Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 12784
Tiyatral Şiir Seslendirmeleri
2011/03/21 11:10 - Güncelleme: 2013/10/10 19:47
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Ve devam ediyorum...
Şimdilik mesajlar parça parça olsun, daha kolay oluyor. Belki daha sonra birleştirebilirim...

Doğru anahtar kelimeleri tutturamamış olmaktan söz ediyordum... Evet. Doğrusu bu tür çalışmaların özel bir adı var mıdır, onu da bilmiyorum. Yaptığım araştırmalarda kullandığım anahtar kelimeler genel olarak şöyle:
Musical narration, musical talk, talking with music, melodic talk, melodic narration, poem with music, theatrical poem

Türkçe eşdeğer ifadeler ise şöyle:
Müzikal anlatı, müzikal konuşma, müzikle konuşma, melodik konuşma, melodik anlatı, müzikli şiir, tiyatral şiir

Yine, az da olsa elimde beni heyecanlandıran örneklerin bulunduğunu ifade etmiştim. İşte o örneklerden hareketle, bulundukları albümlerde yer alan ya da onları üreten sanatçıların diğer çalışmalarını araştırıyordum. 
Ancak diğer çalışmalar daha başka biçimde oluyorlardı.

Çok lâf ettim sanki... İfade etmekte zorlandığım bu tarzın örneklerine doğru yavaş yavaş yol alsam fena olmayacak sanki. 

Bir-iki gün önce, WNYC radyo kanalında yayınlanan, John Schaefer tarafından sunulan "Soundcheck" programından bir bölüm dinliyordum.
Konuk bulunan Shahram Shiva'nın bir çalışması yayına girince, ufaktan ufaktan kendimde bir kıpırdanma hissettim. 
Programın ilerleyen dakikalarında sanatçının bir başka örnek çalışmasını dinlemeye başlayınca, daha fazla dayanamadım ve programı durdurdum.  Az sonra kendimi internette Shahram Shiva 'nın çalışmalarını araştırırken buldum. :)

Shahram Shiva'nın Mevlâna Celaleddin-i Rumi'nin şiirlerini yorumluyor olması, heyecanıma heyecan kattı. 

Şu an için, en azından sözünü ettiğim Soundcheck programının bölümünü sunayım. Ve ben de en başından dinlemeye koyulayım. Bu sefer sonuna ulaşabileceğimi sanıyorum. :)

Ve bu yolculuğumuzun başında, daha çok tiyatral şiir havasında olan Shahram Shiva 'nın ulaşabildiğim bazı çalışmalarından örnekler sunayım:

Bu böyle olmayacak... Shahram Shiva'nın albümlerini olduğu gibi bulsam fena olmayacak... En azından kendim, eserlerin albüm versiyonlarını mp3 çalarımda defalarca ve defalarca dinlemekten büyük bir haz duyabileceğim... 

Shahram Shiva'nın buraya ekleyemediğim birkaç çalışmasına MySpace sayfası üzerinden ulaşılabilir. Yeri gelmişken, sanatçının Facebook sayfasını ve site adresini de belirteyim: www.rumi.net

BBC Türkçe radyosunun, Mevlana'nın doğumunun 800. yıl kutlamaları anısına ürettiği bir programda Shahram Shiva'ya ve onun çalışmalarına da yer verilmiş:

Sonuç olarak, Shahram Shiva'nın çalışmalarını pek bir sevdiğimi söylemeliyim. Pek lezzetli olmalarının yanısıra, İngilizce dinleme becerisini de geliştirebilecek özellikte, hatta İngilizce öğrenmeyi zevkli kılabilecek ender bulunur çalışmalar oldukları kanısındayım.

Tiyatral şiirlerden bahsetmişken, Semih Sergen ve İkbal Gürpınar isimlerini yâd etmek isterim. Her ne kadar müzik ile uyumu ön plânda tutmamış olsalar da, birçok çalışmalarındaki performansları beni heyecanlandırmıştır.

 

Devam edecek...

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: ZyntS, kapadokyatur, hyigit, doga.34, toprak.34,
Son Oturumlar: