Görüntülenme: 17042

 Porof Zihni Sinir'in 'akıl ötesi' buluşları her geçen gün daha geniş alanlara yayılırken, pek çok yazar ve çizeri de etkilemeyi sürdürüyor. İşte İslami içerikli bir derginin Porof Sinir'in etkisiyle geliştirdiği bir proje: Camibüs
 

Bu da mümin Zihni Sihir icadı: Camibüs Gırgır'da bir karikatür tiplemesi olarak başlayan Prof. Zihni Sinir'in 'akıl ötesi' buluşları bugün artık bilimsel kuruluşların da desteğini alan bilimsel araştırmalar haline geldi. İrfan Sayar'ın ölümsüz eseri o kadar çok tutuldu ki bugün artık kendi adına bir özel bir sektör dahi oluşturdu.  

Zihni Sinir'in etkilerini hayatın hemen her yerinde görmek mümkün. Bu rüzgardan nasiini alanlardan biri de Müslüman çocukların eğitimine katkı için yayın atılan Birdirbir Dergisi... Çocuklara dini bilgileri bir eğlence havası içinde vermeyi amaçlayan derginin, çocukları bilime ısındırmayı amaçlayan sayfasına da esin kaynağı oldu. Çağrı Cebeci tarafından hazırlanan sayfanın  konusu Camibüs projesi. Proje söze gerek bırakmıyor:

Peki dergide başka neler var diyorsanız, işte yanıtı:

BİRDİRBİR DERGİSİNİN 6. SAYISININ KAPAK KONUSU: GÖZÜMÜZÜN NURU: NAMAZ (Mart-2007)

EDAM (Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları Merkezi)’ın bünyesinde, Eğitimci ve ilahiyatçı bir kadro tarafından hazırlanan Birdirbir dergisinin ilahiyat danışmanlığını Prof. Dr. Hayrettin Karaman üstleniyor.

Her sayıda farklı bir konuyu ele alan derginin bu ayki konusu namaz. Her sayıda olduğu gibi yine ilk sayfada bir dua okurları karşılıyor. Dua, Neşe Kutlutaş ve Alpaslan Durmuş imzalı. İsimleriyle Rabbimiz köşesinde Ayşe Uçkan, Yüce Allah’ın Vahit ismini ayrıntılı bir şekilde açıkladığı renkli panoda yerini alıyor. Kapak konusu namaz olunca Birdirbir’in ilmihal bölümü olan Hayat Bilgisi köşesinde de namaz ibadetine ilişkin bilgilere yer veriliyor. Osman Bal’ın çizimleri namazı anlatıyor.

Birdirbir, eğlenceli din eğitimi sloganı doğrultusunda pek çok değişik karaktere sahip. Hayta ile Cemşit ikilisi de bu karakterler arasında. Çocuklar onların sevimli yaramazlıkları ve meraklılıkları sayesinde pek çok bilgiyi sıkılmadan öğrenebiliyorlar. Bu sayıda camiye giden kahramanların komik hâlleri derginin sayfalarında okurlarını bekliyor.
Yüzyıllardır Türk güldürü sanatının vazgeçilmez karakterleri olan Hacivat ile Karagöz de Birdirbir sayfalarında keyifli çatışmalarına devam ediyorlar. Hacivat ile Karagöz birlikte namaz kılıyorlar fakat bu hiç de kolay olmuyor.

Birdirbir’in seyyahı Batuta, bu sayıda bir zafer destanının yazıldığı şehri; Çanakkale’yi geziyor. Birbirinden farklı bulmacaları ile Zorbul Zehra, nefis şiirler, birbirinden ilginç ve komik sorular, her derde deva olan İcat Taci… Hepsi Birdirbir’in renkli sayfalarında. 

E-posta: bilgi@birdirbirdergisi.com
Tel&Faks: 0 216 481 30 23
Web: www.birdirbirdergisi.com

Bu mesaj, m1gin tarafından, 15.07.2009 03:48:20 itibariyle düzenlenmiştir.
Sorunlu Link
2009/07/15 2:57
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Birkaç kez denediğim halde verdiğim link hatalı görünüyor.Adresi doğrudan

yazarsanız derginin anasayfasına ulaşılabiliniyor.İlgilenenlere...

Yanıt: Camibüs
2009/07/16 18:43
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 6.5 (1 oy)

Bayıldım bayıldım  Başlıktan önce  insanları toplayıp camiye götüren bir büs düşünmüştüm bu çok daha kapsamlı bir araç olmuş

Özellikle pusulayı,  ayakkabılığı, şadırvanı ve benzin giderleri için yardım kutusunu beğendim,  yok yok 

Yeni Buluş Abdestmatik!
2009/10/28 1:58
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Malezya'da geliştirilen dünyanın ilk abdest alma makinesi...

 

Üç ayrı parçadan oluşan makinenin yüz hizasındaki en üst kısmında yüz ve kulaklar temizleniyor. Bir alt kademede kollar yıkanırken en alttaki bölüme de ayaklar yıkanıyor. "Auto Wudu Washer" adlı sistem, din adamları tarafından da onaylandı. Yetkililer, "Müslümanların dini görevlerini düzgün şekilde yerine getirmelerini sağlayacak her türlü teknolojiyi memnuniyetle kabul edeceklerini" söyledi. Avustralya Arap Ticaret Odası Başkanı Anthony Gomez, "Bu makine sayesinde kulaklar, yüz, ayaklar ve kollar etrafa su sıçratmadan yıkanabilecek" dedi.

Makineyi gören Müslümanların tepkileri birbirinden farklı oldu. Suriyeli bir vatandaş, kendisine zaman kazandıracağı için bu sistemden faydalanacağını söyledi. Bir Filistinli, dini bir uygulamayla arasına bir makinenin girmesini istemediğini belirtti.

İHA

Hareketlenmeden Abdestlenme :P
2009/10/28 3:09
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

"Yeni Buluş Abdestmatik! " başlığıyla karşılaşınca, ilkin biraz şaşırdım... Ve, ayrıntıya girmeden nasıl bir şey olabileceğini zihminde kurguladım. 

Buna göre, aygıt 3 bölümden oluşacaktı. Baş, kol ve ayak bölgeleriyle ayrı ayrı ilgilenecekti. 

Yani kişi gelecek ve koltuk gibi bir şeye kurularak, ellerini kollarını ona uzataca ve makine gerekli uzuvları, sırasına göre yıkayacaktı...
Ve az sonra, kişi kendiliğinden abdestli olacaktı. 

Ve sonra videodaki makineyi izledim... Umduğumu bulamadım yazık ki! 

İlk bakışta görebildiğim ve önemli bulduğum; etrafa su sıçratmanın önüne geçiyor olması dışında pek bir özelliğini göremedim. Yani kişi normalde yaptığı işlemleri yine yapıyordu.

Çok büyük bir kolaylık yahut rahatlık sağlayan bir mekanizma gibi gelmedi bana. 

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
Gülücük - wildheart
Gülücük - m1gin
Gülücük - wildheart
Gülücük - m1gin
Gülücük - wildheart
Gülücük - wildheart
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: wildheart, MFORUCH, pillibebek, Turgay52, Alper43,
Son Oturumlar: