Görüntülenme: 18081
bugün farklı bir gün.!!
2007/06/17 2:58
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6.1 (3 oy)

Bugün dünden daha farklı olmalı. Adının cumartesi değil, Pazar olması dışında. Vişne reçeli yerine, çilek reçeli yenmesinden başka. Eve başka bir yoldan gitmenin haricinde. Bugün dünden farklı olmalı.

Bugün yeni umutlarım olmalı. Belki ayakları yere basmayan, belki “Amma da uçmuşsun” dedirtecek cinsten. Hayâlperest olmakla suçlanmak pahasına.

Bugün yeni bir kelime öğrenmeliyim. Üzerine sayfalarca yazı yazılabilecek, dakikalarca konuşulabilecek, hayata yeni bir anlam katabilecek bir kelime. Kelime değilse de, bir kelimeye yeni bir anlam, yeni bir boyut, yeni bir pencere.

Bugün ilgili/ilgisiz cümlelere yerleştirip o kelimeyi/o kelimenin o anlamını, bir bakıma hayatımın koridorlarında, odalarında, sokaklarında gezdirmeliyim: “Bak ben burada oturur, burada yürür, burada yemek yerim; bunlar benim gündelik işlerim, zevklerim, eğlencelerim” demeliyim ona.

Sonra onu yavaş yavaş, asıl uygun olduğu cümlelere yerleştirmeli, hiç bitmeyecek mesaisine başlatmalıyım.

Bugün yeni bir kelimeye ilave olarak, yeni bir insanla da tanışmalıyım. Öyle her gün görebildiğim, günlük bir gazete okur gibi konuştuğum biri değil. Belki bir kütüphane gibi olmalı, yeni şeyler öğrenmeliyim. Belki bir pencere gibi olmalı, hayata onunla farklı bir yerden bakabilmeliyim. Belki bir hakim gibi olmalı, benim suçlu taraflarım hakkında cezai müeyyideler uygulamalı. Belki bir doktor gibi olmalı, benim manevî yaralarımı tedavi etmeli.

Bugün yeni bir insanla tanışma ihtiyacım kadar, yeni yerler keşfetme ihtiyacım da var. İçine girdiğinde sadece bir kapıdan geçmekle kalmayıp, boyut değiştirdiğin; zaman tünelinde yolculuk yaptığın, hayatın kendi dünyandan ibaret olmadığını anladığın yerler. Bir kıta olmazsa bir ülke, bir ülke olmazsa bir şehir, bir şehir olmazsa bir mahalle, o da olmadı bir sokak, bir ev, bir evdeki bir oda, bir odadaki bir köşe.

Bugün dünden daha farklı olmalı. Dün de önceki günden daha farklı olmalıydı: Yeni bir kelime, yeni bir insan, yeni bir mekân keşfedilmeliydi. Yarın da bugünden daha farklı olmalı: Yeni bir kelime, yeni bir insan, yeni bir mekân. Ama dün özel bir gün değil idiyse; hayatı, her biri özel günlerden oluşan bir süreç olarak yaşamaya başlamak için bugün ilk ve özel bir gün olmalı.

Değil mi?

-alıntı-

Gelişim
2007/06/17 3:24
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Hoş ve şirsel bir havası olan bu yazı için teşekkürler.

Bana, Mevlâna'nın şu güzel sözlerini anımsattı:

Dün, dünde kaldı cancağızım,
Bugün, yeni şeyler söylemek lâzım...

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com

İşte her kelimesine her harfine katıldığım bir yazı... okurken heyecanladığım hatta...

Bugün farklıydı benim için...

Yarın daha da farklı bir gün olacak...

Tanımadığım birinden bir şeyler öğrenme fırsatını yakalarsam kaçırmayacağım mesela, yeni bir kelime öğrenebileyim diye daha çok dinleyecek, daha çok okuyacağım, bir de daha dikkatli bakacağım etrafıma yepyeni bir yer keşfetmenin salgılattığı adrenalin yayılsın diye damarlarıma.... 

Geçen yıl yaşadığım en yorucu ama en muhteşem yıldı diyebilirim. Her hafta İstanbul'a gitmek zorundaydım.. Bu sayede yeni insanlarla tanışma, yolda daha çok kitap okuma ve o muhteşem ötesi İstanbul'u keşif turlarına çıkma fırsatım oluyordu... gerçekten hayatımda geçirdiğim en harika yıldı. her gün birbirinden tamamen farklıydı ve üstündü... nicelerine ermeyi diliyorum herkes için ama özellikle tekdüzelikten nefret edenler için...

yazıyı bende okudum epsion:) gerçekden güzel sende ne kadar güzel yoğunluk geçirmişssin özendim doğrusu:) çünkü bende yoğun olmayı seven biriyim:)

ve hergününün birbirinden farklı olması daha bi güzel.aslında hergün birbirinden farklıdır zaten..

mbirgin mevlananın sözü gerçekden güzel ve anlamlı

Dün, dünde kaldı cancağızım,
Bugün, yeni şeyler söylemek lâzım...mevlana

mevlananın adını duyunca ve yazıılarını okuyunca bi başka oluyorum.

Evet,  farklı bir gündü.

Yepyeni bir heyecanla uyanmış hatta ve daha doğrusu uyuyamamıştım ki,

 Taze  bir abdest, yepyeni ve pırıl pırıl elbiseler, 19 yaşında kıpır kıpır bir enerji demeti...

Evet,  farklı bir yolculuktu.

Uçakla gidilmişti ama sanki ruhum ondan önde,ondan önce varmıştı. Haftalar önce bir rüyada...

Evet, farklı bir varıştı.

Sanki burası dünyanın değil ukbanın bir parçasıydı.

Evet, farklı bir dinleyiş, farklı bir ezandı

Sade olduğu kadar içli,yüce bir çağrı, unutulmayan bir ilk.

Evet, faklı bir yağmurdu.

Bizimle şehre giren, yerlerde su rengi ışıldayan gül demetleri açtıran, bizi sırılsıklam edip bedenimizi üşütürken, ruhumuzu ısıtan bereketli inişlerdi.

Evet, farklı bir insandı.

Belki tüm yamur boyunca secdede kalmış,titreyen bedenini bir adım öteye taşıyamayacak kadar yaşlı,kırılgan ve bizi gözyaşlarına boğan titreyen bir kadındı.

Evet, farklı bir haldi.

Akşam namazı sonrası, uyuya kaldığım yerde aniden uyandırılınca, ne yapacağını bilmeyen yarı deli bir hal.

Evet, farklı bir anlayıştı.

Ruhumun O nu ararken kaybolduğunu, ağlama krizleri sonrasında farketmiştim.

Evet, farklı bir mekandı.

Gökte ruhani melekler, yerde dünyevi melekler vardı. Burası Efendimiz (s.a.v) in ev sahipliğini yaptığı kutsal bir mesciddi, Mescid-i Nebevi idi.

 

 

Tesekkür
2011/11/22 2:53
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Kisa olmasina ragmen, cok hos bir yaziydi. Paylasim icin tesekkürler mhmt. Emeginize saglik.

Evet; bugün farkli bir gün olmali...

Paylasim "İki günü birbirine eşit olan ziyandadır." hadis-i serifini hatirlatti. EyvAllah...

 

 

Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: 0baki1, FF656, efecan, ForumPolisi, lcam,
Son Oturumlar: