Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 35950
Uğraş Aşamaları
2009/07/27 4:38
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Ey cyber, albüm kırpılmaya kırpılabilir; lâkin hayli uğraştırır... İndir, dinle, konumları tespit et, kes, farklı kaydet, sunucuya gönder ve siteye ekle... 

Bu arada, cyber 'in yukarıda verdiği bağlantıdan, M. Haldun Dursunoğlu 'nun kaleme almış olduğu, 09 Kasım 2008 tarihinde Zaman gazetesinde yayınlanan "Cat Stevens, tahtını oğlu Muhammed'e bırakıyor" adlı yazıdan, Yoriyos'a ve isminin anlamına değinilen bir bölüm alıntılamak istiyorum.  

Yusuf İslam, anahtarı vermiş aslında. Onu deyim yerindeyse baştan çıkartan oğluydu ve oğlu da albümde eşlik etmişti babasına. Ondan bahsetmek istiyorum sizlere. Yakında ismi çok konuşulacak. Şimdiden sizlere sufle etmiş olayım. Evet arkadaşlar, bahsettiğim müzisyenimiz henüz 1985 doğumlu gencecik bir kardeşimiz. İsmi Muhammed İslam, gerçi sahne adı olarak da Yoriyos mahlasını kullanıyor Muhammed. Sesi kadife gibi ve dinlediğinizde sizi 70'lerin o büyük ismine Cat Stevens'a götürüyor. Yorumunu ve üslubunu babasından aldığı aşikâr. Yoriyos ismi Yunancadan geliyor. Tam karşılığı da "yeryüzünün çalışanı" veya "bilinmezi meraklı gözlerle takip eden" anlamına geliyor. Yoriyos hakkında epey mitler de var hani. Yoriyos, Kızılderililerin savaşçı şefinin gece hayaletiymiş ve başkaları da yine Yoriyos kelimesi için bu şefin kayıp şiirinin adı olduğunu söylüyorlar.

Yunanca kökenli bu kelimeyi seçmesi de çok tesadüf değil aslında. Kökeni Yunanlılara dayandığı için gayet normal. Pek bilinmez aslında, Cat Stevens'ın gerçek ismi de Steven Demetre Georgiou. Kendisi Güney Kıbrıs Rumlarından olup diğer bir kökeni de İsveç'e dayanıyor. Muhammed de kökenine sırt dönmeden böyle bir isim seçmiş ve son derece güzel eserlere imza atmakta. Hurricane John, The Pied Piper ve Run Dry isimli şarkıları diğer şarkıları gibi harika. Fakat siz hepsini bir adamakıllı dinleyin derim.

İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: hilbt, meritroyl, jetbhs, biabtgrs, Merdane,
Son Oturumlar: