Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 50859
mbirgin Gitar Öğreniyor :)
2012/05/08 2:37
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Baktım ki gitar çalmayı öğrenmek pek de kısa süreli bir uğraş gibi durmuyor... O halde gitar öğrenme serüvenlerime özel bir konu oluştursam iyi olacaktı. 

Ve, daha önceden "Özelden Genele" konusuna gönderdiğim "Tırnakname" başlıklı mesajı bu özel konuya taşıyarak başlıyorum... Gazam mübarek ola... 


Ve yeni bir "Özelden Genele" bölümüyle daha huzurlarınızdayım. 

Daha evvelden Dr. Asuman Akgün ile olan bir yazışmamıza yer vermiştim...
Aylarca aradan sonra ona hitaben yazdığım; ancak henüz yanıt almadığım bir mesajımı aktarmak istiyorum. Gelecek yanıtı merak ediyor ve boyumun ölçüsünü almaktan korktuğumu da itiraf etmek istiyorum. 

Dilerseniz okuyucu olarak kendinizi Dr. Asuman Akgün 'ün yerine koyabilir ve hafifleştirilmiş tepkinizi yansıtabilirsiniz... :)
Ya da siz okumakla yetinebilirsiniz... Durduk yerde kendi başıma ek iş açmayayım şimdi... 
 

Uzun zaman geçmiş aradan, bilmem beni hatırlayacak mısınız sevgili Hocam? :P
Yok yani biz hatırlamasak arayıp sormayacaksınız yani, öyle mi? :P

Kabahatimi örtbas etmek için baskın çıkmaya çalıştığım hemen belli oluyor mu? :)
Ama inanınız ki Hocam, son birkaç aydır aklıma gelip duruyordunuz. Ve her defasında size e-posta gödermeye niyetleniyordum, ancak ... 

Hani davul dengi dengine vururmuş ya Hocam; işte son zamanlarda aklıma bu türlü şeyler geliyordu... Diyordum ki kendi kendime:
Hocam tambur çalıyor... Peki ya sen hangi enstrümanı çalıyorsun? Hep başkalarının ürünlerini tüketip duruyorsun. Ayıp değil mi ya? :P

İşte böyle Hocam...
Şimdi diyeceksiniz ki; değişen ne oldu da mesaj gönderiyorsun?
Ben de diyeceğim ki; artık tırnaklarım daha uzun. O kadar ki, klavyedeki tuşlara basış hızımı azaltıyorlar. :P

Ne oldu ne bitti bilmiyorum, ama birkaç hafta önce gitara eğilim göstermeye başladım. Ve 2 haftadır gitarı tutmayı ve parmaklarımı kullanmayı öğrenmeye çalışıyorum. Ama çok teli varmış Hocam ya! 6 adet telin ne gereği varsa. :P
Hep karışıyor... Sol elim bir tele basıyor, sağ elim başka bir teli titretiyor... Sinir oluyorum. :)

Sahi tamburun kaç teli var Hocam? :)
(Bu arada hem "tanbur" hem de "tambur" ifadeleri var sanki. İyi ama hangisi doğru? TDK'dan kontrol ettim ve "tanbur" diye bir kelimenin sözlükte yer almadığını gördüm. Sayenizde bunu da öğrenmiş oldum. )

Gitarı edindiğim günden beridir, hergün en az 1 saat süreyle ilgileniyorum... Bakalım ne kadar bir zaman sonra kayıt yapabilecek kıvama gelebileceğim.

Bu arada kötü kötü rüyalar görüyorum Hocam. :P

Bugüne kadar farkında olarak yahut olmayarak bir elin tırnaklarını diğer elin tırnaklarına sürterek onlarla oynayan ve bundan garip bir zevk alan bir kimse idim. Öyle ki, en son ne zaman tırnak makası kullandığımı hatırlamıyorum bile. :P

İlk günlerde gitarı tırnaksız çalmaya çalışırken, parmağım bir sonraki tele çarpıp duruyordu. Her ne kadar gitarlar pena ile çalınabiliyorsa da, yolun en başında parmaklarla çalmaya alışmanın daha iyi olabileceği söyleniyor, öğreticilerce.
Hal böyleyken, daha parmaklarını oynatmayı bile beceremeyen ben, parmaklarımı diğer tele değdirmemek için özel bir gayret sarfedip duruyordum... O vakit, tırnağın ne denli önemli bir nimet olduğunu daha iyi anladım.
Tırnaklarımın bir an önce uzamalarını istiyordum, lakin ne çare ki elden gelen bir şey yoktu. Çaresiz sabretmeliydim...
Aradan günler geçiyor, ancak tırnaklarım bir arpa boyu yol almıyorlardı. 

Ve aradan geçen iki haftaya yakın bir süreden sonra, istenen uzunlukta olmasalar bile, oldukları kadarıyla tırnaklarımı kullanarak gitarın tellerini daha rahat titretebildiğimi gördüm.
Gerçi bu rahatlık, tırnakların bir miktar uzaması sebebiyle miydi, yoksa aradan geçen zaman zarfında gitar öğrenimi konusunda kendimin bir arpa boyu yol almış olmasından mıydı, tam bilemiyorum. :)

Bu arada dikkat etmem gereken önemli bir tehlike var Hocam. Yıllardır birbirleriyle oynamaya alışkın olan tırnaklarım, benim dalgınlıklarımı fırsat bilip, bir araya gelerek sürtüşmeye başlıyorlar... Durumun farkına varınca, onları azarlayarak birbirlerinden ayırıyorum. :)

Gece... Gitarda en çok kullandığım sağ elimin işaret parmağının tırnağı öteden beri alışılageldiği seviyeye gerilemişti! Nasıl yani!?
Gözlerime inanmak istemiyordum. Ne ara olmuştu bu? Kendime kızmaktan ve üzülmekten başka yapabileceğim bir şey yoktu...

Ve sabah... Gitarda en çok kullandığım sağ elimin işaret parmağının tırnağının kısalmamış olduğunu gördüm. Nasıl yani?
Serap mı görüyordum? Ne ara olmuştu bu? Ve anladım ki gece rüya görmüşüm... Keyfim yerine gelmişti. İştahla gitarımı elime alıp antrenmanlara başladım. :)

Bu arada tırnakların bir faydasını daha yakından hissetmiş oldum Hocam.
Evvelden, bir yerim kaşındığında defalarca ovardım ki kaşıntı hissi geçsindi. Şimdilerde ise bir-iki hamle ile sükunet tesis ediliyor. :)
Gerçi daha sonradan bir miktar yanma ve acı hissediliyor ama bu kaşıntı kadar rahatsız etmiyor. :P

Son günlerde şunu anladım... Gitarda, telleri titreten sağ elde tırnakların uzun olması gerekirken; perdelere basan sol el parmaklarının uzun tırnaklı olmaması gerekiyormuş.
Sol elimdeki uzun tırnaklar perdelere rahat basmamı engellemenin yanısıra, diğer tellere de çarpıp duruyorlar..
Şimdi diyeceksiniz ki; sol elin tırnaklarını kısalt o halde... Doğru... Lakin bir mesele var. Benim alışageldiğim yöntemde sol elimin tırnaklarını kısaltabilmem için sağ elimin tırnaklarını kullanmam gerek. Ve çatışma sonucunda her iki taraf da ağır kayıplar verebilmektedir. :P
Sanırım en kısa zamanda bir tırnak makası edinsem iyi olacak. :)

* * *

İşte böyle Hocam... Dilediğin zaman, dilediğin şeyi yazabilirsin, diyerek bana bunca serbestlik tanırsanız; ben de, incir çekirdeğini doldurmayacak meseleleri yazar ve sizi pişmanlık eşiğine getiririm. :)

Anlatacaklarımdan fırsat bulup halinizi, keyfinizi soramadım. :P
Dilerim afiyettesinizdir ve keyfiniz yerindedir.

Esenlikler...

------------------

Not: Bende kayıtlı tüm adreslerinize gönderiyorum. Aradan zaman geçti, malum. Bazı adresleri kullanmaktan vazgeçmiş olabilirsiniz. :)
Tamam, incir çekirdeğiyse incir çekirdeği... N'olmuş yani? :P

M. Birgin

 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 21.05.2012 13:10:09 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: mutluayten, aytenmutlu, 34efsane, falconx, dmr136,
Son Oturumlar: