Görüntülenme: 35864
Farid - Firstday Fast
2010/08/02 1:51
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Yeni müslüman olan insanların fiziksel olarak en zorlandığı ibadetlerin başında oruç geliyor.Alışkın olmayan nefsi, zorluyor haliyle.Farid'de orucun ilk günü nefsi ile olan mücadelesini bu video ile anlatmaya çalışmış.

Bu mesaj, m1gin tarafından, 23.07.2012 17:38:49 itibariyle düzenlenmiştir.
:D
2010/08/03 13:05
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

güzel paylaşım citizen teşekkürler

Oruçla İlk Tanışıklık
2010/08/03 15:23
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

CAMBAZ 'ın; mesajının başlığını ":D" koyduğu kadar varmış hani! 

Klibi henüz izlememiş ve ertelemiştim... Ancak CAMBAZ'ın mesajının içeriği olmasa da, mesajının başlığı beni meraklandırdı ve böylece hemen seyre koyuldum. 

Eğlenceli bir klip olmuş... Her ne kadar oruçla yeni tanışan bir kimsenin tutumu sergilenmeye çalışılsa da; oruçla öteden beri tanışan kimselerin de yer yer takındığı tutumlar da yok değil hani. 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Yanıt: Farid
2010/08/03 19:14
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

:D ramazanı yatakta iftar vaktinin gelmesini beklemekle (uyuyarak) geçirmek :))

özlenilen
2010/08/04 22:39
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 8,7 (2 oy)

videoyu izleyince ramazan ayını özlediğimi fark ettim

zorlanacağımı biliyorum bu sıcaklarda buzdolabındaki sudan nasıl uzak duracam merak içindeyim

bu sene yaza denk geliyor mübarek :D nasıl geçecek acaba bekliyorum içimde bir parça heyecan  (uzuuun zaman olmuş kullanmayalı )

yemek tarifleri eklemezseniz sevinirim :P

uyuyarak oruç tuttuğumda olmadı değil ama uyandığımda henüz iftar olmamışsa çoook üzülüyorum :P

üzülmek değil aslında bu hayal kırıklığı daha çok :D

küçükken aç kalanları anlamak için yaptığımızı düşünürken tamam anladım artık aç kalanlar böyle hissediyormuş dediğimde oruç tutmama gerek kalmayacağını düşünerek yarım bıraktıklarım da yok değildi hani

bide babanneme sattığım oruçlarım var ki sayısını hatırlamıyorum  

teravihlerde kıkırdayarak kıldığımız namazlar komşu teyzelerin bize kızışları sonra bi daha camiye gitmeyişim

çok mutlu oldum birden   hadi gelsin

Kakara Kikiri
2010/08/07 2:16
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Ey CAMBAZ,

Bu sıcaklarda, buzdolabında soğuk su varsa, ondan uzak durmak zor olur tabi. 
Benim buzdolabım olmadığı için, bu noktada zorlanmayacağım, ne güzel ki! 
Ama durun! Buzdolabınız olduğu için hemen karamsarlığa kapılmayın! 
İçine su koymayın, olsun bitsin canım! 

Yemek tarifleri noktasında da, abheri 'yi ikna edebilirseniz mesele kalmaz... Ancak bu konuda da biraz zorlanacağınızı sanıyorum. 
 

Babaannenizle iyi alışveriş yapmışsınız... Ama sanmıyorum ki, oruçlarınızın gerçek değerlerini ödemiş olsun... Sizi ucuza getirmiş olmalı... Babaanneniz biliyor işi...  
Sizi motive ettiği için, alacağı karşılıklar da cabası hani! 

Teravihlerde "kıkırdayarak"(1) namaz kılarsanız, komşu teyzeler size kızabilir tabi. 
Bir de "kikirdeyerek"(2) deneyin... Bakın bakalım, kimse size karışıyor mu? 
Bunun raporunu da bekliyoruz sizden, ona göre. 

------------------------- 
(1): kıkırdamak: Kıkır kıkır gülmek.
(2): kikirdemek: Hafif sesle gülmek.

* * *

Bu kızgın komşu teyzeler bahsi sebebiyle, birkaç gündür etkisinden kurtulamadığım bir olayı, özetleyerek aktarmak istiyorum. 

Bulunduğum binada, önceki haftalarda, öğle suları bir bayan, avazı çıktığı kadar bağırıp duruyordu. Haliyle millet meraklanıp balkonlara çıktı. Ben de öyle yaptım. 

Az sonra meselenin, üst katın balkonuna asılan çamaşırların, alt katı rahatsız etmesi olduğu anlaşıldı. Ancak üst kattaki bayan, yırtınırcasına bağırmakla kalmıyor, aynı zamanda getirmiş olduğu uzun saplı süpürge ile, alt katın balkonunun üzerindeki saçağa vurup duruyordu... Doğrusu sinir bozucuydu. 

Alt kattakiler, sakince bir şey söylüyorlar, üstteki elindeki sopayla saçağa vura vura ve çığlık çığlığa elli şey söylüyordu. 
Ve alt kattakiler uygun davranarak; sesini iri perdeden çıkararak baskın çıkmaya çabalayan bu bayana pek de yanıt vermeyerek, polis ve/veya zabıtayı çağırmışlardı.

Gel zaman git zaman, birkaç gün önce, sesinden aynı bayan olduğunu tahmin ettiğim bayan, yine feryat figan! 
Bu kez hedefte, pek çıkmayan sesinden mülayim olduğu anlaşılan bir teyze var görünüyordu. 
Tam olarak ne olduğunu anlamamakla birlikte, meselenin, yaşlı teyzenin bolkona su dökmesi sonucu meşhur bayanın rahatsız oluşu olduğunu sanıyorum.

Bayan ciyak ciyak bağırıyordu:
- Teyze seni uyarıyorum, bir daha yapma! Daha önce iki kişiyle kavga ettim, üçüncüsü sen olma! Benden büyüksün, sana saygılı oluyorum! 

Susmak bilmiyordu bayan. Bir yerde şunu bile dedi:
- Teyze, seninle konuşuyorum, yüzüme bak! 

Teyze balkondan uzanarak onun suratını mı görmeliydi!? 

Derdi ne idi ki!? Sessiz sâkin, cevap vermekten bile hayâ eden teyzenin yüzünün kızarıklığını görerek; kendisinin bir halt olduğunu zannederek egosunu mu tatmin etmek istiyordu acaba? 

Aslında o anda "Alo Gürültü" ya da "Alo Polis"i aramayı aklımdan geçirdim. Ne yani, meşhur bayan rahatsız olmuş diye; kendisi koca bir mahalleye rahatsızlık verme ve huzuru bozma hakkını mı elde etmiş oluyor!?
Hem sonra varsa bir sıkıntı, gidersin çalarsın kapıyı ve adam gibi derdini anlatırsın! Olmadı ilgili mercilere başvurursun! Yırtınmanın anlamı ne!? 

Allah, bizleri görgüsüz, arsız ve hayâsız kimselere yakınlaştırmasın!

Bu mesaj, m1gin tarafından, 07.08.2010 11:21:10 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
uzak durunuz
2010/08/09 10:52
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

evet çok zordu soğuk sudan uzak kalmak ve kalamadım da şimdi hastayım ve evde buzdolabı bulunduğu için hüzünlüyüm

sevgili abheri eklemezsin dimi ?? yoksa beni  davetsiz misafir olarak bulabilirsin

teravihte bize kızan teyzeleri bi türlü masum göremiyorum ne olmuş kıkırdıyorsak hem nie bnden yerime geçme isteğinde bulunurkenki zarafetinizi   kızarken neden  göremiyorum hem o zman  ben daha küçüktüm hertürlü özgürlüğüm mevcuttu:P tekrar gidermiyim bilmiyorum  gidersem güzel olacak tahminim

babannnem oruç tutamadığında bnmkileri satın alırdı bn bi işe yaramışlığın verdiği iştahla ertesi gün belki lazım olur die yeni bi tane daha  tutardım :)

o da yine satın alırdı bn inanırdım onu biliyorum da oda inanırmış sanırım orucumu satın aldığına :) Allah  mükafatının kat kat fazlasını versin inşallah şimdi çok  özledim onu

aynı binada oturma şanssızlığına eriştiğiniz (!) bayan çığlıkla karşıkarşıya gelmemeniz dileğiyle  

İç geçirme
2010/08/11 1:23
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Günler önce videoyu izlediğimde citizen kardeşim yapmış yine bir güzellik diye geçirmiştim içimden ki bugün dillendirmek nasip oldu iç geçirmelerimi :)

Sevgili CAMBAZ olur mu hiç? Sofraların bereketlendiği bu güzelim Ramazan ayında nasıl tarif eklemem ben :) Nasıl yapsak acaba?.... Ya davetsiz misafirleri göze alıp sergileyeceğim yemekleri, ya da bütün tarifleri bayram sonuna saklayacağım.....

Şaka bir yana asıl bu günlerde misafirin önemi ortaya çıkar buyurunuz efendim, sizleri ağırlamaktan şerefyâb olurum :)

m1gin kardeşin başından geçen olayı okuyunca da, o bayan ve onun gibiler için oldukça iç geçirmelerim oldu, lâkin dillendirmeyeceğim ki hemcinslerimin tepkisini üzerime çekmeyeyim durduk yerde :)

Neyse sözü kısa kesmek gerek vesselam...

Hayırlı Ramazanlar...

Yanıt: :D
2010/08/11 15:10
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Evet ok güzel müzik ve güzel bi klip, Sanırım hindistanlı Müslüman bir kardeşimiz..

Güzel yapmış emeğine sağlık ..

Durum değerlendirmesi...
2010/09/19 1:47
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Hım... haklsınız Sayın M.birgin. Okumam için linkini  verdiğiniz bu bölümü okudum ve size hak verdim. Meğer  kabalık ve nezaketsizlik sadece sizgillere has değilmiş. Böyle insanlarla karşılaşma oranı benim için düşük hamdolsun. Neden derseniz henüz apartman hayatını yaşamadım. Yaşadığımız mekânlâr en fazla dört kat ve hepsi de yakın akraba. E hespi de asil insanlar.

Şaka bir yana evet bazen duyuyoruz bir sorun hakkında daha komşusunu uyarmadan direk polisle komşularını kapılarını çalanları. Biz komşularla anlaştık birbirimizin üzerinden halı çırpmıyoruz. Su da dökmyoruz  tabi. Elimizden geldiğince  iyi olmaya çabalıyoruz .  Allah bizleri iyi komşu etsin ve iyi komşular nasip etsin. Atalarımız boşuna dememişler ev alma komşu al diye. 

İyi bir insan olmak dünyadaki en zor şey. Çünkü  ancak iyi bir evlat, iyi bir komşu, iyi bir anne veya baba, iyi bir  talebe, iyi bir arkadaş, iyi bir  dost   gibi vasıflara sahip olmakla  bu mümkün.  Bu vasıflardan sadecebiriyle iyi insan olunmuyor. Mesela bir hadisi- şerif okumuştuk. En büyük ibadet nedir diye sorulduğunda,  Efendilerin Efendisi buyuruyor ki. Güzel ahlak ve insanlarla iyi geçinmektir.

Dünyada en çok iyi geçinilmesi gereken ve iyiliği hakeden kimdir sorusuna  karşı üç defa Annendir  sonra yine Annendir  sonra yine Annendir sonra Babandır. Sonrada diğer yakınlarınızdır buyurmuşlardır.

Bana küçükken sorrarlardı ne olacakasın diye.  Atmasyon yapıp da 'öğretmen, hemşire  veya  doktor' olacağım demezdim. Şimdiki aklım olsa  ve yine sorsalar insan olacağım derdim. Gerçi inanmayacaksınız belki ama ben çocukken astronot olmaya gerçekten çok meraklıydım da imkânsız olduğu düşüncesiyle  dışa vurmuyordum. Ama farkettimde bende uzaylı ruhu taa çocukkende varmış. Techizatları tedarik edebilirsem belki vatanıma bir yolculuğa çıkabilirim.

 

Oruç ve Ramazan kısmına gelince o kadar çok anım varki. Ama lafı uzatmamak adına sadece birini söyleyebilirim. Biz çocukken babaannemlerin arkasında namaz kılardık. Birkaç kez  başımı secdeden kalkarken babaannemin eteği altına girmiştir. Boğulma tehlikesinden ziyade birde gülme krizlerine giriyorduk. Bilmem size de olur muydu  ama biz gülmemek için ne kadar  çabalarsak o kadar çok güleceğimiz geliyordu. Birde başımız etek altına girince tutabilene aşk olsun. Birkaç azardan sonra  kaldığımız yerden namaza devam.

 

 

Bu mesaj, Leyli tarafından, 19.09.2010 01:48:37 itibariyle düzenlenmiştir.
CoTu - Lord of Ramadan
2010/10/02 1:35
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 8,7 (2 oy)

Ramazanda buralarda olmadığım için biraz geriden geliyorum,kusuruma bakmazsınız umarım.

Almanya'dan; Alman-Arap rap grubu Amantu,Alman-Türk rap grubu Deep Message (derin mesaj),Arap-Türk melezi,şarkıcı Sayfullah Bahcı'nın bir araya gelerek söylediği benim çok sevdiğim bu güzel parçayı sizlerinde izleyip,dinlemenizi istedim.

Bu arada Farid Hindistanlı değil,kendisi ABD doğumlu,Singapur,Endonezya,Arap melezi.


 

Ramazan'ın Efendisi

Bana ışığı gösterdin
İlk günden son güne kadar
Cennetin sanki o kadar yakında ki
Varlığını hissedebiliyorum
Gündüzümde ve gecemde
Geleceği dolduruyorum
Bu kadar doğru ve gerçek sözlerle

Ramazan ruh'ul Rahman
Ramazan  Kur'an ayı
Ramazan feyz'ül Mennan
Fütihat fih'il cinan

Ya Ramazan seni bekledik
Dört gözle hadi gel dedik
Doyamadım senin Rahmetine
Dayanamadım senin hasretine
Allah(c.c.) yağdır şefkatini
Allah(c.c.) dindir derdimizi
Gelmiş Ramazan'ın ilk on günü
Nurlandırdı kalplerimizi
Şefkat yağdı üzerimize günlerimize
Rahman ismini bize göster
Bize göklerden nur indir cümlemize yine bu sene
Hamdolsun sana Yaradanım…
Şeytanları zincire bağladın…
Hamdolsun sana Yaradanım
Günleri geçmesin hiç Ramazan'ın…

Ramazan ruh'ul Rahman
Ramazan Kur'an ayı
Ramazan feyz'ül Mennan
Fütihat fih'il cinan

Ramazanin meyveleri daha tesis edilmemiş
Biz bir nehiriz hiç bir yere akmayan
Bir gemiye binip bize gel ve Allah(c.c.)'a pişmanligini göster
Sonsuza kadar O'nun adı ile yaşa ve O'na bağlı kal
Günahlarindan pisman ol Allah(c.c.) seni af eder.

Ramazan ruh'ul Rahman
Ramazan şehr'ül Kur'an
Ramazan feyz'ül Mennan
Fütihat fih'il cinan

 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 27.07.2012 03:44:50 itibariyle düzenlenmiştir.
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: busbus, siyamiaytar, 1234123123123, Siyami, australiaescortspage,
Son Oturumlar: