Görüntülenme: 11124
Kim Hasta?
2009/06/23 1:40
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7.8 (3 oy)

 KİM HASTA?

Sıradan bir hafta sonuydu. Tatilin tadını çıkarmak adına geç saatlerde kalkmış, kahvaltı yapıp, “bugün ne yapabilirim, geriye kalan vaktimi nasıl değerlendirebilirim” diye düşünürken cep telefonum çaldı. Çalıştığım hastaneden arıyorlardı. Ne olabilirdi ki? Umarım tatilimi mahvedecek bir şey değildir, diye düşündüm.

Görevli arkadaş icapçı hemşire olduğumu, İstanbul’a bir hastanın götürüleceğini ve en geç 20 dakika içerisinde hazır olup hastaneye gelmem gerektiğini söyledi. Ben de hazırlandım tabi, ama söylene söylene. Nerden bilebilirdim bu yolculuğun hayatımı değiştireceğini!

Hastaneye geldiğimde ambulans hazır halde beni bekliyordu. Fakat hasta yoktu. Evinden alınıp sonrasında daİstanbul Fatih’teki evine bırakılacaktı.

— Oh, dedim, demek ki hastanın önemli bir problemi yok. Gerekli malzeme kontrollerini yaptıktan sonra yola koyulduk.

Hastanın evine vardığımızda bir doktor karşıladı bizi. Hastanın ilerlemiş bir beyin tümörünün olduğunu ve yapmam gerekenleri bir bir anlattı. Hastayı sedyeyle ambulansa aldığımızda bilinci yarı açıktı. Bazen bizi işitiyor, bazen de derin bir uykudaymışçasına hiç konuşmuyordu. Eşi de yanında refakat etmekteydi. Bir süre bu şekilde gittikten sonra hasta idrarının geldiğini söyledi. Bir ördek yardımıyla bu işi hallettik. Sonrasında da eşinin kulağına bir şeyler fısıldadı.

— Eşinizin ağrısı mı varmış, dedim.

— Hayır, namaz vakti geldi mi diye soruyor, dedi. Abdest alacakmış da.

— Nasıl yani, yerinden bile kalkamıyor, nasıl abdest alacak! Üstelik verdiğimiz ilaçlar devamlı idrar yaptırır ve abdesti sık sık bozulur, o zaman ne yapacağız?

Hastanın gözleri ilaçların etkisiyle yavaş yavaş kapandı ve derin bir uykuya daldı. Belli bir süre bu şekilde devam etti yolculuğumuz. Hasta bir ara gözlerini aralayıp:

— Namaz vakti geldi mi, dedi.

— Evet, dedi karısı.

Hasta, ambulansı uygun bir yerde durdurup, kendisi için bir tuğla parçası arayıp aramayacağımı sordu:

— Tabiî ki ararım, dedim. Ama ne yapacaksınız ki tuğla parçasını?

— Abdest alacağım hemşire hanım, dedi bitkin bir şekilde.

Aman Allah’ım, “yoldayım” diye kılmadığım, “uykusuzum” diye kazaya bıraktığım, “biraz sonra kılarım” diye ertelediğim namazlarım geliverdi aklıma.

Ambulansı bir tesiste durdurduk ve bir tuğla parçası aramaya koyuldum. Birinci adım, ikinci adım derken bir de baktım ki tuğla parçası karşımda duruyor. Sanki bilinçli bir el onu benim almamı istercesine oraya koymuş gibiydi âdeta.

Tuğla parçasını aldım, hastaya verdim. Taşı karnının üzerine koydu ve yolculuk boyunca her abdesti bozulduğunda teyemmüm edip abdest aldı ve ardından namazını eda etti. Bilinci yerindeyken, dudaklarında hep bir mırıltı, durmadan dua ediyordu.

Allah’ım nedir bu yaşadıklarım. Bu insanlar gerçek olabilir mi, diye geçiriyordum içimden. Yerinden kalkamayacak kadar hastayken “namaz vakti geldi mi” diye soruyordu adam. İmkânsız olduğunu düşünürken tuğla parçasını bulmam, adamın devamlı teyemmüm abdesti alması o kadar garibime gitmişti ki…

Başım ağrıyor, romatizmam var, ayaklarımda mantar var, uykusuzum, yorgunum, işlerim çok yoğun gibi bahanelerle abdestten, namazdan kaçanlar var ya,  onlar geldi aklıma. Kendim geldi aklıma. Utandım, yıkıldım ve o adamı tanıdıktan sonra namaza dört elle sarıldım, sanki namazla yeniden dirildim.

 

Sanırım, hastanın sonunu merak ediyorsunuz. Hasta kısa bir süre sonra vefat etmiş. Nasıl öldüğünü tahmin ediyorsunuzdur herhalde.Nasıl yaşadıysa öyle.

Hatırayı Gönderen: Sibel GÜNAYDIN


Bu mesaj, citizen tarafından, 23.06.2009 01:41:47 itibariyle düzenlenmiştir.
balyoz
2009/06/23 12:25
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 4.2 (2 oy)

“Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?”

Franz Kafka'nın bu sözünü her hatırladığımda kitap seçiminde daha dikkatli olmaya çalışırım. Ve bu okuduğum yazı da da aynı etki ile karşı karşıya kaldım. Bazen  belki de her zaman böyle başımıza balyoz yemek gerekiyor :)
 

Teşekkür ederim sevgili citizen paylaşım için...

hayat taşları...
2009/06/23 14:10
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 4.5 (1 oy)

  Yaşam akışını değiştiren bu gibi değerli hatıralar insan ömrünün hayat taşları haline geliyor. 

  Benzer bir yaşantı çok uzağımda değil. Halamın eşi emes hastası .Rabbim şifasını bol versin inşallah. Halam O' nun eli ayağı. Yerdeki halının yüksekliği bile adım atmasına engel ve şiddetli ağrıları var. O halde bile ne evinde ne de tedavi gördüğü hastane odasında abdestinden, namazından, dilindeki zikirinden, hal hatır sorulduğunda hamd ve şüküründen asla vazgeçmedi. Her aklıma geldiğimde, her ziyaretimde farklı bir ruh haline bürünüyorum.

  Paylaşımını okuyunca hemen aklıma onlar geldi. Sağolasın citizen.

Takdirlik...
2009/07/08 15:48
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Allah hepimize [hûşûlu] namaz kılma şuuru versin ...

Bu mesaj, deMetcLk tarafından, 08.07.2009 15:52:21 itibariyle düzenlenmiştir.
Yanıt: Kim Hasta?
2009/10/30 12:33
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

EY KARDEŞLERİM SEBEP MÜSEBBİBE BAĞLIDIR.YAPANA DEĞİLYAPTIRANA BAKIN.ALLAH DEYİN BAŞKA BİR ŞEY DEMEYİN.O NAMAZ DEĞİL NAMAZI KILANA DEĞİL KILDIRANA BAKIN.O KENDİ KENDİNE O HALE GELMEDİ. O İSTEDİ ALLH VERDİ.KADER BUDUR.KUL OLAN İNSAN İSTER ALLAH YARATIR.İÇİNDE O VEFAAT EDEN KİŞİ GİBİ BİR NİYETLE YAŞAYIP O NİYETLE AMEL EDRSEN ALLAH SENİN İÇİN BELKİ O KİŞİDEN DAHA FAZLA GÜZELLİKLER AKLIN ALMAYACAĞI HEM BU DÜNYADA HEM ÖBÜR DÜNYADA VERİR.AMELLER NİYETLERE GÖREDİR BU İŞTE.ALLAH HERKESİN GÖNLÜNE GÖRE VERİR BU İŞTE.SİNEMADA FİLM OYNUYOR SEN SALONUN GÜZELLİĞİNE,PERDENİN GÜZELLİĞİNE,SEYİRCİLERİN ÇOKLUĞUNA,KOTUKLARINA GÜZELLİĞİNE BAKARSAN HİÇBİR ŞEY GÖRMEMİŞSİN DEMEKTİR.ÖNEMLİ OLAN FİLMİ SEYRETMEKTİR.ÇÜNKÜ ANA KONU O.EŞYAYA BAKIP EŞYANIN GÜZELLİĞİNİ DEĞİ L YARATICISI DÜŞÜNMEK VE GÖRMEK LAZIM.EŞYADAKİ MÜKEMMELLİK YARATICISINDAKİ MÜKEMMELLİKTEN GELİR.ÇÜNKÜ BİZİ YARATANIN SONSUZ KUDRET VE YARATMA GÜCÜ VARDIR.KULANIN İYİ KONUŞTUĞUNU DÜŞÜNEN KONUŞTURANI GÖREMEZ HATTA YERİ GELİR İNKAR EDER.KİŞİNİN SINIRLI,ACİZ GÜCÜNÜ MÜKEMMELİYET GÖRÜP BU GÜCÜ VERENİ GÖRMÜYORSAN NE YAZIK SANA.ÇÜNKÜ O'NDAKİ GÜÇ SINIRSIZ.SADECE KENDİ RUHUNDAN  BİZE HAYAT YAŞAMAK İÇİN ÜFLEMİŞ.GERİSİNİ DÜŞÜNÜN.


KISA NOT:HASTA HASTALIĞINI BİLMEYENDİR,HASTA OLDUĞUUN BİLEN HASTA DEĞİL,YARDIMA MUHTAÇTIR.

Bu mesaj, m1gin tarafından, 30.10.2009 12:52:54 itibariyle düzenlenmiştir.
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: dinamobet, betparkgiris, ciddiAdam, betsatyeni, superbetin,
Son Oturumlar: