Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 9755
Misyoner Gibi Hissetmek!
2012/04/14 8:13
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Önceleri Hırıstiyan bir vaiz iken İslamiyet ile şereflenen Yusuf Estes'in, kendi hikayesini anlattığı videoda pek mühim kısımlar var.
TV ve benzeri yollarla müslümanlar hakkında kendilerine öğretildiğini söylediği şeyler dikkat çekicidir:

Müslümanlar tanrının düşmanıdırlar. (...) Müslümanlar iyi değildirler. (...) Müslümanlar tanrıya inanmazlar. (...)
Müslümanlar çölde bulunan kara bir kutuya taparlar. Günde 5 defa yeri öperler.

Kaynak Video: Why did Yusuf Estes Embrace Islam? (Part 1)

Kur'an-ı Kerim'i incelemeye başladıktan sonra şunları söylemektedir (anlamca):

İncil'de geçen ve açıklayamadığım bazı  şeyleri, Kur'an'ın açıkladığını gördüm. Kur'an, İncil'i daha iyi açıklıyordu.
Bunun üzerine Kur'an'dan öğrendiklerimle İncil'i açıklamaya başladım. Bazı kimseler bunu sevdiler, fakat bazıları sevmediler.

Kaynak Video: Why did Yusuf Estes Embrace Islam? (Part 3)

 * * *

Daha evvel de ara ara aklıma gelen bir düşünce, bugün bir kez daha uğradı bana.

Tarihin eski yıllarında, başka toplumdan insanlara ulaşmak ve bir şeyler anlatmak zordu. Başka bir ülkeye rahatça girmek ve orada İslamı anlatabilmek için, ülkenin yönetimini de aşmak gerekliydi. Zaten geçmişteki çok sayıda savaş ve fetih biraz da bu amaçla yapılmamış mıdır?

Oysa günümüzde, internet denilen nimet kullanıldığında, başka ülkelerin engellemelerine maruz kalınmadan, hiçbir kaba kuvvet uygulanmadan ve de kimsenin kılına zarar gelmeden, doğrudan ilgili kimselere ulaşılabilmektedir.

Müslümanlar, müslüman olmayan kimselerin ilgisini çekebilecek türden çeşitli sahalarda nitelikli web siteleri hazırlasalar ne hoş olurmuş. Ve dahi, sitenin bir köşesinde, Kur'an-ı ve İslam'ı anlatan referans bir siteye bağlantı verilebilir.

Başka din ve ideolojiler, öteden beri zaten medyayı kendi amaçlarına hizmet edecek şekilde kullanmaktadırlar... Ancak müslümanlar, -bilemiyorum belki de maddi güçleri bulunmayışı dolayısıyla- bu alanlarda pek aktif değiller malesef. Ancak her şeye rağmen gün geçtikçe, dünyada iyi şeyler yapıyorlar.
Öte taraftan, doğru ve etkin kullanılması halinde internet nimeti ile, düşük sermayelerle pek büyük kitlelere rahatça ulaşmak mümkün olabilmektedir. Bu durumun değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

* * *

Bir an için kendimi misyoner gibi hissettim... 
Seneler evvel, www.mbirgin.com yeni yeni serpilip boy atarken, bir mail almıştım. Çat pat Türkçe'sinden ve tekyolisa@.....com mail adresinden misyoner olduğunu tahmin ettiğim birisi; benim misyoner olup olmadığımı merak etmiş ve sitede neden bunca Kur'an ve İslam anlatılıyor, diye sormuştu. :)

Ben de yazmış olduğum cevapta; misyoner olmadığımı, sitede beğendiğim ve içimden gelen çalışmalara yer verdiğimi yazmıştım.

Gelen yanıtta, nedenini tam hatırlamıyorum ama karşı taraf bir miktar öfkelenmiş gibiydi; siz de kendi dininizin misyonerliğini yapıyorsunuz işte, demişti. :)

Aslında email arşivimi kurcalayayım. Şayet bulabilirsem sözünü ettiğim yazışamaları da alıntılayabilirmişim.

Misyonerlik demişken... Müslüman ziyaretçilerden de bu türlü tepki mesajları aldım. Kontrolüm dışında sitede beliren, Hıristiyanlık propagandası vb. reklamların farkedilmesi ve sanırım bir de fotoğraflarıma göz gezdirilmesi sonrasında, "dinimizden elinizi çekin!" anlamında bir mesaj almıştım. 

Yeri geldi madem, bir meseleye daha değinmek istiyorum. Kişisel olarak, "dinlerarası diyalog" diye anılan çalışmaları olumlu buluyorum. 
Şayet başka insanlara, kendi inançlarını bize anlatma hakkı tanımaz isek, bizim de başkalarına anlatma hakkımız olmamalı, öyle değil mi?
Tefekkür ve araştırma sonrası gerçek imanla buluşan bir kimseyi; çevresinin etkisiyle körü körüne inandığını söyleyen bir kimse ile karşılaştırmak dahi ayıp olur sanırım.
Hem sonra, madem ki mükemmel din İslam, o halde bizden çok başka dinlerden olan kimselerin diyalog çalışmalarına karşı durması beklenmelidir.
Yazının başında alıntıladığım Yusuf Estes'in sözleri bu durumu onaylamaktadır.

Pek uzattım galiba. Köşe yazısı olabilecek kıvama gelmiş. :)
Mesele üstüne biraz daha düşünüp düzenlemeler yaparsam, köşe yazıları bölümünde de yayınlayabilirmişim. 

 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 14.04.2012 08:16:58 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: kapadokyatur, hyigit, doga.34, toprak.34, Martina,
Son Oturumlar: