Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 62724
Akla Takılan Noktalar
2011/12/28 8:49
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Bu değerli çalışmaların devamının gelmesi ne kadar güzel... Eksik olmayınız sevgili gunduzalp.
Metin yazarının ismini verdiğiniz çok iyi oldu. Bu bilgiye ilk mesajda yer vermek uygun olur sanırım. Ayrıca daha bir derli toplu durması bakımından diğer bölümleri de ilk mesajda toplamayı düşünüyorum. 

Bazi sorular vardir, kisitli bilginizle cevap verirsiniz ya da verdiginizi zannedersiniz.Bir sure sonra farkederseiniz ki; ayni cavap farkli bir acidan acigi bulunmus bir halde size geri gonderilmistir

umman 'ın yukarıya alıntıladığım cümlelerini okuduktan sonra "Cennet nimetleri" başlıklı bölümü dinlerken aklıma takılan bazı kısımlar oldu.
Önce seslendirmenin ilgili bölümünü (6-9 dk.) metne dökeyim: 

Cehennemin hakikati, işlevi nedir? Günahkar insanlar yok olsa daha iyi değil mi? Sonsuza kadar yanmak ağır bir ceza değil mi?

Yokluk en büyük azaptır, en büyük cehennemdir. Hiçbir insan, gerçek insansa, vicdanıyla başbaşa kaldığı zaman yokluğu istemez, yok olmayı istemez. Yokluk mutlak şerdir, mutlak kötülüktür, mutlak azaptır. Dolayısıyla cehennem yokluğa göre bir rahmettir, bir hapishane gibidir, bir terbiye gibidir. Bizi bir daha varlığa katıyor, varlık için yetiştiriyor, varlık alanına döndürüyor bizi. Onun için insan yok olmamalı. Hiç kimse yokluğu istemez. Ve cehennem azabı süreklidir kafirler için. Çünkü kafirler bütün iyi taraflarını yitiriyorlar. Buna rağmen Allah'ın onlar için bir rahmeti vardır. Sonunda alışıyorlar. Nasıl bugün fakirler, çadırkentlerde yaşayanlar alışıyorlar, orası onlar için bir nimet oluyor. Cehennemdeki insanlar da belli bir süre sonra oraya alışıp nimet ve rahmet manasını tadacaklardır. Ki varlıkta kalmaları, varlığa döndürülmeleri başlıbaşına onlar için bir rahmettir.

Dünyada da böyledir. Hiç kimse müebbet hapsi idamla değiştirebilir mi? Var mı? Dünyada isteyen var mı? Bir insana sorsak, "sen müebbet hapis mi istersin, idam mı istersin?". Herkesin fıtratı otomatikman ebediyyet ister. Müebbet hapsi idama tercih eder. İdam en kötü bir hadisedir. Buna rağmen Allah'ın rahmeti tecelli eder. Bir daha onları varlığa döndürür. Ve rivayette var ki, sonunda cehennemin dibinde yeşil ot bitecek. Yani rahmet tecelli edecek. Allah'ın rahmeti evrenseldir ve sonsuzdur. Yani bugün azap veriyorsa, bizim için, bizim ihtiyacımız olduğu için veriyor Allah. Allah'ın azaba ihtiyacı yok. Bizi varlığa katmak için azaptan geçiriyor.

Takıldığım noktalara geçeyim... Yukarıdaki metinle uyuşturamadığım bir ayet-i kerime:

Şüphesiz biz sizi, kişinin önceden elleriyle yaptıklarına bakacağı ve inkârcının, “Keşke toprak olaydım!” diyeceği günde gerçekleşecek olan yakın bir azaba karşı uyardık. (78 / Nebe - 40)

Ve bir başka ayet:

Onlar ebedî olarak lânet içinde kalırlar. Artık ne kendilerinden azap hafifletilir, ne de yüzlerine bakılır. (16 / Nahl - 85)

 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: ZyntS, kapadokyatur, hyigit, doga.34, toprak.34,
Son Oturumlar: