Bireysel Mesaj Gösterim Modu

Görüntülenme: 9764
Yusuf Estes
2012/04/09 5:45
Bildir! Alıntı ile cevap yaz Oyla! (0 oy)

Seneler evvel, "Eminim Şaka Yapıyorsunuz, Bay Feynman" adlı kitabı okuyunca, sıradışı, eğlenceli ve çılgın; ama aynı zamanda nobel ödüllü, Amerikalı bir fizikçi olan Richard P. Feynman'la tanışma serüvenim başlamış oldu. Ve beni heyecanlandıran ve yeni bir ufuk kazandıran bu ismi günlerce hatta belki haftalarca araştırmıştım. Üniversitenin kütüphanesinde bulduğum birkaç kitabını incelemiştim. (İlgilenenler için, "Eminim Şaka Yapıyorsunuz, Bay Feynman" kitabından seslendirdiğim birkaç bölümün bulunduğu bağlantıyı vereyim:  Kitaptan Kulağa)

Daha sonra araştırmalarımı internette yapmaya başladım... 1-2 dakika uzunluklu videolarını bulmuş ve izlemiştim. Ama ben daha fazlasını istiyordum... Öylece araştırmalarım sürerken, toplamda saatlerce süren konferanslarının ses kayıtlarına ulaşmıştım. Büyük bir mutluluktu benim için. Lakin bir sorun vardı. İngilizce olan bölümleri dinliyor ama hiç bir şey anlamıyordum. Ara ara kahkaha atan seyircilerin neye güldüklerini merak ediyordum, ancak elden gelen bir şey yoktu. Bir süreliğine, sadece Feynman'ın ses tonlamalarını takip etmeye ve keyif almaya gayret ettim ve sonra vazgeçtim. :P

Ardından aklıma bir fikir geldi. Daha çok okuma boyutuyla da olsa İngilizce ile ilgileniyordum. İyi ama neden dinleme becerisi kazanmıyordum ki!?
İşitselliği çok seven birisi olarak, çok sayıda alternatif içeriklere kavuşma olanağına da sahip olabilirdim, böylece. 

O günden sonra anlamasam bile İngilizce sesli bölümler dinleme uygulamalarıma başladım... mp3 çalarıma yüklediğim İngilizce sesli bölümleri, günlük ortalama 1 saat süreyle dinlemeye çalışıyordum. İşkence gibi bir şeydi. Ama kendi tercihim olduğu için, garip bir keyif de alıyordum. :P

* * *

Ve dün... 
Seçkin ve anlamlı videolara yer verme amacında olan izlence projesine yeni içerik bulmak için ava çıkmıştım...
Islam Channel'in 2005 yılında düzenlemiş olduğu bir programdan alınan birkaç dakikalı bir videonun bilgisi dikkatimi çekti:

The 'Funny Shaikh' - Shaikh Yusuf Estes' speech on Uniting the World held at the Global Peace & Unity Event Excel Arena London 2005. Event organised by Islam Channel.

Buradaki, "eğlenceli, keyifli şeyh" anlamlarına gelebilen "Funny Shaikh" ifadesinin gerekçesini anlamaya çalışarak videoyu izlemeye başladım... 
Daha evvelden Hırıstiyan bir vaiz (yahut papaz) olan, Amerikalı Yusuf Estes'in etkileşimi ve esprili konuşması karşısında keyiflenmeye başladığımı hissettim. 

Ve video bitti... Ama ben sempatikliği ve hoş hitabeti sebebiyle Yusuf Estes 'in daha başka videolarını ve konuşmalarını da merak etmeye başladım... Ve dünden beri izlemeye devam ediyorum...
Görünen o ki, Yusuf Estes'in videolarını izlerken epey lezzet alacak ve çok şey öğreneceğim. Ek olarak İngilizce dinleme-anlama becerimi de geliştirmiş olacağım. :)

Yaklaşık 1 saat süren videolarda, Müslüman oluş hikayesini izledim... Çok hoş ve etkileyici bir anlatımı var. Anlattıklarını tam anlamamama rağmen bir yerde ürperdiğimi hissettim.


Keşke videonun altyazılı versiyonu da olsaydı... Hele ben araştırmaya devam edeyim, belki bulabilirim... Olmazsa da kendim özet geçerim, diyeceğim ama dilim varmıyor. Zira yarım doktorun candan ettiğini bilen ben; yarım hoca olmak istemem. 


Türkçe bir yazı dosyası buldum. 

  • Yusuf Estes'in Müslüman Oluşu: PDF - DOC

 

Bu mesaj, m1gin tarafından, 14.04.2012 06:50:20 itibariyle düzenlenmiştir.
İngilizce kelime ezberleme oyunu: vav.mbirgin.com
Abonelik Bilgisi Abonelik
Kullanıcı Adı:
Parola:
Bilgi Hatırlatma Yeni Üyelik
İletişim | Kullanım Şartları | Reklam Bilgileri | Tüm Üyeler | Ne Nasıl Yapılır? | Arama | RSS | Twitter | Facebook | Youtube

Son Üyeler: ZyntS, kapadokyatur, hyigit, doga.34, toprak.34,
Son Oturumlar: