Görüntülenme: 6714
Tek Disketlik İşletim Sistemi
2007/05/19 13:05
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 8.5 (1 oy)

Tek diskete sığan, eskimiş bilgisayarlara bile hayat verecek bir işletim sistemine ne dersiniz?

Şu günlerde işletim sistemi terfisi yapıp yapmamak bilgisayar kullanıcılarının kafalarındaki en büyük soru işaretlerinden biri. Windows Vista piyasaya çıktığından beri tartışmalar devam ediyor. Büyük bir çoğunluk Windows Vista'nın Xp işletim sisteminin makyajlı bir sürümünden ibaret olduğundan hem fikir. Windows Vista kurulum için sabit diskinizin 15GB'lık korkunç bir alanını kaplıyor ve bilgisayarınız ne kadar iyi olursa olsun Vista'dan 10 tam puan alamıyor. Ancak birileri bir yerlerde yeni işletim sistemleri geliştirme konusunda sürekli çalışmaya devam ediyor.

Yazımızda Assembly programlama dilinde yazılmış, sadece tek bir diskete sığan ve 64KB'lık bir belleğe sahip bir hurda bilgisayarlarda bile rahatlıkla çalışabilecek bir işletim sistemi olan MenuetOS hakkındaki tüm ayrıntıları bulacaksınız.

MenuetOS, makine dilinin alt seviye programlama dillerinden olan Assembly kullanılarak yazılmış. İşletim sistemi iki versiyon olarak kullanıcının beğenisine sürülmüş durumda. Bu tek disketlik işletim sisteminin 32Bit ve 64Bitlik versiyonları şu anda serverlarda indirilmek üzere kullanıcılarını bekliyor.

Donanımız ne kadar iyi olursa olsun donanımınıza gerçek işi yazılım yaptırır. MenuetOS'u programlayan Assembly uzmanları bu sloganla yola çıkmış olacaklar ki, bu küçücük işletim sistemine bir bilgisayarda kullanılan tüm temel fonksiyonlar mevcut durumda.

Makine Diliyle Şaşırtıcı bir Sistem

MenuetOS, kendine ait oldukça kullanışlı bir grafik arabirimine sahiptir. Bu işletim sistemi ilk olarak Assembly programcılarının hünerlerini daha da artırmak ve çalışmalarına araç olması amacıyla geliştirilmişti. Ancak MenuetOS olduğu yerde bırakılmadı ve sürekli geliştirildi. Bu sayede de grafik arabirimi daha da geliştirildi ve normal bilgisayar kullanıcılarının kolaylıkla kullanabilecekleri bir hale getirildi.

Tek disketlik işletim sistemi MenuetOS'un geliştirdiği platform aşağıdaki gibi:

- AMD Athlon 64 3000+ 2,0 Ghz
- Asus K8N
- 512 DDR DIMM
- Radeon 7000 32MB SDR AGP TV-OUT
- Logitech PS/2 keyboard Y-BF37
- Logitech PS/2 mouse M-SBF96

İşletim sistemini aşağıdaki linkten MenuetOs'un ana sayfasına girerek indirebilirsiniz. Eğer 64 bit destekli bir işlemciye sahipseniz işletim sisteminin 64 bitlik versiyonunu indirmeniz tam bir uyum sağlayacaktır.

İşte Tek Disketliğin Hünerleri

MenuetOS'un sisteminiz için uygun olan sürümünü indirdikten sonra bilgisayarınıza boş bir disket takınız. Kurulum dosyasına disketin bulunduğu yeri gösterin ve MenuetOS'unuz sistem açılışında yüklenecek şekilde oluşsun.

Bilgisayarınızı MenuetOS disketini kullanarak açtığınızda her şeyi tek bir disket yüklüyor ve işletim sistemi saniyeler içersinde monitörünüzde hayat buluyor. Yaptığınız bu işlem sırasında sabit diskinize kesinlikle bir zarar vermiyor ve herhangi bir ayar değişikliği gerçekleştirmiyorsunuz, çünkü sistem sadece disketten çalışıyor. Bu tek disketi bilgisayarınıza virüs bulaştığında ya da verilerinizde endişe edilecek durumlar söz konusu olduğunda kurtarma diski olarak da kullanabilirsiniz.

MenuetOS Diskinizi Hazırlayın

Tek disketlik MenuetOS ile, internet ya da ortak bir ağa bağlanabilir, web sayfalarını hızlı bir şekilde görüntüleyebilir ve yine ağa üzerinden güvenli bir şekilde dosya paylaşımı ve aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

MenuetOS bilindik işletim sistemlerinden farklı bir dille yazıldığı için ve dolayısıyla farklı bir dosya yapısına sahip olduğu için piyasadaki virüslerlen hiç etkilenmiyor. Gerçek kullanıcı sayısı oldukça az olan bu işletim sistemi için bir virüs yazılmadığı için bu konuda sağlam bir güvenlik sağlanabiliyor.

Eğer her zaman kullandığınız Windows'unuzda virüs tehdidi oluşmuşsa ve dosyalarınız tehlikeye girmişse bilgisayarınızı tek disketten açıp, MenuetOS'u bir can simidi olarak kullanabilirsiniz.

Virüsün Barınamayacağı bir Sistem

1280 x 1024'de kadar ekran büyüklüğü ve 16 milyon renk destekli bu Assembly harikası işletim sistemiyle temel uygulamalar çalıştırabilirsiniz. Depo vazifesi yapan bilgisayarlar için oldukça uygun olan işletim sistemiyle yapabilecekleriniz sadece bunlardan ibaret değil.

MenuetOS için DOS tabanlı program ve oyunları çalıştırmak da çocuk oyuncağı. Örnek resimlerde de gördüğünüz gibi uygun olan oyunu sisten yardımıyla açarsanız kesintisiz bir oyun keyfi de yaşayabilirsiniz. Sisteme uygun Doom, Quake ve Super Mario gibi oyunlar sistemde herhangi bir tıkanıklık yaratmadan seri bir şekilde oynanabiliyor. Tek disketlik bir işletim sisteminin bunları yapabilmesi oldukça şaşırtıcı. Ayrıca mp3 ve DivX türündeki dosyaları da oynatmayı başaran MenuetOS her geçen gün gelişmeye ve işlevsellik kazanmaya devam ediyor.

MenuetOS 32Bit Disket İmage ve Uyumlu Yazılım İndirme Sayfası

MenuetOS 64Bit CD İmajını İndirin

 

Kaynak: Chip

 

 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 14.05.2011 22:34:54 itibariyle düzenlenmiştir.
Heyecan Verici!
2007/05/19 13:30
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6.5 (1 oy)

Merhaba Bilinchard, heyecan verici bu konuyu açtığın için teşekkürler.

Yıllar önce öyle bir işletim sistemini hayli gereksinmiştim ve bu uğurda araştırmalara dalmıştım. Tek disketlik bir işletim sistemi bulmuştum (MenuetOS olup olmadığından emin değilim). Ama disk sürücülerine erişememiştim; bu nedenle pek sevmemiştim.

Ancak, burada anlatılanlara bakılırsa, dosyalara erişmek mümkün gibi;
"Tek disketlik MenuetOS ile, internet ya da ortak bir ağa bağlanabilir, web sayfalarını hızlı bir şekilde görüntüleyebilir ve yine ağa üzerinden güvenli bir şekilde dosya paylaşımı ve aktarımı gerçekleştirebilirsiniz."

Şayet kullanışlı ise, Windows'un açılmaması durumunda yedekleme işlemleri için, DOS 'taki bir sürü zorluğa katlanmak ya da diski başka bir bilgisayara takmak zorunda kalmayacağız, umarım.

En kısa zamanda denemek için sabırsızlanıyorum.  Tekrar teşekkürler...

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: biabetgiris3, biabetgirisyeni, biabetbonus1, biabetgiris2, biabetgiris1,
Son Oturumlar: