Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 70348
Mustafa İslamoğlu
2012/10/22 3:07 - Güncelleme: 2018/05/11 19:50
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7,5 (1 oy)

Önceki günlerde Hz. Peygamber'e ve İslam'a hakaret eden rezil filmden hareketle "Yahudiler ve Hz. Muhammed" başlıklı bir yazı hazırlamıştım. Mustafa İslamoğlu'nun, konu ile ilgili bazı sohbetleriyle karşılaşmış ve onları dinledikçe, apayrı bir lezzet aldığımı hissetmeye başlamıştım. Bunun üzerine daha başka konuşmalarını bulmaya ve dinlemeye girişmiştim. 

Henüz hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahip olmasam da; yaklaşımlarında, ezberci bir anlayış takınmaması beni heyecenlandırdı.
Öyle ya; 4 yıllık Fizik bölümünü, ezberci eğitim sisteminin etkisiyle ancak 8 senede bitirebilen bir kimsenin, bu durum karşısında heyecanlanması doğal olsa gerek. :)

Edindiğim izlenime göre Mustafa İslamoğlu, ezberci olmak yerine bilinçli olmayı önceliyor. Meseleleri ele alırken, Kur'an ve sahih sünnet ışığında, akıl ve mantığı kullanmaktan geri durmuyor. Bu yönüyle, ezberci hareket etmeyi seven kimselerin pek benimseyemeyecekleri bir yaklaşıma sahiptir.

Mesela "İslam Kültür Mirasını Tenkit Zaruriyeti" konulu sohbetlerinde, Kur'an ve sahih sünnete uymayan ama dinin bir parçası olarak sunulan meseleleri ele almaktadır. Büyük İslam alimlerinin dahi Kur'an ve sahih sünnete ters düşen görüşlerinin bulunduğunu örneklerle ortaya koymaktadır.
"Elmayı seviyorsam, kurdunu da sevmek zorunda değilim ya" diyerek; sırf tanınmış, büyük bir İslam aliminin görüşü diye onu şartsız kabul etmenin doğru olmadığına vurgu yapmaktadır. 
Bu yönüyle müslümanları bilinçlenmeye ve dini meseleleri kuru kuru kabul etmek yerine, Kur'an ve sahih sünnet ekseninde tahlil etmeye davet etmektedir.

Görünen o ki, Mustafa İslamoğlu'nun çok sayıda sohbetini dinlemekten kendimi alamayacağım. 

Mustafa İslamoğlu ismini henüz pek tanımadığımı ve yukarıda yazılanların kendi izlenimlerim olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Sonuç olarak, Mustafa İslamoğlu'nun ufuk açan sohbetlerinin yer alabileceği bir konu olsun istedim...
Zamanla keşfettikçe yeni bölümler eklemeye gayret edeceğim. 

İstifade edilmesi duasıyla...
 

  1. İslam Kültür Mirasını Tenkit Zaruriyeti 1 (2012/10/05)
  2. İslam Kültür Mirasını Tenkit Zaruriyeti 2 (2012/10/12)
  3. Müzik dinlemenin sınırı nedir?
  4. Taklit Hastalığı (2011/12/30)
  5. Pasif İyiden Aktif İyiye (2013/02/15)
  6. Kur'an Neslinin İnşası için (2013/02/22)
  7. Hitamuhu Misk: Esma-i Hüsna Programı (2013/06/09)
  8. Biz ve Ötekiler
  9. Dini Kullanarak Köleleştirme
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: ZyntS, kapadokyatur, hyigit, doga.34, toprak.34,
Son Oturumlar: