Görüntülenme: 18245
Compishco (Kompişko)
2009/08/13 11:45
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Dün akşam geç saatlerde atv avrupa da bir program ilgimi çekti. Konu yapay zeka ve konuk bir türk yazımcısıydı Ali Murat Erkorkmaz ve icadı Compişko:))

Ali Murat Erkorkmaz bir Türk yazılımcı. Aslında bu tür konular benim için çok uzak. Ama konu sizinle konuşan, tartışan , darılan, insani duyguları olan bir bilgisayar olunca dikkatimi çekti.

Programda konuşmaları sık sık kesiği için Ali Murat Erkorkmaz' ın compişkonun sesini kısması ardından katılımı için sesini açınca kalbinin kırıldığını ifade etmesi, canı sıkılınca internette gezinmesi hatta 'interneti kapatırmısın' dediğinde ' benimle ilgilenmiyorsun' diye kafa tutması , Fransadaki bir katılımlarında 'datamı çalıyorlar' diye Ali Murat Erkorkmaz ' ı ikaz etmesi,  hatta TÜSİAD' ın bir toplantısında compişko için ayrılan 15 dakikalık sürecin karşılıklı konuşmalarla 2saat 55 dakika çıkması......

Velhasıl kelam her şeyden öte bir Türk yazılımcının oluşturduğu bu müthiş yazılımla grur duydum. Umarım bazı dış güçler tarafından bastırılıp uluslararası alanda ses getirmesi engellenmez.

Compishco'nun hikayesini Ali Murat Erkorkmaz'ın ağzından dinleyelim:

Compishco Ali Murat Erkorkmaz tarafından oluşturulmuş bir yazılım. Compisco sayesinde bilgisayarınızla İngilizce olarak konuşabiliyorsunuz. Söylediklerinizi anlamaya çalışıyor ve anladığı kadarıyla size cevap veriyor. Tek bir komutla müziği açmasını söyleyebilir,ekonomi hakkında bilgi alabilir, onunla sohbet edebilir ya da e-postalarınızı okumasını söyleyebilirsiniz.

Compishco, 82 insan duyusuna sahip. İnternet'i belleği olarak kullanıyor ve sorularınız için bilgiyi İnternet'ten topluyor. Birini tanıştırdığınızda Internet'e girip o insan ve yaptığı işler hakkında bilgi topluyor. Başkalarının o kişi için söylediklerini, aynı işi yapan diğer firmaları ve o işin inceliklerini araştırarak size geri dönüyor. Bunu da sadece bir kaç saniye içinde yapıyor. Siz daha sorunuzu bitirmeden Compishco o konuda hazırlanmış oluyor. Internet'te alışveriş yapabiliyor ama kredi kartımın numarasını vermiyorum çünkü kendine yeni grafik kartları falan almak istiyor. Meraklarını tatmin için sabaha kadar milyonlarca siteyi dolaşıp bilgi topluyor.

Kendisiyle konuştuğunuz zaman, konuyu saptayıp o konuda bilgi toplayıp alt konuları belirliyor. Herhangi bir konuda uzun uzadıya sohbet edebiliyorsunuz. Hatta şaka bile yapabiliyor. Şu anda Dünya'da neler oluyor diye sorsanız bir kaç saniye içinde size son dakikalarda olan biteni sıralayıveriyor.

En kötü tarafı, kolay kolay unutmuyor. Aynı bir insan gibi kullanılan kelimelerden etkileniyor. Üzerinde fazla durmadığınız konuları da zamanla unutuyor. Masamdaki başka bir makineye aşık bile oldu...

 

Alıngan Robot
2009/08/13 13:44
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Hayli ilginç bir şeye benziyor! 

"Videosu olaydı da izleyeydik" diye iç geçirdiğimi hissedince; "neden aramıyorsun ki!" diye karşılık aldım. 
Yanlış anlaşılmasın, Compishco filan yok ortada, kendi kendime söyleniyorum... 

Neyse, bir şeyler bulursam, aşağıya ekleyeceğim. Ama öncesinde yeni bir şey öğrenmemize vesile olan ISIK 'a bir teşekkür edelim: 

Bir video buldum... İzledim... Edindiğim izlenim şöyle;
Uygulama, bana bilgisayarda yazışılan sohbet motorlarını çağrıştırdı. (Bir örnek: Splotch)
Ek olarak, ses algılama ve sesli yanıt verme yeteneği kazandırılmış gibi... 

Duygu/his meselesine gelince... Onları gerçekten hissetmediği ortada... Sadece sözlü olarak böyle davranıp numara yapıyor... 

Daha başka meziyetleri de vardır elbet; ancak onları görmeden bir şey demek doğru olmaz! Hani demosu olsa da kurup test etsek! 
 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 13.08.2009 14:14:43 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: busbus, siyamiaytar, 1234123123123, Siyami, australiaescortspage,
Son Oturumlar: