Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 329466
Yemek Tarifleri
2012/11/02 1:20
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! 7,1 (3 oy)

Ellerinize sağlık abheri hanım dedikten sonra bu mesajı buraya yazıp yazmamakta tereddüt ettim ama yazmaya karar verdim.

Davud Paşa ismini görünce müsadenizle bir hatıramı anlatmak isterim

Bundan bir kaç sene evvel, bir iki arkadaşımla beraber  o zamanlar Cerrahpaşada vazife yapan bir dostumuza, ağabeyimize taziye vermek üzere gitmiştik.

Kendisi Kayınvalidesinin cenazesini kaldırmak üzere Aydın'a gitmiş, eve dönüş yolunda geçirmiş oldukları trafik kazası sebebiyle hanımını, onbeş yaşındaki erkek evladını ve bir buçuk iki yaşında olan ufak kızını Rahmet i Rahman a uğurlamış,kendiside o kazadan yaralı olarak kurtulmuş kısa bir tedavi sürecinden sonra hastanedeki vazifesine tekrar başlamıştı.

Ziyaretine giderken nasıl bir tabloyla karşılaşacağımı ne söyleyeceğimi bilemiyordum!

Zira Kadere rıza imanın ve islamın bir şiarıdır ama kaç yıllık hayat arkadaşı ve biricik yavruları o kazada vefat etmişlerdi..Kolay değildi bir şeyler söylemek.

Sonra hayatımıza rehber ittihaz etmeye çalıştığımız Peygamber Efendimiz asm ı düşündüm:

Mübarek kalbi bütün insanlara şefkat ve merhamet kaynağı olan Peygamber Efendimiz asm, hayatta kalan tek erkek evladı sevgili İbrahim'i o şefkat ve merhametinin gereği olarak, Cenab ı Hakkın bir emaneti olarak çok seviyordu.

İbrahim efendimiz hastalanarak vefat ettiği zaman Peygamber Efendimiz asm "Allah'ın takdirine karşı elden ne gelir, ey İbrahim!" buyurmuştu.

Göz yaşlarına hakim olamayan Efendimiz asm şöyle buyurmuştu:

"Göz yaş döker, kalb teessür duyar. Biz, Yüce Rabbimizin râzı olacağı sözden başkasını söylemeyiz. Vallahi, ey İbrahim! Senin ayrılığın bizi fazlasıyla mahzun etti!"

Bunları düşüne düşüne arkadaşımızın yanına vardım ama ne göreyim ben bitkin, durgun, hayata küsmüş birini beklerken karşımda İmanın , Kadere İmanın tecessüm etmiş mücessem bir şeklini görünce  hayret ettim.

Mesai arkadaşları bile onun geçirdiği burhan neticesinde psikolojisinin bozulacağını antideprasan ilaçlar içmesi gerektiğini falan söylerken o tek bir şey yapmış Yüce Rabbimize sığınmış, çok bunaldığı ve şeytanın vesvese verdiği zamanlarda Kur'an ı Kerim i ve onun nurlu tefsirini, cevşen başda olmak üzere büyük zatların okuduğu duaları okuyarak o sıkıntılı zamanları atlatmış.

Onun bu halini görünce valla ne yalan söyleyim kendimden utandım.

O günkü konuşmamızda kendisinin hekimlik hayatında rehber ittihaz ettiği bir kaç şeyden bahsetmişti.
Bunların açılımlarından bahsetmeyeceğim artık sizlerin fehmine havale ediyorum üzerinde düşünürsünüz

  1. Sempatik olmak
  2. Empatik yapmak
  3. Kinetik olmak
  4. Enerjik olmak
  5. Sinerjik olmak
     

Bir yemek tarifinden buraya nasıl geldik bilemiyorum herhalde bugün bir şeyler yazmak geliyor içimden...
Gelelim asıl mevzuya Davud Paşa Köftesi ismini okuyunca  taziye ziyaretimizde Muzaffer Ağabeyin anlatmış olduğu bir olaya...
O zaman Cerrahpaşada vazife yapan bu abimiz  ve bir kaç hayır sever arkadaşı tıp fakültesinde okumaya gelen ihtiyaç sahibi öğrencilerin kalabileceği yurt,pansiyon tarzında bir yer yapmak isterler .Fakat bir türlü aradıkları yere bulamazlar.
Çevre esnaflarından biri Davut Paşa nın kabrini ziyaret edin orada bir dua edin der ve yaşadığı bir olayı anlatır.
Yıllarca hergün Davut Paşa nın kabrinin bulunduğu caddeden geçen bir arkadaşı bir gün rengi benzi atmış bir şekilde bu esnafın yanına gelmiş ve başından geçen bir olayı anlatmış.
Bu vatandaş iş yerine gitmek için rutin olarak Davut Paşanın kabrinin bulunduğu caddeden geçiyormuş.
Yine böyle bir gün işyerine giderken
Davut Paşa kabrinden kalkmış ve yazıklar olsun sana demiş yıllardan beri hergün buradan geçiyorsun ama bir fatihayı benden esirgiyorsun... demiş
Bu olayı duyunca bizimkilerde Davut Paşanın kabrine gidip onu vesile kılarak Cenab ı Hakka dua etmişler .Bir kaç gün sonrada bir vesile ile aradıkları yeri bulmuşlar.
Ben de ogün bugün yolum ne zaman Fatih taraflarına düşse yada bu yemek tarifinde olduğu gibi Davut Paşanın ismini bir yerde okusam veya duysam başta Peygamberimiz asm olmak üzere tüm ehli iman ile birlikte Muzaffer ağabeyimizin yakınlarına ve bir fatihada Davut Paşaya hediye ederim.
Benden söylemesi

 


 

 

 

 

 

Bu mesaj, gunduzalp tarafından, 02.11.2012 01:25:26 itibariyle düzenlenmiştir.
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: ZyntS, kapadokyatur, hyigit, doga.34, toprak.34,
Son Oturumlar: