Görüntülenme: 19957
Nergis ilkesi
2009/06/08 21:26
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7,2 (2 oy)

Image Hosted by ImageShack.us
 

Kızım defalarca telefon edip "Anne zamanları geçmeden gelip nergisleri görmelisin" demişti. Aslında gitmek istiyordum ama Laguna'dan Arrowhead Gölü neredeyse iki saatlik araba mesafesindeydi. Biraz gönülsüzce "Haftaya salı geleceğim" diye söz verdim. Çünkü bu üçüncü telefon edişiydi. Ertesi Salı yağmur ve soğukta birlikte geldi. Ama ne çare söz vermiştim bir kere ve bu yüzden arabaya atlayıp gittim. Carolyn'in evine girip kızımı kucakladıktan ve torunlarımla hasret giderdikten sonra dedim ki; "Nergisleri boşver Carolyn! Yol sisten görünmüyor. Zaten şu anda seni ve çocukları o kadar çok özlemiş durumdayım ki bir metre daha araba kullanmayı düşünmüyorum!" Kızım sakince gülümsedi ve "Biz her zaman böyle havalarda araba kullanıyoruz" dedi. Bense "Hava açılmadan dünyada tekrar yola çımkmam. O zaman da doğru evime döneceğim" diye karalılığımı bildirdim. Carolyn "Arabamı almak için beni garaja kadar götürebileceğini düşünmüştüm" deyince "Ne kadar mesafede?" diye sordum. "Sadece birkaç yüz metre ötede" dedi Carolyn. "Tamam o zaman götürürüm. Nasılsa bu kadar yola alıştım" dedim. Yola çıktıktan birkaç dakika sonra "Nereye gidiyoruz biz? Bu yol garaj yolu değil!" diye sordum. Carolyn gülerek "Garaja uzun yoldan gidiyoruz" dedi "Nergislerin yolundan." "Carolyn!" dedim sert bir sesle "Lütfen geri dön." " Tamam anne" dedi Carolyn "İnan bana; bu fırsatı kaçırırsan kendini asla bağışlamazsın."

Yirmi dakika kadar sonra küçük bir çakıl yola saptık ve ileride bir kilise gördüm. Kilisenin diğer ucunda elle yazılmış "Nergis Bahçesi" yazısı vardı. Arabadan çıkarak her birimiz bir çocuğun elinden tuttuk ve patikadan aşağı doğru yürüyen Carolyn'i takip etmeye başladım. Patika yolun dönemeç yaptığı yeri döner dönmez gördüklerim karşısında nefesim kesildi. Dünyanın en göz alıcı görüntüsü gözlerimin önünde uzanıyordu. Sanki birisi koca bir kazan dolusu altını alıp dağın zirvesinden aşağıya yamaçlarına doğru boca etmişti. Çiçekler görkemli bir şekilde helezonlar halinde koyu turuncu beyaz limon sarısı somon pembesi harda ve krem rengarenk adeta kurdelalar gibi ardarda dizilmişlerdi. Aynı renkteki çiçekler bir arada ekilmiş olduğundan her biri kendi rengindeki bir ırmağı andırırcasına akıp gidiyordu. Beş dönüm çiçek vardı. "Fakat bütün bunları kim yaptı?" diye sordum Carolyn'e. "Sadece bir tek kadın" diye cevapladı. "Kendisi de burada yaşıyor burası onun evi." Tüm o ihtişamın ortasındaki küçük ve mütevazi iyi bakılmış A şeklindeki bir evi gösterdi. Eve doğru yürüdük. Evin girişindeki bahçede bir tabela gördük "Cevaplayabildiğim kadarıyla soracaklarınızın yanıtları" yazıyordu tabelada. İlk yanıt basitti "50.000 çiçek soğanı" diyordu. İkinci yanıt "hepsi birer birer bir kadın tarafından iki el iki ayak ve birazcık akıl ile." Üçüncüsü "1958'de başladı" idi. İste bu "Nergis İlkesi" buydu. O an benim için hayatımı değiştirecek bir deneyim oldu. Hiç görmemiş olduğum bu kadıncağızı düşündüm aşağı yukarı kırk yıl önce bu işe koyulan her seferinde bir çiçek soğanı ekerek görülmesi bile zor bir dağa göz zevkini ve neşesini getirmiş olan o kadını. Ama her seferinde tek bir çiçek soğanı ekerek yıllar boyu süren çabası sonucunda dünyayı değiştirebilmişti. Bu bilinmeyen kadın içinde yaşadığı dünyayı ebediyen değiştirmişti. Tarifi zor bir büyülü ortam güzellik ve ilham yaratmıştı.

Onun nergis bahçesinin öğrettiği ilke en çok bilinen prensiplerden biriydi. Yani amaçlarımıza ve arzularımıza doğru her seferinde bir adım atarak-daha çok küçük birer adım atarak-ulaşmayı öğrenmek. Bir iş yapmayı sevmesini öğrenmek ve zaman birikiminin nasıl kullanılacağını öğrenmek. Zamanın küçük parçalarını ufak günlük çabalarımızla çarpıttığımız zaman kendimizin de muhteşem şeyler yapabileceğimizi görürüz. Biz de dünyayı değiştirebiliriz. Eşimizin işlerinin iyi olması halinde daha güzel bir araba aldığımız zaman güzel bir tatile çıkabilirsek ya da emekli olursak yaşantımızın eksiği kalmayacağını kendimize anlatır dururuz. Gerçek şudur ki daha fazla mutlu olabilmemiz için içinde bulunduğumuz andan daha iyi bir zaman yoktur. Eğer şimdi mutlu olmayacaksak ne zaman olacağız? Yaşadığınız her anı bir hazine gibi yaşayın sizin için "zamanı birlikte yaşayacak kadar özel olan" kimselerle geçirdiğinizi düşünerek hazinenize daha sıkı sarılın... Ve unutmayın zaman hiç kimseyi beklemez.

İşte bunun için beklemekten vazgeçin.
Evinizin ya da arabanızın ödemelerinin bitmesini...
Yeni bir ev veya araba alacağızı günü...
Çocuklarınızın evden ayrılacakları günü...
Tekrar okula dönmeyi okuldan mezun olmayı...
On kilo vermeyi ya da on kilo almayı...
Evlenmeyi boşanmayı çocuklarınızın doğmasını...
Emekli olmayı yazın gelmesini...
Baharı kışı güzü ölümünüzü beklemekten vazgeçin !
Mutlu olmak için şu andan daha uygun bir zaman yoktur.

Eugenia price

Yanıt: Nergis ilkesi
2009/11/06 21:56
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Ve unutmayın zaman hiç kimseyi beklemez.

İşte bunun için beklemekten vazgeçin. =)

Zaman hiç kimseyi beklemez tıpkı senin hiçbir zaman tamam yeter bukadar şimdi mutluyum diyemeyeceğin gibi =)

Zaman hiç kimseyi beklemez; Hz.Azrail'e davetiye yollayamayacağım gibi...

Zaman hiç kimseyi beklemez; düşün dur =)

Yanıt: Nergis ilkesi
2010/01/26 2:27
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Bir buçuk ay sonra kendi yazdığımı bu kadar düşüneceğimi hiç ummazdım =)

Şimdi düşünüyorumda 3 cümle =) Şuanki Zamanım için O Zaman dan yazmışım

Zaman şimdi düşün dur Çık çıkabilirsen =)

abheri abla bir başka Zemheri saatlerini benimle paylaşsan ?

nergis dediğin eninde sonunda bir çiçek.zamanla ilişkisini sorarsan hiç yok.hikayenin bile zamanla değil de mekanların güzelleştirilmesi ve dekorasyonunu doğal,sade,göze hoş gelen,en önemlisi şımarıklığa kaçmadan ALLAH ve RASULU'NUN beğeneceği bir yer olmasından bahsediliyor.eğer zamanla ilgili bir çiçek bulunacaksa bu sadece zambak olur.belli zamanlarda açarak hem zamanı hem de mekanı belirtir,hoş bir hava verir.GÜL ise Rasul-u Kibriya'nın simgesi olup öbür dünyaları ve efendisini belirtir.başka çiçeğe hiç gerek yoktur.araştırabilirsiniz.zamanı değerlendirme konusuna gelince:zaman ve mekan hiç yoksa ki bu ALLAH'ın katıdır.o zaman biz ne zamandan ne mekandan bahsediyoruz.niye 24 saatle sınırlı kalıp kendimizi aleleade bir insan gibi görüyoruz.biz zamandan ve mekandan münezzeh bir YARATICI'nın kulu değil miyiz!o halde kendimize ve sıfatımıza şöyle bakıp silkinmemiz gerekir.zaten birşeyleri tecrübe,düşünce ve düşünme,ders alma,öğrenme...yöntemleriyle bulmaya kalkarsak hiç bulamayız.hani hal ilmi,hani batıni ilimler,hani gizli ilimler.okulu var mı yok.o zaman biz ALLAH'a inanıp,iyi işler işleyeceğiz her şeyi akılla,mantıkla değil kalple,ALLAH'ın göstermesiyle göreceğiz.bu sayede hem insan hem müslüman hem kul hem ümmet hem ALLAH ve RASULU'ne hizmetçi olacağız.sonuçta 4x4'lük tebliğle mükellef,bu mükellefliğinin farkında,ahirete doğru hızla yolalan bir mü'min olacağız.

Yanılgı
2010/02/10 22:24
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Sevgili Z.SARI zemherî saatler talebini yerine getirip ondan sonra cevap yazayım diye düşünmüştüm, lâkin evin kalabalığı mı yoksa zihnimin kalabalığı mı çözümleyemiyorum, yeni bir zemherî saatler henüz yok :(

Ve zaman hakkında ne güzel demişsin, ehh bende diyorum ki ;

"zaman herşeyin ilacı" :)

MHB1050 kardeş yine farklı bir bakış açısıyla karşımızda ve fakat, "nergis dediğin eninde sonunda bir çiçek" de ne demek, katılmıyorum :)

Zamanla ilişkisinin olmamasından bahsetmişsin MHB1050, yanılıyorsun her çiçeğin zamanla ilişkisi vardır, dört mevsim açan çiçek gördünüz mü hiç ? Her çiçeğin (tabi ki gül bambaşka) zamanı ve güzelliği vardır, kaktüs bile kendisine hayran bırakacak güzellikte olabiliyor.

Konuyu dağıtmayayım her güzellikte Rabbim gizli, tabi ki görebilene...

ÇİÇEK KARDEŞLİĞİ
2010/02/10 23:57
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

HER ÇİÇEKTE GÜZELLİK,HER RENKTE AYRI İHTİŞAM GÖRÜYORSAN ÇİÇEĞİN NE OLDUĞUNUN ÖNEMİ KALMAZ SENİN GÖRDÜĞÜN ÇİÇEK BAŞTACI OLARAK HER YERDE ANLATILIR.ÖNEMLİ OLAN O ÇİÇEĞİN SENDE HİSSETTİRDİKLERİ.ZAMBAK BAHARDA BANA HİÇ GÖRMESEMDE AÇTIĞINI LEYLAYI,GÜL İSE MEVLAYA GİDEN YOLUN İNSANINI HATIRLAITR.GERÇEKTE ZAMBAĞIN ÖNEMİ KALMADI,GÜLÜN ÖNEMİ HALA ÇOK YÜKSEK.O HALDE ZAMBAKLAR,NERGİSLER KİMİ ZAMAN ANLAMLI İKEN DAHA SONRA HER ÇİÇEK BİTİP GÜL AÇIYOR DAİMA.HER İNSANIN ÇİÇEKLERİ OLABİLİR AMA BİTMELİ.GÜLÜN GÜZELLİĞİNDE,KOKUSUNDA ALLAH O BAHTİYARLIĞI VERDİYSE KAYBOLMALI.ZAMBAK ÖRNEĞİNİ NERGİSTEN GÖRSELLİK OLARAK VE GÖZ ÖNÜNDE BULUNABİLİR DİYE VERDİM.EV ORTAMINDA HER MEVSİM ZAMBAK BULABİLİRSİN.ÇİÇEKÇİLERE DE ZAMANI VE MEKANI HER DAİM BAŞKA HİSSETTİRİP HİSSETTİRMEDİĞİNİ DE SORABİLİRSİNİZ.HER ÇİÇEĞİN BİR ADI VAR AMA GÜLE KİMSE GÜL ÇİÇEĞİ DİYEMEZ.ZAMBAK ÇİÇEĞİ,NERGİS ÇİÇEĞİ...VB.GÜLE İSE KİMSE GÜL ÇİÇEĞİ DİYEMEZ.BELKİ ÇOK YAZDIM BELKİ DE KAFA AĞRITTIM.GERÇEK ŞU ÇİÇEK ASLA KİMSENİN OLAMAZ GÜL İSE HERKESİN OLABİLİR.

Çiçek kardeşiliğinde bende varım =)

İnsanlara benzetirim çiçekleri ; vakitleri gelir açar vakti biter solar....

Her biri bir başka mana taşır kalbimde ;

Lale ebced hesabı ile Allah lafzında görülür;  Allah- Lale 66 dır ebced hesabı ile ,,,

Sonrasında Efendimiz s.a.v. ten ve ter kokusudur Gül ,

Lale ardına Gül ekledim LaleGül ve eşitledim ; HabibAllah...

Efendimiz sevgilisi idi Hakkın  ve LaleGül ...

Ezan okur iken açan çiçek gördüm ve Sübhanallah demekten ötesi yok dedim...

kıssadan hisse çiçekler güzeldir ve ibret alınması gerekir ;

Kudretine hayran olup önünde diz çöküyorum ....(Ö.KARAOĞLU)

 

Abonelik Bilgisi Abonelik
Etiket Ekle
Etiket:
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: Martina, Alevko, 60_ahmet_60, selmi, androiduygulamaapk,
Son Oturumlar: