Görüntülenme: 25854
Yüzünden değil yüreğinden okumak
2009/08/02 14:04
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7,7 (2 oy)

Image Hosted by ImageShack.us
Ramazan geliyor. Yine her mahallede mukabele okumaları başlayacak. Cıvıl cıvıl bir Kur’an iklimi saracak her yanı. Şeytanlar bağlanacak. Şeytanlar ki, sürüsü bir para; görüneni, görünmeyeni.. İnsan suretlisi, kravatlısı, papyonlusu.. Medyalısı, gazetelisi.. Sivili, resmisi, resmi hizmete mahsus olanıyla her tür şeytan…

Halkımız, Kur’an’ı yeni öğrenmeye “yüzünden okumak” veya “yüzüne okumak” adını verir. Hoş ve isabetli bir ad. Yüzünden veya yüzüne okumak tavsifi, öncelikle “ezberden okuma” yı ayırmak için kullanılır. Öyle ya, ezberden okuyan, yüzüne okuyandan daha makbuldür. Tabi ki, yüzüne okumak da, hiç okumamakla kıyaslandığında, bir gelişmedir. Aslında hiç okumamanın da gerisinde bulunanlar var. Onlar Kur’an’ın “canına okuyanlar”. En rezil olanları da “Kur’an’a meydan okuyanlar”. Allah onların şerrinden emin eylesin.

Kullananların çoğu farkına varmasa da, aslında “yüzüne okumak” tabiri, anlamadan okumanın en basit şeklini ifade eder. Peki, anlamadan ve satırdan okuyanın ki “yüzüne okumak” ise, ezbere okuyanın ki nedir? Onunki “yüzeysel” okumadır. Derinliğine okuma değil. Zira Kur’an vahyinin ilk emri olan “oku”, doğrudan anmayı içerir. Size biri “Oku, ama anlamasan da olur” dese, yüzüne “Sen iyi misin?!” dercesine şaşkın şaşkın bakmaz mısınız?

Peki, böyle bir şeyi Allah der mi? Kur’an’ı “apaçık bir Arapça ile” indirdiğini söyleyen Allah!.. Ki Arapça ile indirilmesi, anlaşılması için insanların konuştuğu bir dille indirilmesi vurgusunu taşır. Kur’an’ı iki de bir “mübîn” sıfatıyla (hem açık ve anlaşılır, hem de açıklayıcı) tavsif eden Allah… “Kur’an üzerinde hiç derin derin düşünmüyorlar mı?” buyuran Allah… Kur’an’ı “Tefekkür eden bir topluma” ithaf eden Allah… Sık sık “Ne kadar da azınız düşünüyor” diye tabir caizse sitem eden Allah… “Aklını kullanmayanı pisliğe terk edeceğini” buyuran Allah…

Yüzüne okuma tabiri bana hep Türkçemizdeki “yüzüne gülme” tabirini hatırlatır. Sizin için iyi şeyler düşünmeyen biri, en azından sizinle samimiyeti bulunmayan biri, size tebessüm ediyorsa, bunu “yüzüme gülüyor” diye ifade edersiniz. “Yüzden” olanlar, yürekten olmayanlardır. “Sathî” yerine uydurulan “yüzeysel” kelimesi de bu vurguyu taşır: Derinden olmayan, sanki kazımaya kalksanız yerinde yeller esecekmiş gibi olan…

Kur’an’ı yüzünden okumak da, Kur’an’ın yüzüne gülmek gibi bir şey. Kur’an’la samimiyetini ilerletmek isteyen müminler, “mukabele” okuma işini, yüzüne okumayla sınırlı tutamazlar. Düşünün ki, hanımefendiler her Ramazan mukabele okuyorlar. Kimileri bu işi 10 yıldan beri, kimileri, 20, 30, hatta 40 yıldan beri yapıyor. Bunca senedir Kur’an’ın “yüzüne okuyan” bu hanımlar bir türlü derinden okumaya teşebbüs etmiyor. Yani, hep yüzüne güldükleri Kur’an’ın bir de içine, yüreğine gülmüyorlar. Hep yüzünden tanıştıkları Kur’an ile samimiyeti bir türlü ilerletemiyorlar. Yürekten tanışmayı denemiyorlar.

Kur’an’ı anlama çabası, onu “içinden okuma”, dahası, “yüreğinden okuma” çabasıdır. Allah kelimelerin kalbine manaları indirmiştir. Kelimelerin kalbine indirilen manalar mümin insanın da kalbine inmelidir. Bunun için, Kur’an’ın yüzünden okumak yetmez. Ciğerinden okumak şarttır. Kur’an’ın yüzüne gülene, Kur’an da yüzüne güler. Kur’an’ın yüreğine gülene, Kur’an da yüreğinden güler.

Ağzını açan anlaşılmayı ister. Gülün açması, bülbülün ötmesi, kuzuların melemesi bile bir mesaj taşır. Yani “anlamanın” konusudur bütün bunlar. Kâinattaki her sesin bir manası vardır. Peki, İlahi sesin manası olmasın mı? Allah abesle iştigal etmekten münezzehtir. Kaldı ki vahiy bir “tilavet kitabı” değil, bir “hayat kitabı”dır. Bu yüzden hayata inmiştir. Onu değiştirmek için, kendi ifadesiyle muhataplarını “karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için” inmiştir.

Kur’an’ın aydınlığı, onu anlayan bir akla ve kalbe düşer. Düşünsenize bir, “Ben anlamıyorum ama, yaşıyorum” demek nasıl bir garabettir? Sahabe-i kiram, on ayet alırlar, onu iyice anlar, özümser ve yaşarlar, sonra bir on daha alırlarmış. Biz birbirimize sahabenin Kur’an karşısındaki bu ciddi duruşunu anlatacağımıza, falancanın bir gecede Kur’an’ı kaç kez hatmettiği türünden menkıbeleri anlatıyoruz. Dolayısıyla, Kur’an tasavvurumuz da “anlamaya ve yaşamaya” odaklı bir tasavvur olmaktan daha çok “otomatik tekrara” dayalı bir tasavvur olup çıkıyor.

Sonuç mu? Sonuç ortada: Kur’an, dünyanın en çok okunan fakat en az anlaşılan ve yaşanan kitabı olup çıkıyor.

Mustafa İslamoğlu

Anlamak Adına Okumak
2009/08/31 22:19
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Bugün seslikuran.com sitesinde, hayli mânidar bir animasyon izledim... 
Akabinde, kuranimiz.net adresinde, ikinci bir animasyon izledim. 

Buyurun siz de izleyin. 
Not: Animasyonların yüklenmesi, birkaç dakika sürebilir... Bu zaman zarfında, ilgili alan boş görünebilir. 

...
Bu mesaj, m1gin tarafından, 01.09.2009 23:00:23 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Uğraşı
2009/09/01 15:51
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Olmuyor  Becersiksiz miyim? Olabilir  İyisi mi bir daha bilgisayar problemleri hakkında ileri geri konuşmayayım

Sözün özü; ben tıklıyorum bu animasyonlar çalışmıyor..

 

Dipnot: İmzaları ortalatmışsınız, göze hitap etmiş sayın Birgin, tebrik ederim

Bu mesaj, kubur tarafından, 01.09.2009 15:53:16 itibariyle düzenlenmiştir.
Yükleme Süreci
2009/09/01 17:32
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Ey kubur, animsayonların yüklenmesi için bir-iki dakika kadar beklemek gerekebiliyor. 
Bu vesileyle, bu notu animasyonun yer aldığı mesaja da ekliyorum. 

Chrome, Firefox, Opera ve Internet Explorer ile denedim, çalışıyor. 

Hmm... İmzaların ortalanmasını beğenmiş olmanıza sevindim. Ayrıntılara dikkat eden birinden kaçmamalıydı zaten. 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Mukabele
2009/09/01 18:07
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Yazıyı yeni okudum da, aklıma takıldı, erkekler mukabele yapmıyorlar mı yahu?

(kafasını kaşıyan smiley istiyorum  )

Animasyonları deneyeceğim tekrar, ama benim internet explorerda bir problem olduğuna kanaat getirdim, zira müzik çalarken gözükmesi gereken çubukçuk da gözükmüyor

İncinme incidenden
2009/09/03 13:41
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Animasyonlar için teşekkürler m1gin

Kelimelerin yetmediği yerde görseller imdada yetişiyor ve ve fakat yüreklerin görmediğini gözler göremez, gönüllerin duymadığını kulaklar duyamaz. Rabbim inşaAllah duyan ve gören yüreklerden eylesin.

İmzaların ortalanması ayrıntısını gözden kaçırmayan kubur, yazıdaki ilk izlenimin kadınlarımızın mukabele yapıyor olarak anlaşılmasını da farketmiş :)

Aslında haksız da sayılmaz ilk okuduğumda bende böyle bir mânâ çıkarmıştım ama derinlikli okuyunca müminlerin hepsine hitap ettiğini gördüm. Kadınların ilk olarak değerlendirilmesindeki incelik, ramazanda mahallelerde Kuran okumalarının artmasından kaynaklanıyor, tabi bu sadece okumak olarak kalıyor anlamak olarak değil.

İyi de ben niye kalkıp şimdi bu konuda haddim olmadığı halde ahkâm kesiyorum ki :)

Neyse sözlerimi erzurumlu Efe'nin bir beyiti ile bitireyim;

"Aşık der incidenden,incinme incidenden,
Kemâlde noksan imiş,incinen incidenden.."

Tabi bu beyiti resim ile ilişkilendirmezsen olmaz dimi :)

Image Hosted by ImageShack.us

Bu mesaj, m1gin tarafından, 03.09.2009 17:58:54 itibariyle düzenlenmiştir.
Besmele...
2010/08/15 0:38
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6,5 (1 oy)

Hoca Vaazında;
''Bismillah diyerek yürürseniz, suyun üzerinden batmadan geçebilirsiniz'' der.
Bu söze inanan bir adam, artık köprü yerine nehirden geçmektedir. Bir gün hocayı evine davet eder. Kabul eden hocayla birlikte giderken, karşılarına nehir çıkar ve adam nehrin üzerinden yürüyerek geçer.
Ama hoca suya girmeye cesaret edemez. şaşkın adam:
''hocam böyle dememişmiydiniz, gelsenize!'' diye seslenir. Hoca şöyle cevap verir: ''onu söyleyen dil bende; lakin ona inanan kalp sende!''

Bu mesaj, acizgonul tarafından, 15.08.2010 00:51:27 itibariyle düzenlenmiştir.
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: Gakk, busbus, siyamiaytar, 1234123123123, Siyami,
Son Oturumlar: