılsındı. Camide bir ses yükseltme sistemi varsa, onun nasıl kullanılacağı ve hangi aralıkta tutulması gerektiği görevli kişiye anlatılsındı. Bu çok zor değildir sanırım.

İster istemez ezana katlanamayan kimselerin, kötüleme niyetli olarak oluşturdukları tasvirler geldi hatırıma... İşte böğüren, yobaz ve itici tipli hocalar... İşte minareden kargaların uçuşması filan...
Onların kötüleme amaçlı bu çalışmalarının minik de olsa karşılık bulmasına fırsat verilmemesi gerektiği kanısındayım...

Sinsi ve siyasi amaçları bulunan bir kadın grubunun bir toplantılarında çekilen bir videoyu anımsadım... Oradaki kadın konuşmacı, bir kısımda nefretle şöyle demişti: "Ezan... Yine Ezan!"

Uzattım galiba... Hayırlısı olsun bakalım...

Bari kulağımızın pasını silebilecek denli güzel, değişik makamlardan ezanlar ve ezana dair müzik çalışmalarından örneklerle bu mesajımı sonlandırayım...
 


Bu arada konu ile doğrudan ilişkili olması sebebiyle, Erkan Mutlu'dan duyduğum, hadis-i şerif olduğunu söylediği şu sözü de nakletmiş olayım:
"Ezanı güzel sesliler okusun."


İlgili Konular:

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Yanıt: Ezan... Yine Ezan...
2011/08/13 0:39
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

m1gin için üzülmeliyiz sanırım... gerçekten bu konuda şanssız anıları var

ama daha bugün bir hocanın sesini o kadar beğendim ki amacımız bol bol dua etmek, meal okumak iken yalnızca hocayı dinledik...

sonra bizim camimizin de çok büyük bir yer olmadığını biliyorum ama bir hoca var öyle bir "Semi'allahu limen hamideh" diyor ki... hatta kardeşim o yüzden bir iki kez "Rabbena ve lekel hamd" demeyi unuttuğunu söyledi daha sureleri okuyuşunu yazmaya hacet görmüyorum :)

ve bir keresinde de başka bir hoca namaz arasında güzellik olsun diye bir ilahi okudu estağfirullah dedim bu kadar da güzel sesli olunmaz

bu konudaki anılarımı yaz yaz bitiremeyeceğim galiba Allah daha güzellerini yaşamak nasip etsin tabi kii cümlemize hem biraz daha yazsam m1gin nispet yaptığımı zannedecek halbu ki kendisine hak veriyorum konuda hep güzel sesli hocalar okusun ben dinlerim :) 

 

Yanıt: Ezan... Yine Ezan...
2011/08/14 0:39
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

mbirgin evet epsilonunda dediği gibi bu konuda pek şanslı bi gününüz olmamış..

size katılıyorumki ezanı hep güzel sesli hocalar okusun.

bizim camidede saba ezanlarını bitane yaşlı amca okuyor Allahım ses o kadar iyi değil sesi rahatsızlık veriyor.ama başka bi hoca var aynı anda okuyolar diğeri o kadar güzel okuyoki etkilenmemek else değil amcaya amca sen sus diğer hoca okusun diyesim geldi:)

insanlara ezanın veya kuranı kerimin güzel okunması insanları gerçekden etkiliyor ve o yöne doğru çekiyor.

bizde tesbihat yaparken bi hocamız o kadar güzel kuran okumuştuki o gece boyunca onun sesi kulaklarımda çınlamıştı..insan o an başka hiçbirşeyle meşgul olamıyor.

mbirginin bahsettiği haberi bende izlemiştim.ve ordaki kadın diyordu ezan..yine ezann halbuki o kadına ezan sesi bir defa güzel gelseydi.eminim çok etkilenirdi..

neyse bende çok uzattım sanırım :) velhasıl ezanı ve özel gecelerde kuranı kerimi güzel sesli olan hocalar okusun böyle diliyoruz inşallah

Ezan, Hadi Ezan!
2011/10/17 4:54
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 8,5 (1 oy)

Bu konuyu oluştururken, başlığın tayinine sebep olan videoyu epey aramış lâkin bulamamıştım. Bugün ise, hiç aklımda değilken tevafuken karşıma çıktı. 

Yalnız bir düzeltme yapmam gerekiyor...  Ben sözleri "Ezan, yine ezan!" olarak hatırlıyordum. Videoyu izleyince, ufak bir hata yaptığımı farkettim.

Olumsuz / keyif kaçıran bu video ile mesajımı noktalamak istemedim ve daha önce  izlediğim; ezan seslerini duyunca duygulanan ve gözyaşlarına sahip olamayan bir bayan turistin videosunu eklemek istedim:

Ve bir haber videosu ekleyeyim... Ünlü jazz sanatçısı Joe Sample Trio, konserin olanca coşkuyla devam ettiği bir anda, ezan okunması üzerine durup konserine ara vermiş.

Son olarak, kilisede canlı olarak okunan ezan videosuyla mesajımı noktalayayım:

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Tıkaç!
2018/08/17 15:26 - Güncelleme: 2018/08/18 11:23
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Bugün Cuma namazına camiye gittim. Ancak hutbede ne okunduğunu sormayın; hiç bilmiyorum. Zira ben o sırada ellerimle kulaklarımı tıkamaktaydım!

Kimilerinin hemen "vay fasık!" diye gürleyebileceğini tahmin edebiliyorum. Ancak önce savunmamı yapmama izin verin, sonrası sizin insafınıza kalsın! :)

Camiye ilk girdiğimde, havaların sıcak olması sebebiyle klimaya yakın bir yere geçtim. Kulağıma bir çınlama sesi geliyordu... Sıcak bu sesten daha iyidir deyip başka tarafa yöneldim. Ancak çınlama sesi artmış mıydı yoksa bana mı öyle geliyordu?

Biraz sonra müezzin mikrofonu kullanmaya başlayınca, yüksek frekanslı, tiz bir çınlamanın hoparlörlerden yayıldığını farkettim. Birkaç dakika sonra kulaklarım acımaya başlamıştı. Camiden çıkmayı düşündüm. Ancak cami dolu olduğundan, çıkarken arka saflardaki cemaate rahatsızlık verebilecektim. Farz kılınana kadar idare edebilirdim. Ve böylece, eğdim başımı ve parmaklarımla kulaklarımı tıkayıp, istenmeyen sesi bir miktar defetmeye çalıştım.

Ses sistemlerini camilere bir kere yerleştirmekle iş bitmiyor. Arızalı parçaların da yenilenmesi ve daha da önemlisi görevlilere ses konusunda eğitim verilmesi gerektiği kanısındayım.

Değilse camiye giderken yanımda kulak tıkacı bulundurmayı düşünmeye başladım bile!

Bu tür ses/gürültü olayları, maalesef sıkça karşılaşılan; ancak çokça ihmal edilen ciddi bir sorundur.

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: Gakk, busbus, siyamiaytar, 1234123123123, Siyami,
Son Oturumlar: